U sledećim redovima ćemo pisati zaista samo o francuskim proizvodima koji su ponos lokalnog stanovništva, a ne o francuskim specijalitetima.
Kao što nam je vrlo jasno, francuska kuhinja je nenadmašiva i to ne jednom ili dva pasusa. Ona je izuzetno korisna, uvek je akcena na kvalitetu, a ne na količini, zbog čega bismo verovatno uvredili Amerikance ili pak ljubitelje kuhinje sjedinjenih američkih država.
Ali neosporna je činjenica da Amerikanci vole da se hrane obilnije o čemu svedoči i njihov rast ljudi sa prekomernom težinom dok Francuzi vole da jedu na miru i sa zadovoljstvom, čak i raspravljajući i o samoj hrani uz čašu vina.
Nije nikako čudno što se za reči kao su "bistro" i "restoran" pretpostavlja da potiču upravo iz Francuske. A za zvezde Mišlen je jasno!
Francuska se ponosi svojim sirevima i iako poznati fondu nije francuski izum, već švajcarski, u svim oblastima Francuske je omiljeno Francuzima. Sa svoje strane, ovo nikako nije čudno, zato što u tradicionalne francuske proizvode koji su ponos meštana, spadaju i sirevi kojih je više od 400 vrsta.
Među najpopularnijima su sir Bri koji je dobio ime po francuskoj provinciji Bri i sa kojeg većina nas skida koricu, zbog čega vbi se svaki Francuz uvredio.
Ne manje poznati sirevi su sir Bofor, koji se proizvodi samo u departmentu Savoja, kao i sir Minster, ponos stanovništva Alzasa koje dok ga jede bukvalno mora da zapuši nos. Međutim, njegov preterano nametljiv miris ni na koji način ne "oštećuje" njegov savršeni ukus po kom ovaj sir postaje sve poznatiji.
Govoreći o francuskim sirevima, s kojima mnoštvo Francuza doručkuje ili ruča prepečene francuske bagete, dodavajući u njih i različita slatka (obično od borovnica ili drugog šumskog voća), ne možemo da propustimo i mesne proizvode, omiljene stanovnicima ove predivne zemlje.
Francuzi definitivno vole alangle mesa, ali vole i sušenu šunku. Zajedno sa raznim goveđim šniclama, ptičijim meso, kao i mesom divljači, Francuzi vole i paštete. A guščija pašteta foa gra, kao i njihova jela od guščije džigerice su definitivno fenomenalna.
Od sezonskog povrća se rodilo i tako Francuzima omiljeno jelo Ratatuj koje se pravi sa svežim tikvicama, patlidžanima, šargarepama, lukom, belim lukom itd. S obzirom na to da sve ovo povrće raste i kod nas, možete i vi redovno da ga pravite.
Važno je da se pridržavate osnovnog francuskog pravila da svi proizvodi budu sezonski, da se koristi maslinovo ulje, a ne ulje za pripremanje, kao i da nabavite prave provansalske začine.
Ređanje sveg povrća u tepsiju tako da jelo ne samo što je ukusno, bude i esteski, pravi je ponos stanovništva Nice koja se smatra domovinom Ratatuija.
A da bismo završili ukusnu sliku francuske kuhinje, obratite pažnju na recepte za Pačetinu Magre, Terin ili izaberite neke od ovih francuskih deserata kao što su Milfoj, Brioš.
Komentari