Bonapeti.rs»Članci»Zanimljivo»Iskušenja kuhinje u Severnoj Francuskoj

Iskušenja kuhinje u Severnoj Francuskoj

Nina Ivanova IvanovaNina Ivanova Ivanova
Šef kuhinje
11
Iskušenja kuhinje severne francuske

Severna Francuska ima dosta opštih crta sa nekim delovima Engleske, ali postoji jedna osnovna razlika - Francuzi žive da bi jeli, dok Englezi jedu da bi živeli.

Geografiski uticaji

Kuhinja Severne Francuske može da se podeli na tri glavne zone - Normandija, Bretanja i Šampanja. Lokalni reljef igra važnu ulogu u izboru proizvoda, zato što obala daje svežu ribu, šume su bogati divljači, a pasišta označavaju da će biti raznovrsnih mesnih proizvoda.

Normandski kulinarski stil je klasičan, koristi se mnogo maslaca i pavlake za bogate soseve, bretonci vole jednostavniju, ali takođe ukusnu hranu, dok šampanci kuvaju jednostavna, ali snažno aromatizovana jela.

Kvalitetni proizvodi

I Normandija, i Bretanja su poznate po kvalitetu svojih prirodnih proizvoda, posebno jabuka, usoljene jagnjetine, sira, ribe, jabukovog vina i kalvadosa. Oblast Šampanja je poznata po svom penušavom vinu i kobasicama, posebno po kobasicama andujet.

Osnovni proizvodi u Severnoj Francuskoj

Sir

Kuhinja severne francuske

Neki od najfinijih francuskih sireva dolaze iz Severne Francuske. Najpoznatiji je možda Kamember koji se izvozi i kopira po celom svetu.

Drugi poznati normandski sirevi su Ron l'Evek i Livardo - veoma aromatičan sir sa mekom unutrašnjošću. Poznate vrste su Nefšatel, BrijaSavaren i Bri. Najkarakterističniji sir sa Severa je Maroj, kog je lokalno stanovništvo nazvalo stari smrdljivac zbog njegove tipične arome kada je u potpunosti sazrela.

Jabuke

Jabuke se uzgajaju u Normandiji, i u Bretanji, koriste se i u mnogim lokalnim jelima. Ona mogu da budu slana, kao na primer riba bakalar na normandski način (sa jabukovim vinom, pavlakom i pečurkama), ili slatka - na primer burden (jabuke u testu).

Jagnjetina

Severna Francuska je poznata po svojim jagnjićima i ovcama koje pasu po močvarama bogatim solju oko Mon Sen Mišela. Ovo meso se visoko poštuje zbog svog blago slanog, ali karakterističnog ukusa.

Morski plodovi

Severne obale Francuske dostavljaju morske proizvode većem delu zemlje - jastozi, ostrige, crne školjke, školjke pektin, pirka, kalkan, skuša. Lokalno dinstano jelo kotriad je severna verzija južnofrancuskog bujabesa i priprema se od ribe, razdeljene mornarima, nakon što ulov bude prodat - klen, trigla, šanpjer, jegulja, riba monah i druge. Jelo se dopunjava kiseljakom, pavlakom belim lukom, pečurkama, krompirima i šargarepama. Za dodatnu aromu može da se doda malo rakije ili kapljica vina Muskade.

Jabukovo vino i kalvados

Severna Normandija je poznato po svom suvom jabukovom vinu. Kalvados se destiluje u njemu, kao brendi iz vina. Često se pije rano ujutru sa kafom ili za dobrovarenje posle obroka.

Tehnike i saveti iz kuhinje Severne Francuske

Francuske palačinke

One se pripremaju prema dva recepta. Jedan je sa heljdinim brašno, vodom, solju i malo mleka, pri čemu se dobijaju debele palačinke od heljde, a drugi, laganiji je sa bogatim retkim testom sa mlekom, jajima i pšeničnim brašnom.

