Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Ishrana kod visokog nivoa kreatinina

Ishrana kod visokog nivoa kreatinina

Iliana AngelovaIliana Angelova
Početnik
449
Ishrana kod povećanog kreatinina

Među metaboličkim proizvodima, kreatinin je onaj koji se često testira, jer njegovi visoki nivoi ukazuju na problem sa bubrezima i zahtevaju pažnju.

Priroda kreatinina i njegov odnos sa ishranom

Kreatinin je karboksilna kiselina, koja sadrži azot i važan je element za telo. Kao izvor energije, kao glavno svojstvo ima zasićenost ćelija molekulima vode.

Da bi nivoi kreatinina bili u granicama normale i da bi bubrezi radili optimalno, potrebno je obratiti pažnju na ishranu.

Uravnotežena ishrana sa malo proteina i bogata voćem i povrćem, kao i tečnosti sa niskim sadržajem natrijuma, su najbolja prepreka oštećenju bubrega.

Hrana bogata kreatininom, kao što su meso i riba, dovode do povećanja nivoa kreatinina.

Ishrana kod visokog nivoa kreatinina

Kreatinin

Biljna dijeta može smaniti kreatinin u krvi. Vegetarijanska ishrana se smatra prikladnom. Hrana sa više biljnog ulja oštećuje bubrege. Masna hrana smanjuje dotok krvi u bubrege i ometa njihovo funkcionisanje. Kreatinin je najzastupljeniji u mesu i ribi i može se sintetizovati iz određenih aminokiselina. Tokom aktivnog sporta potrebno je 2-4 grama kreatinina dnevno. Toliko ima u 200 g govedine, na primer. Da bi se njime snabdevao organizam tokom aktivnog sporta, koristi se dodatak ishrani, jer mesna hrana zahteva velike količine da bi se zadovoljile potrebe.

Kreatinin je potreban za snagu i izdržljivost pri teškim treninzima, za volumen mišića, za oporavak i rast mišićne mase, za dobro funkcionisanje srca.

Konzumiranje hrane sa visokim kreatininom nije razlog za zabrinutost, posebno u aktivnom načinu života, ali kod bolesti bubrega su pokazatelj oštećenja bubrega. Zato je kod ovakvih zdravstvenih problema i visokog kreatinina dobro izbegavati:

- Mesne proizvode - govedina, svinjetina i jagnjetina, posebno kada se kuvaju na visokoj temperaturi;

Visok nivo kreatinina

- Riba - tunjevina, losos, haringa;

- Mlečni proizvodi - mleko i sir u velikim količinama;

- Slatkiši i hrana sa visokim sadržajem šećera - slatkiši, keks, slatki napici;

- Hrana sa visokim sadržajem kalijuma - banane, krompir, paradajz, pomorandže je dobro izbegavati u slučaju problema sa bubrezima jer sadrže kreatinin u većim dozama

- Alkohol - dovodi do dehidracije i stresa za bubrege.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest