Lešnik je takođe poznat po imenu leska. Veoma je popularan i koristi se u pićima i hrani. Ovo nije iznenađenje, jer aromatični i hrskavi orasi imaju odličan ukus, bez obzira da li se jedu sirovi, pečeni ili koriste kao brašno u raznim pecivima.
Međutim, lešnici nisu samo ukusni, već su dobri i za zdravlje. Sadrže puno vlakana i proteina i savršena su hrana za vegetarijansku ishranu. Ovi orasi deluju kao prirodni antioksidans i puni su gvožđa i vitamina.
A od lešnika se proizvodi brašno, koje se može uključiti u različite recepte. Ovaj proizvod čuva najbolje kvalitete sirovine i stoga je koristan za ishranu u obliku hleba i svih vrsta testenina, kao i kao sastojak raznih jela.
Evo šta možete naučiti o brašnu od lešnika.
Suština brašna od lešnika
Brašno od lešnika je čisto, njegovi sastojci su samo fino mleveni pečeni lešnici bez drugih dodataka. Brašno od lešnika je slatkog ukusa. Savršen je dodatak pečenim proizvodima kao što su mafini, hleb, kolači i torte. Njegova količina u različitim receptima varira, ali se kao preporuka navodi zamena do četvrtine preporučenog brašna u omiljenim receptima sa brašnom od lešnika.
Brašno od lešnika se odlikuje niskim sadržajem ugljenih hidrata, a takođe je dobar izvor dijetetskih vlakana i proteina. Sadrži samo 10, 9 grama ugljenih hidrata na 100 g brašna. Brašno od lešnika je veoma pogodno za ljude na dijeti sa malo ugljenih hidrata ili keto dijeti.
Dobija se nakon ekstrakcije masti iz orašastih plodova. To je prirodan proizvod bez glutena sa primamljivom aromom lešnika i veoma laganim ukusom.
Hemijski sastav brašna od lešnika
Ovo brašno sadrži zdrave masti, od kojih su većina nezasićene masne kiseline. Bogato je fosforom, kalcijumom, magnezijumom, kalijumom, natrijumom, selenom i sadrži vitamine A, B6, C i K.
Lešnici mleveni u brašno daju jedinstven orašasti ukus svim slatkišima. Ima malo ugljenih hidrata i dobar je izvor dijetalnih vlakana i proteina.
Ovo brašno je bogato fosforom, kalcijumom, magnezijumom, kalijumom, natrijumom, selenom i sadrži vitamine A, B6, C i K.
Njegov sadržaj je obogaćen cinkom, fosforom, natrijumom. Takođe sadrži vitamin E i folnu kiselinu.
Brašno od lešnika odlikuje se:
- Visokim sadržaj proteina;
- Sadržajem vlakana, minerala i vitamina;
- Bez glutena je;
- Prirodni je proizvod.
Hranljiva vrednost brašna od lešnika
Hranljiva vrednost u 100 g brašna od lešnika:
Energetska vrednost - 2905 kcal
Masti - 67 g, od čega zasićene - 7, 3 g
Ugljeni hidrati - 9, 9 g, od čega šećeri - 2, 7 g
Vlakna - 7, 3 g
Proteini - 12 g
So - manje od 0, 01 g
Korisna svojstva brašna od lešnika
Pošto su orasi idealan izvor gvožđa, brašno od lešnika je dobra opcija za pravljenje grickalica za ljude koji se bore sa anemijom ili imaju neki nedostatak ovog elementa u telu. Gvožđe stvara crvena krvna zrnca koja prenose kiseonik do organa i sistema u telu.
Značajan procenat potrebnog gvožđa može da se obezbedi hranom koja sadrži lešnike, kao što je brašno od ovih orašastih plodova.
Brašno od lešnika pozitivno utiče na probavni sistem, jer obezbeđuje neophodnu dozu vlakana, a minerali poput kalcijuma i magnezijuma brinu o zdravlju kostiju i zuba. Oleinska kiselina u njemu je korisna u borbi protiv gljivica i bakterija i podržava dobar imunitet.
Proizvodi od brašna od lešnika imaju suštinsku ulogu za zdravlje srca. Važni su za smanjenje lošeg holesterola, a vitamin E uklanja plakove i sprečava porast krvnog pritiska. Vegetarijanska ishrana ne može bez receptura sa brašnom od lešnika, koje organizmu daje preko potrebne proteine biljnog porekla. Proizvod od lešnika je koristan i za kožu i kosu, za održavanje njihovog dobrog izgleda.
Kako napraviti brašno od lešnika
Za pravljenje brašna od lešnika biraju se određene vrste orašastih plodova, koji se odlikuju intenzivnim ukusom i mirisom. Pre mlevenja se mehanički odmašćuju. Sporo i lagano presovanje se vrši bez upotrebe hemikalija, a zatim se sirovina melje u kamenom mlinu. Ovo je proces industrijske proizvodnje brašna od lešnika. Takvo brašno se može kupiti u komercijalnoj mreži. Visokokvalitetan izbor izdvajaju se brašna od francuskog lešnika, koja imaju zvezdicu kvaliteta i tražena su u najboljim restoranima.
Lešnikovo brašno se može pripremiti i kod kuće za ličnu upotrebu. Obogaćuje kolače, torte i druga peciva. Brašno od lešnika daje desertima drugačiju auru i aromu koja ostavlja trag na nepcu. Za ličnu upotrebu, napravite samo onu količinu brašna od lešnika koja je potrebna za recept ili čuvajte ono što je ostalo u zamrzivaču. Zbog prirodnih ulja lešnika koje sadrži, brašno može brzo da užegne ako se čuva u ostavi. Ukusna aroma lešnika dobro se slaže sa kafom, čokoladom i drugim ukusima.
Za pravljenje brašna od lešnika potrebno je pratiti određeni algoritam.
- Lešnici se noć pre pravljenja brašna stavljaju u zamrzivač. Zamrznuti lešnici se raspadaju i pre nego što prirodna ulja izađu. Mlevenje svežih lešnika može dati masnu pastu;
- Sirovina se stavlja u blender ili drugi uređaj za mlevenje;
- Uključiti mlevenje i pratiti dok se lešnici ne iseku na sve manje komade. Aparat se mora zaustaviti kada se lešnici samelju u pastu;
- Sadržaj se meša lopaticom, tražeći preostale cele lešnike. Ako se većina pretvori u prah, mlevenje mora prestati;
- Mleveni lešnici se prosejavaju sitnim sitom tako da prođe samo najfinije brašno;
- Dobro je sačuvati velike komade za druge recepte ili ih dodati salatama, varivima ili drugim jelima. Lešnikovo brašno se koristi prema uputstvima određenog recepta.
Recepti sa brašnom od lešnika
Mafini sa brašnom od lešnika
Potrebni proizvodi:
- 100 g brašna od lešnika
- 250 g belog brašna
- kora od limuna
- 1/4 litra svežeg mleka
- 4 jaja
- 1/2 kašičice soli
- 10 g praška za pecivo
- 150 g šećera
- 80 g ulja
Za glazuru:
- 400 g maskarpone sira
- 70 g mekog maslaca
- 150 g prosejanog šećera u prahu
- 1 vanila
Način pripreme:
Pomešajte suve sastojke i dobro promešajte. U sredini se pravi udubljenje.
Posebno u drugoj posudi umutiti jaja sa uljem i svežim mlekom. Sipajte vlažnu smesu u suve sastojke, promešajte i dodajte limunovu koricu. Dobijenom smesom punite kalupe za mafine.
Pecite 20-25 minuta u rerni zagrejanoj na 180 stepeni.
Za glazuru, mikserom umutite maskarpone sir zajedno sa omekšalim maslacem dok se ne dobije penasti krem. Dodajte šećer u prahu i vanilu. Krem se sipa u kesicu i njome se ukrašavaju mafini, koji se moraju hladiti najmanje 10 minuta. Po želji se mogu ukrasiti smeđim šećerom ili drugim ukrasima.
Keksići od lešnika, hleb od lešnikovog brašna, kolači od lešnika i druga peciva su jedinstveni predlozi za obogaćivanje nutritivne ishrane brašnom od lešnika bez glutena. Takođe se može koristiti za zgušnjavanje sosova, supa i drugih tečnih dodataka hrani. Pogodan je i za smutije na keto dijeti.
Pogledajte sve koristi konzumiranja lešnika.
Komentari