U velikom gradu nije tako lako pronaći prirodno sveže mleko. Kravlje mleko odmah nakon muže gotovo da nema štetnih mikroorganizama. Ali posle nekoliko sati, bakterije iz okoline ulaze unutra, pa konzumacija mleka u sirovom obliku može mnogo da naškodi čoveku.
Ultrapasterizacija mleka (UHT) je savremena metoda prerade i čuvanja ovog korisnog proizvoda. To je efikasnija i „nežnija“ metoda od pasterizacije ili kuvanja. Glavni cilj ultrapasterizacije je maksimalno uništavanje patogena uz minimalne promene u hemijskom sastavu mleka. Dobijeni napitak sadrži sve lekovite hranljive materije i vitamine, neophodan je za zdravu ishranu.
U ultrapasterizaciji se koristi samo najkvalitetnije mleko.
Sam proces je sledeći: u specijalnoj instalaciji mleko se brzo zagreva na 137 stepeni i drži na ovoj temperaturi 4 sekunde. Nakon toga sledi oštro hlađenje na 4-5 stepeni. Zbog visokih temperatura postiže se uništavanje patogenih bakterija u mleku, ali se njegova korisna svojstva ne gube.
Sterilnost i nepropusnost su obavezni uslovi za rukovanje i pakovanje proizvoda. Mleko je upakovano u aseptičnu ambalažu koja se sastoji od višeslojnog kartona. Na ovaj način se sprečava negativan uticaj na proizvod vlage, svetlosti, bakterija i mirisa.
Dug rok trajanja mleka se postiže kroz zapečaćenu ambalažu. UHT mleko ne mora da se hladi u hermetički zatvorenoj kesi jer neće pokiseliti čak ni na sobnoj temperaturi jer ne sadrži bakterije koje mogu da izazovu oksigenaciju. Ovo je prednost UHT-a u odnosu na druge vrste prerade mleka, jer se može kupiti za buduću upotrebu bez straha da će se pokvariti. Ali otvoreno pakovanje već treba čuvati u frižideru ne više od 4-5 dana, inače će mleko postati neupotrebljivo.
UHT mleko ne zahteva kuvanje. Može se koristiti u gotovom obliku - dodati u doručak ili žitarice za dete. Možete biti sigurni da je ovo najsigurniji i najpouzdaniji proizvod na tržištu mlečnih proizvoda danas.
Komentari