Ogromna želja za hranom poznata je mnogim ljudima. Ponekad je toliko jaka da ne postoji drugi način da se izborimo sa njom, nego da ugodimo svom telu. Najčešće se snažno povezuje sa sličnom žudnjom za šećerom i brzim ugljenim hidratima.
Razlog – slatke stvari oslobađaju hormone sreće, dopamin i serotonin, zbog kojih se osećamo zadovoljno. U nekim slučajevima, međutim, ovo popustljivost može da preraste u naviku, što na duge staze ima svoje posledice.
Zadovoljavanje žudnje za slatkim i ugljenim hidratima može dovesti do gojaznosti, poremetiti našu ishranu, a za one sa endokrinim poremećajima, izazvati pravu štetu po zdravlje, kao što je skok ili pad nivoa šećera u krvi. Na sreću, postoji mnogo mehanizama pomoću kojih možemo da se izborimo sa neukrotivim apetitom za šećerima.
Pijte često vodu protiv želje za šećerom
Jedan od načina borbe je ispijanje vode. Razlog je taj što u nekim slučajevima naše telo šalje zbunjujuće signale mozgu. Tako se često žeđ može pomešati sa glađu. Ako iznenada imate jaku želju za slatkišima ili ugljenim hidratima, prvo popijte čašu vode. Šanse su da će sve proći za nekoliko minuta.
Trenirajte protiv želje za ugljenim hidratima
15-minutna šetnja je efikasna kod takve iznenadne i štetne želje za hranom. Koristi su dokazane velikom studijom iz 2015. godine. A dugoročno, aktivni trening pomaže u hormonalnoj ravnoteži našeg tela.
Komad voća umesto bombone
Tokom iznenadne epizode želje za slatkim ili ugljenim hidratima, ponudite svom telu drugu hranu. Zapitajte se da li biste, na primer, pojeli komad voća. Ako je odgovor da, verovatno ste samo gladni. U ovom slučaju, samo jedite kvalitetan i zdrav jelovnik, umesto da unosite veliku količinu ugljenih hidrata.
Ne gladujte
I u tom pravcu - apsolutno ne dozvolite sebi da dostignete stanje ogromne gladi ili tačku u kojoj vam je muka od nedostatka hrane. Nedostatak vremena nije izgovor. Vodite računa da uvek nosite zdrave obroke i grickalice koje možete jesti čak i u pokretu. Možete poneti malu kutiju seckanog povrća, paket sirovih orašastih plodova, 2 komada voća, domaću energetsku pločicu ili zdrav sendvič. Na taj način vaše telo neće tražiti brzu energiju da nadoknadi izgubljeno.
Više proteina bori se protiv žudnje za slatkim
Pokušajte da unosite više proteina. Odavno je dokazano da konzumiranje veće količine proteina dovodi do dužeg osećaja sitosti u telu. Dugoročno, uz dobro izbalansiranu ishranu sa dovoljno proteina, ove epizode će potpuno nestati. Dobri izvori proteina su svo meso, riba, jaja, orasi.
Pobedite stres bez ugljenih hidrata i šećera
U nekim slučajevima, jaka želja za slatkišima i ugljenim hidratima je posledica stresa. Kao što smo već objasnili, kada konzumiramo brze ugljene hidrate, naše telo oslobađa hormone, koji onda čine da se naš mozak oseća zadovoljno. Umesto da jedete van kontrole, probajte jogu, meditaciju ili neku drugu aktivnost koja vas smiruje.
Trik sa slatkom žvakaćom gumom
U slučaju da ne možete da se nosite na bilo koji način, probajte ovu poslednju opciju: žvaćite slatku žvakaću gumu. Takve su dečje žvake i sve ostale sa ukusom voća. Ovo će verovatno navesti vaš mozak da pomisli da ste jeli, a slatki ukus će zadovoljiti vašu želju za šećerom i ugljenim hidratima, ali bez dodatnih kalorija.
Pogledajte takođe zašto stalno žudite za slatkišima i kako kontrolisati želju za slatkom hranom.
Komentari