Bonapeti.rs»Članci»Praznična Trpeza»Magija Božićnog Štolena (Stollen)

Magija Božićnog Štolena (Stollen)

Paolina SyarovaPaolina Syarova
Početnik
153

Sadržaj:

Božićni Štolen

Kako se Božić bliži, sve češće viđamo božićne štolene na božićnim pijacama i u prodavnicama.

Štolen (Stollen) je nemački božićni kolač, koji postepeno postaje popularan širom sveta. Prvi put je napravljen za pastora iz grada Naumburga i za njega je korišćeno repino ulje, voda i ovas. To se dogodilo daleke 1329. godine. Mnogo godina kasnije - 1491. godine, papa Inoćentije VIII je dozvolio da se ulje zameni maslacem. Da bi se to desilo, postavio je uslov – svako ko odluči da koristi maslac umesto ulja iz cvekle mora da plati odštetu.

Prikupljeni novac trebalo je da se iskoristi za izgradnju katedrale u gradu Frajburgu. U to vreme štolen je bio samo hleb, ali ideja da se od njega napravi amblematično pecivo za Božić u Nemačkoj potekla je od pekara Hajnriha Drazda. Odlučio je da u hleb doda suvo voće i to je zauvek promenilo Stollen i učinilo ga najpopularnijim i najukusnijim nemačkim desertom.

Drezdenski štolen smatra se najboljim, iako je počeo da se priprema više od jednog veka kasnije od prvog mešenja hleba u Naumburgu. Oblik štolena je karakterističan i simbolizuje Isusa umotanog u pelene, u Drezdenu su ovu poslasticu zvali čak i Hristov hleb.

Štolen

Još jedna interesantna stvar u vezi sa slatkim hlebom je da se priprema nekoliko dana pre praznika – svrha je da se dozvoli da sazre. U stvari, prema originalnom receptu, trebalo bi da odleži pune tri nedelje.

Postoji mnogo recepta za nemački kolač koji upotpunjuju njegov ukus, dodaju se novi proizvodi. Naravno, glavni sadržaj se ne menja. Evo recepta za ukusni božićni štolen:

Štolen

Neophodni proizvodi: 1/2 kg brašna, 100 g šećera, 1 kašičica svežeg mleka, 2 pakovanja maslaca, 1 pakovanje kvasca, 1-2 vanile, kora 1 limuna i 1 pomorandže, 50 g suvih kajsija, šljiva, suvo grožđe, mleveni bademi, šećer u prahu, 100 g ruma

Način pripreme: U pola svežeg mleka rastvoriti kvasac i dodati 1 kašičicu šećera. Brašno unapred prosejte, pa ga stavite na podlogu gde ćete mesiti. U sredini napravite malo udubljenje i sipajte već rastvoreni i aktivirani kvasac. Suvo voće prethodno potopite u rum - najmanje na 2 sata. Umesite testo i ostavite ga da naraste. Za to vreme rastopite 2/3 celokupnog maslaca i pomešajte ga sa ostatkom mleka.

U ovu smesu dodajte preostali šećer, suvo voće, bademe i koricu limuna i pomorandže. Pomešajte zajedno sa testom i ponovo ga umesite. Testo oblikujte u oblik elipse kao hleb. Zatim ga stavite u odgovarajući pleh i ostavite da ponovo naraste. Pecite oko 50 minuta do sat vremena u rerni zagrejanoj na 180 stepeni. Nakon što se ohladi, po želji možete ga posuti šećerom u prahu. Pre toga premažite domaći štolen preostalim maslacem.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest