Želja da pojedete nešto slatko ne samo što je štetna navika, nego takođe može da postane razlog za niz zdravstvenih problema.
Razlozi za nekontrolisanu želju za nekim primamljujućim desertom mogu da budu različiti. Naravno da možete da jedete po nešto slatko ponekad, a ne da se to pretvara u cilj vešg života, zaboravljajući na sve druge radosti.
Međutim, u nekim slučajevima izbacivanje slatkog je posebno važno. Ne radi se samo o opasnim stanjima poput dijabetesa, gojaznosti, alergija, nego konzumacija ove štetne hrane može da određuje vaše raspoloženje, koje je i dalje depresivno, nagli padovi i skokovi u raspoloženju. Ovo je lampica upozorenja da treba da kažete STOP!
Da biste održavali dobar tonus i tanak struk, izbacivanje slatkiša je na prvom mestu. Preterano mnogo šećera može samo da našteti zdravlju.
Kako da se sačuvamo od slatkog?
1. Postepeno smanjujte šećer koji dodajete u čaj ili kafu, a takođe i bombone koje jedete sa njima;
2. Pređite na prirodne izvore šećera, upravo voće;
3. Pijte više vode;
4. Izbacite kupovne sokove i gazirana pića;
5. Izbegavajte da se hranite fast food-om i drugim polifabrikatima;
6. Smanjite želju za slatkim, jedite hranu koja je bogata proteinima;
7. Napravite dnevnik ishrane u koji upisujte pojedenu količinu šećera tokom dana;
8. Konzumirajte hranu koja je bogata hromom;
9. Jedite hranu koja ima glikemijski indeks ispod 42;
10. Jedite hranu u malim i čestim porcijama.
Džesika Sepl je australijska nutricionistkinja koja takođe ima svoje savete kako da se izborite sa nagonom i željom za slatkim.
Stručnjak smatra da je važno da se pridržavamo zlatnog pravila 80:20, a upravo 80% treba da bude zdrava hrana u vašoj ishrani i 20% da budu slatka iskušenja. Ovo treba da budu vaše omiljene poslastice koje ne ulaze u kategoriju mnogo zdravih.
Jedan od važnih saveta za zdravlje to što doručak treba da bude bogat proteinima. Sepl savetuje da dodate cimet u jela koja ga dozvoljavaju, s obzirom na to da on pomaže da se normalizuju nivoi šećera u krvi.
Nutricionista savetuje da izbegavate hranu sa veštačkim zaslađivačima, a takođe da ne budete rasejani tokom obroka gledajući televizor ili gledajući u smartfon.
Ponekad glad za slatkim može da bude izazvana problemima sa balansiranjem dijete ili čak u slučaju nedostatka sna što pokazuje negativan efekat, smatra Sepl. U svakom slučaju je važno da rešite ove probleme, da biste uspeli da se izborite sa nekontrolisanom željom za nečim štetnim.
Pudža Mahija je nutricionistkinja koja deli svoje mišljenja i pogled na stvari. Ona smatra da se nekontolisana želja za slatkim pojavljuje zbog nedostatka ili minimalne količine proteina u telu. Upravo zbog toga Mahija smatra da su upravo oni jedni od naših najvernijih pomoćnika u borbi sa neprestanim privlačenjem ka nečem slatkom.
Pogledajte ideje za kolače bez šećera i fitnes palačinke.
Komentari