Riba je dobila slavu kao hirovit proizvod. Dovoljno je da propustite nekoliko momenata za vreme pripremanja i dobićemo proizvod bez oblika i ukusa.
Eto zašto većina izbegava ribu u korist mesa ili domaćih ptica gubeći korisne mikroelemente u svom meniju.
Zapravo spremanje ribe iziskuje samo malo iskustva i znanja. Prvi i najvažniji korak je odmrzavanje ribe. Nemojte odmah vaditi morski plod iz pakovanja i nemojte ga prati toplom vodom. Pročitajte više o pravilnom odmrzavanju u ovom članku.
Sledeći korak je zasićenje ukusom i aromom. Oduzima samo 30-50 minuta da se riba namoči u marinadi. Isto ne može da se kaže za meso koje treba da se drži nekoliko sati. Napogodniji za ribu:
- sok od limuna;
- sojin sos;
- belo vino (posebno dobroneutrališe miris blata u rečnoj ribi)
- crveno vino;
- bilo koja vrsta bibera;
- đumbir;
- začini: mirođija, korijander, ruzmarin, majoran, majčina dušica.
Tajna dobre marinade je prosta. Istančani riblji ukus se lako gubi u velikom broju sastojaka. Takođe treba da izbacite sirće. Izvlači sve sokove iz mesa, čini ga suvim i žilavim.
Poslednje, ali ne najmanje važno je so. Prvo, bolje uzmire krupnu so.
Drugo, treba razumno da solite. Možete da stavite proizvod u slanu vodu na 3 minute, ali je veoma važno da ga ne prepržite. Ili možete da pospete ribu solju i da sačekate 5-7 minuta,
Tajna prilikom prženja ribe
Ako uzmete ribu sa kožom onda ne treba da je skidate pre kuvanja. Ovo će pomoći da se sačuva celovitost proizvoda i neće propustiti višak soli. Osim toga možete da ga uklonite neposredno pre serviranja.
Koje druge tajne za prženje ribe vredi da zapamtite?
Namirnica se raspoređuje samo u dobro zagrejan tiganj sa nelepljivim premazom, inače će se zalepiti.
Ako planirate da kuvate ribu sa začinima, onda je bolje da ih dodate ne za vreme procesa prženja, već da propržite zajedno sa uljem pre nego što stavite proizvod. Tako će riba bolje upiti sve ukusa.
Umočite ribu u kukuruzno brašno ili prezle pre nego što je stavite u tiganj.
Prilikom kuvanja cele ribe u tiganju preporučuje se da se napravi nekoliko poprečnih proreza dubine 2 cm. Tako se trup propržava ravnomerno i ne raspada se.
Treba da ispržite ribu na jakoj vatri bez poklopca.
Nekoliko minuta pre kuvanja možete da dodate 1 kašičicu maslaca i sipate po ribi nekoliko puta.
Važno je da ne prepržite ribu u tiganju u protivnom slučaju ona će izgubiti svoju celokupnu sočnost i ova tačka će biti besmislena.
Kako se peče sočna riba
Sve zavisi od vrste ribe. Na primer, losos, pastrmka i brancin će biti sočni sa minimalnim začinima. One su masne ribe tako da ne iziskuju zasićene uljane marinade. Šaran, brancin, skuša i iverak se smatraju srednjim po sadržaju masnoće, tako da se preporučuje da ih pospete biljnim uljem pre kuvanja.
Ali bakalar ima u potpunosti malo masti. Ne samo da treba da bude obilno zasićen amrinadom, nego se ne preporučujue da se peku bez ulja.
Još saveta za spremanje ribe
Prilikom pečenja ribe, kao i prilikom prženja, temperatura je važna. Riba se ubacuje u dobro zagrejanu rernu. Ovo je pravilo i kada spremate punjenu ribu.
Vreme kuvanja i temperatura zavise od polaznih proizvoda: cela riba se peče otprilike 30-40 minuta na 180 ° С, dok je za filete ribe i riblje kotlete dovoljno 20-25 minuta na 180–200 ° С.
Najbolje je da proverite ribu nakon što prođe vreme pečenja. Meso gotove dobro skuvane ribe se lako odvaja, a sok izlazi providan.
Kuvanje ribe na pari
Postoji jedna tajna kako da ribu na učinite još ukusnijom. Probajte da dodate sve začine posebno iz soli u vodu. S obzirom na to da tečnost isparava, ona će prebaciti ove arome ribe. Pitate se šta još može da se doda na ovaj način? Sipajte vodu, sojin sos, anis ili ruzmarin.
Ova metoda ima još jedan plus. Isparene arome ne samo da ispunjavaju ribu ukusom, nego i šire aromu po celoj kući. Eto zašto je malo verovatno da sakrijete od svoje porodice da spremate nešto ukusno.
Šta da pravimo sa suvo spremljenom ribom
Avaj, greške prilikom kuvanja ribe se dešavaju čak i da znate tajne. U tome ne postoji ništa loše, često situacija može da bude korigovana. Istopljeni maslac će značajno poboljšati ukus suve ribe. Osim toga, ne zaboravite na sosove. Sigurna opklada je Tartar sos.
Tartar sos za ribu i morske plodove
Suprotno opšteprihvaćenom shvatanju kiseli krastavčići nisu obavezan sastojak. Oni, kao i beli luk i kašar, se dodaju po želji. Takođe, ovaj sos može da se pripremi na bazi majoneza, boljen domaćeg ili kupljenog iz prodavnice sa dobrim sastavom.
Sastojci:
žumanca jaja - 2 komada
senf - 1 supena kašika
biljno ulje - 30 ml
sok od limuna - 1 supena kašika
kiseli krastavčići - 50 g
so po ukusu
crni biber - po ukusu
Metoda kuvanja:
Tvrdo skuvajte jaja i odvojte belanca od žumanaca.
Izmrvite žumanca u sitne mrve, dodajte senf i mutite blenderom dok ne postane glatko.
Bez prestajanja sa mućenjem sipajte biljno ulje u tankom mlazu.
Posolite i pospite crnim biberom po ukusu, zalijte limunovim sokom i ponovo dobro umutite.
Sitno iseckajte ili izrendajte krastavce i pomešajte ih sa sosom.
Po želji možete da ukrasite Tartar biljkama.
Kao što možete da vidite, kuvanje sočne ribe nije toliko teško, koliko je izgledalo. Dovoljno je da znate neke trikove. I, naravno, svako jelo će ispasti ukusno ako je pripremljeno sa kvalitetnim sastojcima.
Pogledajte još ideje za:
- riblju čorbu;
Komentari