Morski jež

Denimira AnelovaDenimira Anelova
Početnik
353
Morski jež

Morske ježeve povezujemo s azurnim plažama u Grčkoj i moramo nositi posebne cipele, kako bismo izbegli stajanje na bilo koju od ovih morskih životinja. Oni su mnogo više od pretnje za turiste i svakako zaslužuju našu pažnju.

Osobenosti morskih ježeva

Morski ježevi žive u slanijim morskim vodama i ne mogu postojati u blago slanim i slatkim vodama. Zato ih nema u Crnom moru, ali ih ima u izobilju u Mediteranu. Rasprostranjeni su kako na stenovitim podvodnim formacijama, tako i na peskovitom dnu. U stvari, možda postoji oko 900 vrsta morskih ježeva širom sveta. Kao što im ime kaže, njihovo telo je prekriveno oštrim bodljama i pripada porodici bodljikaša.

Telo morskih ježeva je uglavnom sferno ili slično ovom obliku. Može da dosegne nekoliko centimetara u prečniku do čak 30 centimetara kod nekih vrsta. Kičme se takođe razlikuju po dužini – neke su kratke, a druge su veoma duge. Svima im je zajedničko da su tanke, oštre i zaista veoma bodljikave.

Iako je beskičmenjak, morski jež ima čvrstu formaciju koju možemo nazvati skeletom. Štiti unutrašnje delove tela gde se nalaze probavni organi i sistem za oplodnju. Čudno je što ježevi nemaju oči, tipične udove i mozak, ali su i dalje sposobni da "vide" okolinu oko sebe, da se kreću i doživljavaju neke senzacije. Na kraju se oslanjaju na primitivni nervni sistem. Kretanje se vrši uz pomoć cevastih pipaka koji se nalaze po celom telu. Oni služe kao noge. Zanimljivo je i interesantno da njihova usta pomažu i kretanju ježeva po dnu i stenama. Usta se nalaze odmah ispod tela, što je, kao što ćete videti za trenutak, vrlo korisno. Što se tiče vida – u njima se on prilično svodi na dodir i osećaj tame i svetlosti, kao i obrise, zahvaljujući senzorima na površini dotičnih "nogu".

Usta ježeva su povoljno smeštena na dnu njihovoh tela, jer im to olakšava pronalaženje i uzimanje hrane. Morski ježevi se hrane ostacima riba, algi i drugih sastojaka hrane koji im se nađu na putu. Moglo bi se reći da su doslovno svaštojedi.

Nažalost, oni sami često postaju žrtve grabežljivih morskih stvorenja. Čak i ako imaju sjajnu bodljikavu zaštitu, ona nije uvek dovoljna da zaustavi predatore.

Da li su morski ježevi opasni?

Konzumiranje morskog ježa
Fotografija: SummitPost

Jedan od glavnih strahova je da je ubod morskog ježa otrovan. Srećom, većina vrsta nije otrovna i ne može uneti otrovnu tečnost u vaše telo. Međutim, postoje vrste morskih ježeva koji imaju otrov u kičmi i čeljustima. Ako naletite na njih, možete upasti u velike probleme, ali ipak, sudar neće biti smrtonosan. Brže potražite medicinsku pomoć i dobićete manje štete. Međutim, oporavak može potrajati duži period - ponekad čak i mesec dana.

Međutim, ubod morskog ježa ni u kom slučaju nije prijatan. Stoga je savet da nosite posebne cipele, pogotovo ako ste prilično neiskusni u prepoznavanju ovih bodljikavih morskih stvorenja. Ako se desi da bosonogi stanete na morskog ježa, ne paničite, već brzo delujte. Najvažnije je da iz noge uklonite ostatke (a ponekad i u ruci) oštrih krajeva bodlji. Stvoreni su tako da se odmah slome čim se zaglave u koži i ne ostaju tamo. Možete još na obali da pokušate da ih izvadite pincetom (štipaljka za obrve takođe može odraditi posao) ili grickalicom za nokte. Ako vam se to čini nemogućim, obezbedite sebi toplu, čak i vruću vodu i uronite noge u nju na oko 20 minuta. Koža će omekšati, što će uklanjanje iglica učiniti lakšim. Možete direktno oprati ubodenu površinu sapunom i trljanjem, što daje veću šansu da će vrhovi ispasti.

