Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Kako da kontrolišete svoju želju za slatkim

Kako da kontrolišete svoju želju za slatkim

Jana G.Jana G.
Početnik
1783
Kako da kontrolišete želju za slatkim

Ukoliko smatrate da vaša navika da jedete deserte izmakla kontroli, probajte prvo da razumete šta se nalazi u osnovi vaše zavisnosti od slatkiša. Preterano česta konzumacija slatkog može da dovede do niza zdravstvenih problema i da ozbiljno našteti figuri.

Retka želja za nečim slatkim se dobro odražava na organizam, ali ukoliko svaki dan posežete ka čokoladi, torti ili vaflima, znači da u vašem telu postoji neki deficit koji treba da bude nadoknađen. Moguće je da se radi i o običnoj navici, koja međutim mora da bude iskorenjena.

Jedan od načina za kontrolisanje zavisnosti od slatkiša je vođenje dnevnika hrane. Postoje i druge metoda za kontrolisanje želje da zasladite svoj život.

Postavite pitanje - zašto osećate želju da pojedete slatko i zašto da pijete čaj i svoju kafu sa nekoliko kašičica šećera. Da li zaista želite da jedete nešto slatko ili je ovo samo emitivna reakcija prouzrokovana stresom ili navikom.

Konzumacija ugljenih hidrata i šećera pomaže u stvaranju serotonina koji uzrokuje dobro raspoloženje. Ovo vas tera da mislite da slatko rešava vaše probleme.

U poređenbju sa belim šećerom i pirinčem, složeni ugljeni hidrati u integralnim namirnicama prouzrokuje osećaj sitosti što vas štiti od naglog podizanja i spuštanja nivoa šećera u krvi.

A upravo ovo dovodi do zavisnosti od slatkiša. Integralne namirnice su povezane sa manjim rizikom pojave dijabetesa i održivog mršavljenja.

Želja za slatkim smeta mršavljenju

Kada osećate jaku želju za slatkim, probajte da zadovoljite svoju želju zdravijim izborom - svežim voćem ili jogurtom. Iako ovi proizvodi takođe sadrže šećer, oni su bogati i zdravim hranljivim materijama - vitaminima, belančevinama, vlaknima i antioksidansima. Kladite se na zdrave sneksove koji ne samo da će utoliti vašu glad, nego će vas držati i sitim duže vreme.

Pijte dovoljno vode i trudite se da uvek budete dobro hidrirani. Ponekad zaboravljamo da pijemo vodi i mešamo žeđ s glađu. Tako da ukoliko vam se naglo prijede kockica čokolade, prvo popijte čašu vode i pogledajte kako ćete se osećati. Voda smanjuje glad i osvežava telo, tako ćete je pretvoriti u svoje omiljeno piće, posebno tokom vrućih letnjih meseci.

Planirajte kada ćete jesti da ne bi ispalo tako da budete iskušeni nezrdavim desertima, samo zato što ste gladni. Hranite se na svakih tri do pet sati i nivo vašeg šećera u krvi će biti stabilan. Ukoliko često propuštate obroke, sasvim normalno je da vam bude neophodan brz šećer koji će vas zasititi. Eto tako se rađa neprestana želja za slatkim i začarani krug nezdrave ishrane.

Preskakanje doručka je veoma štetna navika koju bi trebalo da pokušate da iskorenite. Na početku dana organizmu je potrebna dragocena i zdrava hrana kako bi se oporavio nakon noćnog sna i da se napuni energijom za predstojeći dan. Ako pijete samo kafu ili pak jedete nešto brzo i nezdravo, samo nakon nekoliko sati ćete osetiti glad i veoma je moguće da posegnete ka nečem slatkom. Stvorite sebi zdrave navike za doručak i videćete kako će se vaš celokupni režim ishrane promeniti, a želja za slatkim će početi da se smanjuje.

Propuštanje doručka povećava želju za slatkim

Nedovoljan san takođe je jedan od osnovnih razloga preterane želje za slatkim. Naučnici su dokazali da nedostatak sna ima direktan odnos na niske nivoe leptina - hormon koji kontroliše apetit dok se u isto vreme povećava hormon gladi - grelin. Obezbedite sebi barem 7-8 sati sna kako bi se organizam dobro osećao i da ne biste morali da posežete ka štetnoj hrani i slatkišima.

Sledeći savet može da vam se učini čudnim, ali zapravo je veoma efikasan. Uvek se trudite da začinite svoju hranu lepim začinima. Ovo se objašnjava činjenicom da dobro začinjena jela zdovoljavaju receptore ukusa i vežnim korakom u regulisanju navika u ishrani. Uvek kada možete birajte sveže biljke, dobro maslinovo ulje i sirće, ako imate želju, okrenite se i egzotičnijim začinima.

Za neke arome poput cimeta i smradljike, poznato je da mogu da potisnu apetit, tako da eksperimentišite i vidite koje najviše odgovara vašem ukusu i potrebama.

Jedini način da prevaziđete zavisnost od slatkiša jeste da budete iskreni sami prema sevi. Ukoliko primetite da preterujete sa slatkim, usredsredite se na sveže proizvode i integralnu hranu.

Prestanite po policama u kuhinji da držite različite kolačiće i keksiće, apsolutno je normalno da ćete biti u iskušenju. Slatkiše zamenite posudom voća i kada vam se jede nešto slatko, prosto pojedite jedno voće. Na taj način ćete iskoreniti staru naviku uvek da uzmete nešto slatko prolazeći pored kuhinje. Navike se neguju, zbog toga se potrudite da izgradite zdrave navike.

Ukoliko ipak nastavlja da vam se neprestano jede slatko, možete da posetite i svog ličnog doktora. Moguće je da dopuštate neke greške u svojoj dijete ili da imate deficite vitamina koji određuje vašu nezdravu želju za slatkišima.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest