Bonapeti.rs»Članci»Hranljive Namirnice»Brašno od leblebije

Brašno od leblebije

Denimira AnelovaDenimira Anelova
Početnik
353
Brašno od leblebije koristi

Leblebija je mahunarka sa blagim ukusom orašastih plodova. Osim što se od nje mogu pripremati čorbe od leblebije, supe, salate, ovaj proizvod se koristi za pravljenje brašna.

U stvari, brašno od leblebije je vekovima bilo osnovno u indijskoj i istočnoj kuhinji. Od njega se prave ukusna jela, ali ima i drugu korist – zdravije je i hranljivije od standardnog belog pšeničnog brašna.

Koje su koristi brašna od leblebije

Najčešće se brašno od leblebije priprema od popularne sorte Bengalski gram. Koriste se i druge vrste mahunarki, a dobijena brašna se donekle razlikuju po boji i kvalitetu. Ono što im je zajedničko je da ne sadrže gluten i da se stoga mogu koristiti za pripremu jela pogodnih za ljude koji su na dijeti bez glutena.

Ovo je posebno korisno za alergije na gluten, posebno celijakiju. Pored toga, brašno od leblebije je pogodno za ljude koji žele da izgube kilograme, jer je dijetalnije od tradicionalnog pšeničnog brašna. Takođe se preporučuje da ga koriste osobe sa dijabetesom i gojaznošću, jer ne povećava previše šećer u krvi i podržava smanjenje telesne težine.

Brašno od leblebije se odlikuje visokim sadržajem minerala, vitamina i antioksidanata. Takođe je dobar izvor vlakana i proteina. Ovo poslednje je veoma važno za sve one koji ne jedu meso i mlečne proizvode i teško unose proteine. Procenjuje se da jedna šolja brašna od leblebije može da obezbedi skoro 41% vaših dnevnih potreba za proteinima - i to je jedan od najboljih biljnih proteina.

Ovo je važno ne samo za ljude koji se pridržavaju potpuno biljne ishrane, već i za one koji poste u različito doba godine. Tokom postova, takođe je teško dobiti dovoljno proteina, koji je suštinski element u telu koji pomaže da pravilno funkcioniše. Proteini su uključeni u mnoge važne procese, kao što su rast i popravka ćelija, proizvodnja hormona i enzima, jačanje kostiju. Zbog toga je dodavanje brašna od leblebije u ishranu kada ste vegetarijanci, vegani i na postu, odličan način za dobijanje ovih hranljivih materija.

Još razloga da jedete brašno od leblebije

Brašno od leblebije

Pored navedenih koristi, brašno od leblebije donosi i niz drugih blagodati za organizam. Takođe je izvor gvožđa – još jednog veoma važnog elementa za organizam. Gvožđe nosi kiseonik i obezbeđuje energiju za rad svih sistema. Dakle, uključivanje brašna od leblebije u jelovnik može pomoći u prevenciji anemije. Takođe pomaže u borbi protiv visokog holesterola.

To se dešava zahvaljujući vlaknima u brašnu od leblebije, koja aktiviraju vezivanje holesterola u crevima i sprečavaju njegovu apsorpciju u krv. Vlakna imaju i još jednu važnu funkciju – poboljšavaju varenje i regulišu rad sistema za varenje. Stoga će uključivanje brašna od leblebije u jelovnik pozitivno uticati na aktivnost želuca i creva.

Leblebija takođe obezbeđuje magnezijum, mineral koji je potreban za preko 300 biohemijskih reakcija u telu, uključujući proizvodnju energije. U stvari, brašno od leblebije garantuje održiv nivo energije tokom celog dana, jer ga telo polako apsorbuje i na taj način obezbeđuje konstantan energetski naboj.

Brašno od leblebije sadrži mnogo vitamina B, među njima i folnu kiselinu (vitamin B9), koja je neophodna za rad mozga, kao i vitamin B6, koji poboljšava raspoloženje i štiti mozak od oštećenja. Polifenoli, koji se takođe nalaze u brašnu od leblebije, pružaju zaštitnu funkciju ćelijama.

Možete li sami da napravite brašno od leblebije

Brašno od leblebije

Sasvim je lako napraviti sopstveno brašno od leblebije kod kuće. Sve što vam treba je sušena leblebija i blender. Počnite da meljete leblebiju, ne sipajući celo pakovanje, već ga stavljajući u delovima. Držite blender uključen dok ne dobijete praškastu smesu sličnu običnom brašnu. Ne brinite ako u njemu ima velikih čestica. Uklonićete ih u sledećem koraku pripreme brašna od leblebije.

Sada vam treba cediljka ili sito. Počnite pažljivo da prosejavate brašno od leblebije dok sve ne prođe kroz male rupice. Na vrhu će ostati velike čestice koje vam nisu potrebne. Sada imate gotovo brašno od leblebije. Stavite ga u posudu ili teglu - vaš izbor. Ovako ga možete čuvati pola godine. Posuda sa brašnom mora biti hermetički zatvorena.

Gotovo brašno od leblebije je pogodno da skoro u potpunosti zameni običnu pšenicu. Od njega možete pripremiti mnogo različitih recepata, koji će vas iznenaditi prijatnim ukusom.

Ako ne želite da sami pravite brašno od leblebije ili ako nemate neophodnu opremu za mlevenje, uvek možete da ga kupite u prodavnici. Postoji mnogo vrsta brašna od leblebije različitih proizvođača, koje su sve dovoljno dobre i imaju samo jedan nedostatak – cena ove vrste brašna je nešto viša od cene pšeničnog brašna.

Šta možete da napravite sa brašnom od leblebije

Brašno od leblebije

Možete učiniti mnogo stvari. Brašno od leblebije može zameniti tradicionalno brašno u pripremi svih vrsta peciva – kolača i pita, na primer. Možete ga kombinovati i sa drugim vrstama brašna da biste dobili bolje rezultate i bogat ukus.

Brašno od leblebije može bezbedno da posluži i kao zgušnjivač za supe, kaše i čorbe ako ne želite da vam jela budu previše vodenasta. Naravno, pošto je ovo brašno tipično za indijsku kuhinju, od njega možete napraviti razne indijske recepte. Takođe je odličan sastojak za pohovanje za sve što se može pohovati - povrće, ribu, kačkavalj, sireve, šta god vam padne na pamet. Savršeno se lepi za površinu proizvoda i pravi hrskavu koru.

Od brašna leblebije možete napraviti ukusne i zdrave slatkiše, kekse, kolače. Naravno, možete bezbedno da pripremite smesu za zdrave palačinke koja će imati odličan ukus.

Na kraju, ali ne i najmanje važno, možete pripremiti tradicionalne recepte za istočni humus i falafele, za koje se takođe može koristiti brašno od leblebije.

Recept za palačinke sa brašnom od leblebije

Palačinke od ovog brašna mogu se preliti i slatkim i slanim prelivima. U oba slučaja rezultat je odličan. Evo šta treba da uradite.

Potrebni proizvodi:

1 velika šolja brašna od leblebije

1/2 kašičice praška za pecivo

prstohvat soli

1 litar mleka (može i biljnog)

1 kašika maslinovog ulja

Način pripreme:

Prvo pomešajte suve sastojke u posudi i dobro promešajte. U drugoj posudi umutite mleko sa maslinovim uljem. Kombinujte suve sastojke sa tečnim u posudi. Trebalo bi da dobijete retku mešavinu, kakva je tradicionalna za pravljenje palačinki. Ako vam se čini previše vodenastom ili pregustom, možete malo da promenite količine brašna od leblebije ili mleka. Kada dobijete savršenu smesu, možete da napravite palačinke u tiganju na uobičajen način. Sada dolaze dodaci koje ste pripremili – slatko, čokolada, sladoled, sir, kačkavalj – šta god želite. A ovo je zaista ukusan, zdrav i veoma hranljiv doručak.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

4
50
41
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni