Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Koje biljke treba izbegavati tokom trudnoće?

Koje biljke treba izbegavati tokom trudnoće?

LiubomiraLiubomira
Početnik
1
Koje biljke treba izbegavati tokom trudnoće?

Prirodno ne znači uvek i bezbedno. Biljke nisu samo osnova mnogih lekova, već su se neke od njih u prošlosti koristile za izazivanje pobačaja i abortusa.

Biljкe koje su kontraindikovane u trudnoći dele se u nekoliko grupa:

Stimulansi materice - izazivaju kontrakcije materice i mogu dovesti do spontanog pobačaja. Tu spadaju majčina dušica, listovi maline, žalfija, origano (u velikim dozama), kopriva, maslačica, pastirska torbica, bela imela, sladić (takođe podiže krvni pritisak), pasiflora. U ovu kategoriju spadaju mnogi začini - peršun, bosiljak, selen, ruzmarin, mirođija, anis, cimet, karanfilić, šafran i sve ove začine ne treba koristiti u velikim količinama.

Jaka sredstva za čišćenje - pošto su genitalni organi i mokraćni sistem povezani, laksativne biljke takođe izazivaju kontrakcije materice, kao što su listovi aloe vere, bokvice, matičnjaka (uz čestu upotrebu).

Biljke koje regulišu menstrualni ciklus - koriste se za oskudno krvarenje ili izostanak menstrualnog ciklusa i uzrokuju krvarenje. Zbog toga bi trebalo da izbegavate ove biljke tokom trudnoće, posebno u prvom tromesečju. Takvi su baštenska ruta i gorska sasa (obična sasa). Ova grupa takođe uključuje kamilicu i mentu. Ove poslednje biljke se mogu koristiti u kasnijoj trudnoći, ali u umerenim dozama.

Kamilica je kontraindikovana u trudnoći

Oštećenje fetusa - neke lekovite biljke sadrže toksične supstance koje mogu dovesti do urođenih mana. Takav efekat imaju tuja, pelin, gavez.

Biljke sa hormonskom aktivnošću - ove biljke takođe treba izbegavati jer remete hormonsku ravnotežu neophodnu za pravilnu trudnoću. To uključuje hibiskus, kantarion, matičnjak, maslačak, borovnicu, jasmin, petoprsnicu, ginseng.

Pošto ova lista nije konačna, najbolje je da ne koristite nijednu biljku bez dovoljno informacija o njoj. Bez ikakvih ograničenja možete uživati samo u čaju od šipuraka i đumbiru (pomaže kod mučnine i povraćanja) i čaju od lipe. Međutim, treba imati na umu jednu stvar za poslednju biljku – ona je poput prečišćivača vazduha i može da sadrži opasne količine olova. Zato kupujte samo lipu za koju ste sigurni da je ubrana iz ekološki čistog područja.

Pažljivo pročitajte i etikete naizgled bezopasnih voćnih čajeva. Pored komadića voća, najčešće sadrže sladić, listove maline i hibiskus.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest