Oksalati su soli i estri oksalne kiseline sa bazama. Ova kiselina je najjednostavnija dvobazna kiselina i zapravo je bezbojni kristal. Oksalati su takođe bezbojni po izgledu. Uzročnici su oksalatnog kamenca i kamena u bubrezima, mokraćnim putevima, bešici i žučnoj kesi i žučnim putevima, a ređe i u pljuvačnim žlezdama. Najčešće se ovi kamenčići i pesak sastoje od kalcijum oksalata.
Oksalati nemaju nikakvu korisnu funkciju za ljudsko telo. Oni su jednostavno otpadni proizvod koji se oslobađa u jetri tokom prerade proteina.
Polovina ovih štetnih materija ulazi u organizam putem hrane. Oksalati se nalaze u skoro svakoj biljci, gde obavljaju funkciju vezivanja kalcijuma u nerastvorljiva jedinjenja koja se akumuliraju u listovima i kori biljke i potom se eliminišu tokom opadanja listova. Na taj način se biljke oslobađaju viška kalcijuma i oksalata. Ali ne i ljudi.
Preduslov za stvaranje oksalatnih kamenčića i peska je česta upotreba namirnica koje uglavnom sadrže kalcijum oksalate. Da ne biste postali njihova žrtva, dobro je izbegavati hranu bogatu oksalatima.
Namirnice bogate oksalatima definišu se kao: čokolada, ren, spanać, kopriva, kiseljak, smokve, krompir, rabarbara, orasi, zreo pasulj i boranija, šljive, paradajz i crveno grožđe, ledeni čaj.
Naučnici objašnjavaju da ovi popularni proizvodi sadrže visok nivo supstance oksalat - hemikalije koja dovodi do stvaranja malih kristala napravljenih od minerala i soli.
Da biste smanjili rizik, savet je da pijete što je više moguće više tečnosti. Voda za piće je najbolje rešenje, ali i limunada, jer limun ima visok sadržaj citrata.
Muškarci su uglavnom skloni nepovoljnoj akumulaciji oksalata u organizmu. Rizik značajno skače nakon 40. godine. Žene u postmenopauzi sa niskim nivoom estrogena i one kojima su uklonjeni jajnici takođe su pod sličnim rizikom.
Kada je takav problem već prisutan, dobro je, pored izbegavanja navedenih namirnica, smanjiti, ali ne i prekinuti, unos soli. Meso takođe treba svesti na minimum. Dobro je za telo da dobije dovoljno kalcijuma jer pomaže oksalatu da se apsorbuje u telu.
Genetski predisponirani ljudi treba da odu kod lekara da proveri da li proizvode previše oksalata.
Komentari