Ukoliko ove metode ne pomognu, natopite mesto uboda sirćetom ili limunovim sokom. Sastav bodlji je takav da ih kiseline lako omekšaju. Ovo će ih izvući ili će lakše ispasti. Ako to ne možete učiniti sami, tada je vreme da potražite medicinsku pomoć. Međutim, ni u kom slučaju komadići bodlji ne smeju ostati u telu, jer mogu stvoriti velike probleme. Telo će reagovati zagnojavanjem i infekcijom. Dakle, što pre uklonite ostatke morskog ježa, pa ćete imati manje komplikacija.

Postoji mogućnost da neki ljudi dobiju alergijsku reakciju. Ako je ozbiljnije, odmah se javite lekaru. Za blaže reakcije dovoljno je piti antialergijske lekove. Antialergijska i antibakterijska pasta pogodna je za lokalnu primenu. Takođe, postoje i gelovi protiv bolova koji su odgovarajući ako osetite jak bol na mestu uboda (takođe tokom procesa uklanjanja čestica).

Morski jež je delikates

Morski ježevi
Fotografija: catalinaop

Pa, da – pored toga što je jedinstveno stvorenje koje vas može ubosti, jež iz vode je takođe kulinarsko iskušenje u mnogim kulturama. Posebno u Japanu i mediteranskoj kuhinji, široko je rasprostranjen i zaista se smatra delikatesom. U stvari, kod morskog ježa ne postoji ko zna koliko mnogo hrane. Njegov jestivi deo nalazi se unutar neobičnog skeleta.

Najzgodniji način da stignete do tamo su obične makaze. Kada otvorite morskog ježa, očistite sve ostale otpadne komponente i uklonite izrasline poput kavijara pričvršćene na školjku. Upravo one su jestive i prema nekima – vrlo ukusne.

Najšokantnije je to, što se ovaj jestivi deo ježeva nalik na kavijar konzumira... sirov! Samo iscedite malo limunovog soka na vrh i imate gotov delikates. Međutim, preduslov je da jež bude izuzetno svež, a najbolje od svega – tek ulovljen. Ako je ostao ili je star i nije pravilno skladišten, može izazvati trovanje organizma, kao i svi drugi morski proizvodi – brzo se kvare i oprezno se skladište i konzumiraju.

Osim sirovog, postoje i drugi recepti za kuvanje morskog ježa. Kavijar se može kratko vreme pohovati, peći ili čak blanširati. Takođe se kombinuje sa raznim proizvodima – na primer, sa testeninom ili salatama, sa tostiranim hlebom ili kao suši, gde je, naravno, "šlag na torti".

Koristi od konzumiranja morskog ježa

Nezavisno od toga da li volite ukus morskog ježa ili ne, on je neverovatno koristan. Sadrži izobilje mikronutrijenata, aminokiselina i vitamina koji su veoma korisni za zdravlje. Neki čak tvrde da redovna konzumacija morskih ježeva produžava život. Drugi kažu da je on jak afrodizijak.

Prema drugima, morski ježevi su čak i lekoviti i deo su posebne dijete za bolesne ljude. U medicinske svrhe, čak se preporučuje ne samo konzumiranje kavijara, već i ispijanje tečnosti koja se nalazi unutar ljuske. Obično se prosipa i ne koristi, ali zapravo je vrlo vredan i bogat korisnim supstancama, kažu Japanci.

Šta god da mislite o morskim ježevima, jedna stvar je jasna – oni su zaista izvanredna i bizarna stvorenja prirode.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni