Pelin

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Glavni urednik
196209
Pelin

Običan pelin (Artemisia absinthium L.) poznat još kao beli pelin, katranika i gorki pelin, je travnata mnogogodišnja i mirisna biljka iz porodice Asteraceae (Compositae) roda Pelin. Sreće se pretežno po poljanama, žbunju, travnatim i kamenitim mestima. Potiče iz Evrope i Sibira, ali je danas široko rasprostranjen i u SAD.

Pelin je duboko povezan sa tradicionalnom medicinom i verovanjima. Veruje se da je aroma ove biljke, ubrane pri opadajućem mesecu, u stanju da otera iz doma svakakve nečiste sile. Primenjuje se u malim dozama, tako što se kuća nadimi njim na kratko. Verovanje povezano s njim je da uspostavlja harmoniju u prirodi, a najbolji način za korišćenje pelina je da se zakači u domu.

Vrste pelina

U porodicu Pelina ulaze dosta dobro poznate vrste kao što je divlji pelin (crni pelin Artemisia vulgaris L), taros (estragon) i božije drvce (katrinka). Ova biljka ima veoma aromatične listove, a neke vrste su lekovite, druge se koriste kao začin, a treće su važan dao pašnjaka. Ujedinjujuća crta svih vrsta pelina je što imaju izuzetno gorak ukus.

Beli pelin je svojevrsne prijatne arome i jako gorog ukusa. Cveta od jula do septembra, a sreće se na travnatim i kamenitim mestima, iz žbunja i bašta, kraj ograda i puteva u celoj zemlji, u glavnom u ravnicama i pred planinskim predelima.

Beli pelin je srebrnasto sivo travnato rastinje koje se od davnina koristi za lečenje narušenog menstrualnog ciklusa kod žena i za reumatizam i dr. Pelin je jedna od najčešće korišćenih biljaka u balkanskoj narodnoj medicini, još je Hipokrat poznavao njegove prednosti.

Od pelina se pre svega koriste procvetali lisati gornji delovi, zajedno sa žutim cvetovima, otsečeni na oko 25 cm od vrha, koji se skupljaju početkom cvetanja. Za razliku do belog, crni pelin je tamnozelenih golih, a odozdo belih gornjih listića.

Sastav pelina

Listovi i strukovi pelina sadrže paletu različitih materija. Strukovi belog pelina sadrže između 0, 5 i 2% eteričnog ulja (Oleum Absintjii), čije su osnovne komponente derivati kiseonika bicikličnih terpena - alkohol tiol i tionin keton, kao i azulenov seskviterpenski hamazulenogen. U biljci pelin ima još seskviterpenskih laktona, organskih kiselina, provitamina A, vitamina B6, vitamina C, karotena, sirćetne, izovalerijanske, jabukove i jantarne kiseline i dr. Prema japanskim specijalistima kapilin je aktivan antibiotik.

Primena pelina

Vekovima, čak hiljadama godina pelin se koristi s lekovitim ciljevima. Interesantna je činjenica da se običan pelin koristi za pripremu absenta zbog sastojka tujon koji se nalazi u njemu. Neke vrste pelina se koriste za hranu larvi nekoliko vrsta Lepidoptera. Pelin nalazi primenu i za odbijanje buba i moljaca, kao i za začinjavanje piva i vina. Aperitiv vermut (od nemačkog Wermut-pelin) je napitak na bazi vina, začinjen aromatičnim biljkama dana, ali u prvobitnom obliku vermut se začinjavao pelinom.

Koristi od pelina

Beli pelin ili Katranika se primenjuje samo po lekarskom receptu i pokazuje tonirajuće dejstvo, poboljšava varenje, antiupalan je. Primenjuje se kod gastritisa i drugih upala želuca, jetre i bolesti žuči, kod lošeg zadaha u ustima, anemije, nesanice, crevnih parazita, neredovne menstruacije, angine pektoris, bronhijalne astme, ekcema, rana, ujeda insekata i dr.

Začin pelin

Način upotrebe: ekstrakt od 1 kašičice biljke u 200 ml vode na 2 sata. Uzima se po 100 ml pre ručka i večere, a može da se napravi i infuzija.

Smesa za čaj s pelinom za bolesti stomaka

Istucajte 1 kašičicu pelina, pola kašičice korena od lincure, pola kašičice crvenog katariona, 1 cm štapića cimeta i pola kašičice kore od pomorandže. Sve to prelijte s 1 šoljom vrele vode. Poparite na 10 minuta i procedite. Pijte u malim gutljajima nakon jela.

Pelin utiče dobro kod problema s bronhijama i želudcem, ima tonirajuće dejstvo kod gripa u prehlada, antiparazitsko dejstvo, snižava temperaturu, antiupalno dejstvi, utiče na žlezdu epifizu.

Kompleks aktivnih materija pelina stimuliše sekreciju žlezdi za varenje, žučne kese i nadbubrežne žlezde i tako budi apetit i poboljšava varenje. To čini pelin efikasnim sredstvom u borbi s anoreksijom ili nedostatkom apetita.

Eterično ulje pelina deluje kao lokalni anestetik, a takođe i kao srčani stimulans budeći centralni nervni sistem. Primenjuje se iznutra za poboljšanje cirkulacije, a spolja - za mazanje kod artritisa, modrica, neuralgija, reumatizma, ravnih stopala.

Štetnost pelina

Beli pelin ne treba da se primanjuje kod upale bubrega jer ima nadražujuće dejstvo. Posebno je važo da pelin ne treba da se primenjuje kod male dece. Velike doze biljke mogu da budu otrovne, a kontinuirano uzimanje pelina u većim dozama ponekad vodi do mučnine, povraćanja, halucinacija i grčeva.

Čak potpuno zdravi ljudi ne treba da piju više od 3 čaše dnevno. Čaj od pelina ne treba da se uzima tokom perioda dužeg od 4 nedelje jer to može da dovede do oštećenja centralnog nervnog sistema. Zapamtite da se pelin uvek primenjuje u malim dozama samo tokom kratkog vremenskog perioda.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas