Piment je pronalazač Kristofor Kolumbo nazvao "pimienta", sa španskog - crni biber. Međutim, brzo se shvata da ono što je on doneo u Španiju nije bio biber. Začin je zeleno, sferično voće. Kada se osuši dobija braon boju, sličnu biberu, ali je krupniji.
Piment ima aromu koja podseća na simbiozu karanfilića, cimeta i muškatnog oraščića. Ukus mu je ljut i opor, zbog čega se koristi u kariju i drugim ljutim začinima.
Postoji mnogo jela koja ne mogu bez pimenta. Njegova jaka aroma ne dozvoljava stavljanje više od 2-3 zrna za 4 porcije. Koristi se za aromatiziranje brojnih vrsta mesa, posebno govedine, supa i ribe. Stavlja se u sve vrste marinada za divljač, kao i u recepte za kobasice. Zbog dobrog efekta konzervansa, neke turšije se začinjavaju i pimentom.
Kada se kupus, svež ili kiseli, dinsta, dobro je začiniti ga uglavnom pimentom. Može se kombinovati sa alevom paprikom i lovorovim listom. Rezultat je uvek briljantan.
Piment je jako aromatičan, posebno kada se melje u mlinu. Nije pretenciozan. Dobro se slaže sa karanfilićem, muskatnim oraščićem, crnim biberom. Jela sa pimentom najbolje je začiniti limunovim sokom i sirćetom.
Piment je obavezan začin za zagrevajuća pića gluvain i grog. Pripremaju se uz pomoć mnogih začina, među kojima su obavezna krupna tamna zrna pimenta.
Nekoliko zrnaca se takođe može dodati u Božićni punč. Uz kuvano vino prolazi kao opcioni začin, ali neizostavno donosi snažan i prijatan ukus.
Mešana aroma pimenta omogućava da se savršeno kombinuje sa drugim začinima. To ga čini raznovrsnim sastojkom u mešavinama začina dostupnih na tržištu. Osim u slanim kombinacijama, koristi se i u slatkim jelima, kao što je na primer biskvit.
Kod nas se začin može naći i u esencijalnim, aromatičnim uljima. Nije toliko poznat, zbog čega se ne koristi u narodnoj medicini. Njegova lekovita svojstva su cenjena na Jamajci, gde se uzima kao lekoviti čaj.
Komentari