Mahnita želja za slatkim može da prevari! Čokolada i različiti slatkiši su među našim osnovnim slatkim iskušenjima. Ali ova potreba može da se manifestuje kada postoji nizak sadržaj hroma u organizmu. On je sadržan pre svega u škampima, pečurkama, brokoliju, u korama jabuka i u kvascu.
Hrom deluje na jačanje sekrescije insulina u ljudskom telu. Isnulin je enzim koji razgrađuje šećer u organizmu. Hrom potiskuje želju za slatkim iskušenjima i smanjuje šećer u krvi.
On je koristan kako za dijabetičare, tako i za dijete za mršavljenje. Njegov mehanizam delovanja je veoma prost. Kada organizam upije složene ugljene hidrate, oni se razgrađuju u proste ili takozvaku glukozu.
Glukoza se upija u krv i povećava nivo šećera, a to sa svoje strane otključava sekret insulina pankreasa i ovo dovodi do smanjivanja šećera u krvi.
Hrom jača delovanje insulina u ovom slučaju i tako s manjom količinom enzima se reguliše šećer u krvi. U ovom slučaju ređe može da se desi obrnuto stanje - hipogllikemija. Ako je izlučeni insulin bio više nego što je potrebno, onda organizam može da nastavi da oseća potrebu nabavljanja slatkog i čovek može da proguta ogromne količine.
Zahvaljujući hromu ovaj efekat se smanjuje. Ako postoji nedostatak hroma u organizmu, postoji i problem sa nervima. Prema tome, hrom je koristan i za ljude koji su podložni stresu.
Regulišući šećer u krvi, smanjuje se rizik od niza drugih oboljenja. Među njima su ateroskleroza, gojaznost, pojava kardiovaskularnih oboljenja.
Hrom je posebno koristan kako kod dojilja, tako i kod odraslih ljudi. Zato ne zaboravite da jedete jabuke sa korama!
Komentari