Bonapeti.rs»Članci»Začini»Muskatni oraščić

Muskatni oraščić

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Glavni urednik
196
Muskatni oraščić

Slava muskatnog oraščića kao začina jedinstvene i specifične arome i ukusa datira još iz antike i do danas, kada je muškatni oraščić sastavni deo mnogih etno kuhinja. Italijanska, karipska, indijska, francuska, grčka kuhinja, pa čak i gozbe karakteristične za Latinsku Ameriku i Bliski istok teško je zamisliti bez upotrebe malih doza muskatnog oraščića.

Istorija muskatnog oraščića

Drvo muskatnog oraščića (Miristica fragans) je iz porodice Miristica. Zimzeleno je i dostiže do 15 metara visine. Muskatni oraščić je poreklom sa ostrva Banda i Molučkih ostrva, ali tamošnja kuhinja ne obraća mnogo pažnje na kulinarske koristi ovog začina. Postao je miljenik Arapa koji su trgovali sa Dalekim istokom od antičkih vremena do kraja srednjeg veka. Glavni začin u arapskoj kuhinji, muskatni oraščić je prenet u Evropu.

Muskatni oraščić je brzo postao popularan među Evropljanima, ali na samom početku ga je bilo teško nabaviti jer se uvozio u malim količinama. U 16. veku, muškatni oraščić je uživao veliko interesovanje nakon što su Portugalci osvojili Moluke. Odmah su uveli monopol na izvoz začina.

Posle oko 100 godina, arhipelag su preuzeli Holanđani, koji su zauzvrat budno čuvali plantaže muskatnog oraščića i drveće. Svako ko se usudio da otrgne makar i orah suočio se sa teškom kaznom, a poslednja opcija je bila da prestupnik izgubi ruku. Francuzi su tada uspeli da dobiju sadnice od drveta i zasade plantaže muskatnog oraščića na ostrvu Mauricijus.

Odabir i čuvanje muskatnog oraščića

U prodavnicama možete pronaći i mleveno i celo seme muskatnog oraščića. Kada je muskatni oraščić u prahu, lakši je za upotrebu, zbog čega je ovo najčešći oblik u kojem ćete ga naći. Čuvajte začin u dobro zatvorenim hermetičkim teglama na suvom i tamnom mestu.

Rendani muskatni oraščić

Kuvanje sa muskatnim oraščićem

Kulinarska obrada začina je izuzetno prikladna ako ide u kombinaciji sa crnim biberom, lovorovim listom, crnim lukom, peršunom, korenima za supu. Muskatni oraščić je idealan začin za razne frikasee, paštete, supe, jela od mlevenog mesa, sosove, jela od povrća. Bez njega čuveni bešamel sos sa pečurkama ne bi imao svoj karakterističan ukus. U indijskoj kuhinji, muskatni oraščić se skoro u potpunosti koristi u slatkišima. U evropskoj kuhinji, muskatni oraščić i njegova kora se posebno često koriste u jelima od krompira.

Muskatni oraščić i njegova kora imaju slične kvalitete ukusa, s tim što je muskatni oraščić nešto slađi. Kožica je svetlo narandžaste boje nalik šafranu, pa se preferira u pripremi svetlih sosova, jer im daje karakterističnu i ukusnu boju. Prinos kore muskatnog oraščića je samo 15% u odnosu na ceo začin, zbog čega je i skuplji. Muskatni oraščić je sirovina za široko korišćeno eterično ulje. Dobija se parnom destilacijom mlevenog muskatnog oraščića i ima široku primenu u parfimeriji i farmaciji. Eterično ulje muskatnog oraščića se čak koristi u proizvodnji koka-kole.

Koristi od muskatnog oraščića

Od pamtiveka muskatni oraščić se koristi za pripremu sirupa protiv kašlja. U tradicionalnoj medicini, muskatni oraščić i njegovo ulje se koriste za bolesti nervnog i digestivnog sistema. Spolja, ulje muskatnog oraščića se može primenjivati protiv reumatskih bolova i kao hitan lek za zubobolju. Kod poremećaja varenja, eterično ulje muskatnog oraščića se meša kap po kap sa medom. Takođe deluje dobro za loš zadah.

Muskatni Oraščić

Za povraćanje, gastroenteritis, hroničnu dijareju ili uznemireni stomak, možete naneti 3 do 5 kapi ulja pomešanog sa medom ili šećerom. Muskatni oraščić može imati izuzetno blagotvorno dejstvo na nervni sistem osobe zbog miristicina koji se u njemu nalazi. Stimuliše proizvodnju serotonina - hormona sreće i smirenosti. Dobra ideja je da u čaj dodate malo muskatnog oraščića.