Palačinke od heljdinog brašna se pune slanim nadevima poput sira i šunke, dok seu pšenične sa slatkim nadevima, na primer marmelada, čokolada ili pire od jabuka. Mogu da se jedu za doručak ili kao glavno jelo - zavisi u koje doba se poslužuju.

U zapadnom delu Bretana palačinke se nazivaju krep, a u istočnom, gde se govori bretonski - galet. Najpoznatiji regionalni recept z Bretanu su upravo palačinke. U svakom gradu i selu ćete naći lokal gde možete da ih probate još od ranog jutra, ispečene na velikom saču.

Pravljenje palačinki može da vam se učini jednostavnim, ali treba da znate da razvijaju testo ravnomerno, kako bi palačinke bile jednake debljine.

Biranje Kamambera

Prilično je teško izabrati savršeni Kamamber. Uzmite pogaču sa glatkom, mekanom belom koru i lagano pritisnite. Treba da bude jednako meko svuda, što pokazuje da je iznutra sazrela. Kada je rasečete, unutrašnjost treba cela da bude svetlozlatkasta, mekana i blago da se izduva. Nikada nemojte kupovati kamamber sa naboravnom i tamnom korom; ako je moguće, treba da ima prijatnu aromu sira, ne jak miris i pre svega ne na amonija, kao što miriše prezreli sir. Ostavite sir da dostigne sobnu temperaturu pre posluživanja.

Kamamber se pravi od punomasnog svežeg mleka i dobija svoj karakterističan niz ovsene slane u korpama gde se obično skladišti.

Morski oval

Jedan od specijaliteta po obali Severne Francuske je oval od morskih proizvoda. Većina ribljih restorana nudi vrtoglavi izbor morskih plodova kao predjelo. Praznik za oko je i predivan način da ostite čisto senzorno gastronomsko zadovoljstvo prilikom posluživanja morskih proizvoda zajedno sa raznovrsnim sosevima za umakanje.

Ovo jelo predstavlja najsvežije moguće primere, sliku sveka što more i lokalne reke mogu da ponude. Selekcija obično uključuje sirove ostrige (još jedan bretonski specijalitet), crne školjke, školjke pektin i skuvane sitne škampe koji imaju blago ljuckast ukus, krupne škampe, rakove, languste i ponekad jastoge.

Oni su predivni, poređani na krevet od algi i istucanog leda na velikom poslužavniku od plute, koji leži na metalnoj rešetci; poslužuju se ili sa majonezom, ili sa sosom od sirćeta i vlasca, kao i sa mnogo crnog hleba.

Šampanjac i kuhinja severne francuske

Šampanjac

Šta u ovom penušavom vinu ga razlikuje od ostalih? Da bi se nazvalo šampanjac, vino treba da potiče iz Severozapadne Francuske i da je bilo obrađeno prema metodi šampanjca. Ovaj proces iziskuje mnogo vremena i sredstava - vino se flašira, posle se ponovo fermentiše, pri čemu se u njega dodaju šećer i kvasac. Pojavljuje se talog koji treba da se ukloni, tako se svaka flaša okrećem grlo se zamrzava i talog se uklanja. Posle se flaša dopunjava i proces se nastavlja.

Šampanjac se pravi od grožđa samo od jedne berbe, umesto da se uzme plod nekoliko bervi. Za razliku od većine drugih vina, šampanjac se prodaje sa nazivom vinarije, a ne sa nazivom vinograda.

Kuvati sa šampanjcem je čist gubitak, zato što prilikom zagrevanja mehurići nestaju. Ono se servira hladno, ali ne i ledeno, inače se gubi nejgova aroma. Pampur uvek treba lagano da se vadi, a ne da se drma što prouzrokuje gubitak dragocene tečnosti.

Druga francuska jela koja obavezno treba da spremite kod kuće su naš omiljeni krem brule, francuski brioš ili ukusni tart.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest