U vreme kada buka oko bezglutenske dijete drastično raste, važno je da razumemo šta zapravo predstavlja hrana bez glutena, kako može da nam pomogne i kako možemo da je dodamo u svoju dijetu.
Gluten je protein koji se nalazi u pšenici, raži i ječmu. Hranljivi proizvodi koji sadrže nebeljeno pšenično ili rafinisano brašno, sadrže gluten.
I tako, zašto se gluten smatra lošim i šta bezglutensku hranu čini privlačnom? Ukoliko imate celijakliju, osetljivost na gluten, alergiju na pšenicu ili slična stanja, ishrana bez glutena može da bude efektna za smanjivanje simptoma.
Ipak, ukoliko ste odlučili da pređete na bezglutensku ishranu, ovde ćemo vam nabrojati tri najbolja brašna bez glutena za pravljenje svega - od torte do banana hleba ili keksa.
Brašno od amaranta
S obzirom na to da se sastoji od više od 60 vrsta zrna koja su nekada bila smatrana osnovnom hranom, amarant se smatra pseudožitaricom. Ima ukus oraha i zemlje. Može da zameni pšenično brašno za 25 odsto brašna od amaranta, ali ono treba da se kombinuje sa drugim brašnom za vreme pečenja.
Amarant je bogat proteinima, vlaknima, magnezijumom, gvožđem, selenom i mikroelementima poput mangana, tako što na taj način pomaže zdravlju kostiju, moždanoj funkciji i sintezi DNK. Najbolja upotreba ove vrste brašna je za pravljenje tortilja, kora za pitu i hleba.
Brašno od kinoe
Kinoa je jedna od najpopularnije zdrave hrane u svetu. Ona je bogata proteinima i jedna je od malog broja biljne hrane koja sadrži svih devet nezamenjivih aminokiselina.
Visok sadržaj proteina i vlakana ovo bezglutensko brašno čini odličnim za pečenje. Ono ima nizak sadržaj zasićenih masti i natrijuma i ima visok sadržaj magnezijuma, vitamina iz grupe B, gvožđa, kalijuma, kalcijuma, fosfora, vitamina E i drugih različitih korisnih antioksidanasa i osnovnih minerala.
Brašno od tefa
Tef je drevna žitarica iz Etiopije i Eritreje koje je još uvek osnovna žitarica u kuhinjama ovih zemalja. Zajedno sa amarantom, heljdom i prosom, ovo brašno je takođe bez glutena. Bogata je vitaminom C, ugljenim hidratima, proteinima, vlaknima, kalcijumom, gvožđem i drugim. Etiopljani najčešće jedu tef kao indžeru, tradicionalni hleb sa kvasom, napravljen od brašna od tefa, ili u obliku kaše.
Komentari