Evo još koristi od muskatnog oraščića:

1. Poboljšava varenje

Muskatni oraščić je odličan za varenje. Pomaže u procesu dok olakšava stanje od čira na želucu, gasova i brojnih stomačnih oboljenja. Da biste imali miran stomak, možete isprobati kako ovaj stari začin deluje i za vas.

2. Vredan lek u borbi protiv nesanice

Ispostavilo se da se protiv nesanice možete efikasno boriti ako pre spavanja popijete supu začinjenu muskatnim oraščićem. Opcija je da se pije čaj od čuvenog začina. Po veoma starom receptu, protiv nesanice možete poprskati toplo mleko, začinjeno medom, sa malo muskatnog oraščića. Postoji nekoliko opcija, probajte najbolju za sebe i izaberite.

3. Ublažava bol

Zahvaljujući svom bogatom sastavu, muskatni oraščić deluje kao sredstvo protiv bolova. Takođe smanjuje stres i pomaže vam da se osećate bolje u sopstvenoj koži.

4. Ublažava loš zadah

Loš zadah je problem mnogih ljudi, a može se primetiti u različitim godinama. Ovo stanje snižava naše samopoštovanje i definitivno nas ne čini najprijatnijim društvom za druge. Ako patite od halitoze, svakako se obratite lekaru ili stomatologu. Stručnjaci će vas uputiti šta da radite, jer problem nije uvek zbog bolesti u usnoj duplji. U međuvremenu, stanje možete ublažiti sa malo muskatnog oraščića. Ostale namirnice protiv lošeg zadaha su jogurt, zelene jabuke, peršun.

5. Štiti jetru

Muskatni oraščić ima dobar efekat na jetru. Ovaj začin je štiti od niza bolesti i doprinosi bržem oporavku postojećih. Naravno, ako vam pati jetra, svakako potražite medicinsku pomoć, jer stvari mogu biti veoma ozbiljne.

Ulje muskatnog oraščića

Antiseptička svojstva muskatnog oraščića čine ga korisnim proizvodom u proizvodnji antiseptičkih sapuna. Eterično ulje muskatnog oraščića se koristi i za kupanje zbog svoje osvežavajuće prirode. Pošto je ulje muškatnog oraščića antibakterijsko i antiseptično, koristi se u mnogim kozmetičkim proizvodima dizajniranim za dosadnu, masnu ili naboranu kožu. Takođe se koristi za pravljenje losiona i krema posle brijanja.

Ulje muskatnog oraščića je dobro za varenje i pomaže u ublažavanju bolova u stomaku i uklanjanju gasova iz želuca i creva.

Ovo ulje se dobro meša sa mnogim drugim eteričnim uljima, uključujući ulje lavande, ulje ruzmarina, ulje narandže, ulje crnog bibera, ulje žalfije, ulje eukaliptusa, ulje đumbira i oolong-oolong.

Ulje od muskatnog oraščića

Ulje muskatnog oraščića je veoma korisno za lečenje bolova u mišićima i zglobovima jer je odličan sedativ. Takođe je i antiinflamatorno, pa je masaža uljem muskatnog oraščića na zahvaćeno područje delotvorna kod artritisa, reumatizma i lumbaga.

Ulje muskatnog oraščića je suštinski deo kineske medicine kada je u pitanju lečenje bolova i upale u stomaku. Takođe smanjuje oticanje zglobova. Često prenaprezanje dovodi do bolova u telu ili mišićima i u takvim slučajevima ovo ulje može biti od velike pomoći u otklanjanju bolova.

Štete od muskatnog oraščića

Ako se koristi u malim dozama, muskatni oraščić nema negativnih efekata na ljudski organizam. Visoka doza muskatnog oraščića je oko 10 grama i više, a zatim počinje da ima blage do srednje jake halucinogene efekte. U predoziranju, muskatni oraščić može da izazove vizije i prijatan osećaj koji podsećaju na posledice upotrebe marihuane. Halucinacije i intoksikacija mogu trajati do 24 sata nakon početnog vrhunca, što je oko 12 sati nakon uzimanja prevelike doze muskatnog oraščića.

Mrvljeni muskatni oraščić

U isto vreme, neprijatni neželjeni efekti kao što su halucinacije, povraćanje, dehidracija, opšti bol u telu mogu se javiti do 36 sati nakon ingestije. Redovna i prekomerna upotreba muskatnog oraščića može oštetiti jetru. Kada se ubrizgava intravenozno, muskatni oraščić deluje kao jak otrov. U prošlosti, muskatni oraščić se koristio za izazivanje abortusa. Velike doze začina koje se progutaju odjednom su izuzetno opasne - dovode do konvulzija i lupanje srca, a ponekad i do fatalnog kraja.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

3
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni