Keracuda je lokalna bugarska vrsta grožđa, od koje se pravi pitko belo vino. Ona je karakteristična pretežno za jugozapadne delove Bugarske. Neveliki zasadi prisutni su u oblastima Kresnensko, Sandansko i Simitlijsko. Postoje informacije da se sreće i u Albaniji. Među domaćim stanovništvom poznata je još i kao drevnik, misirčino i bela breza.
Listovi keracude su svetlo zeleni, zaobljeni, srednje veličine, petodelni, imaju trouglaste zubce. Kod listova je karakteristično da su širi nego što su dugački. Grozd je srednje veličine težine oko 150 grama. On je u obliku cilindra i jako je sabijen. Zrna su zaobljena, obojena žućkastom ili žutom bojom. Srednje su veličine i teže oko 2 grama.
Dešava se da budu deformisana. Unutrašnji deo nije naročito mesnat. Uprkost tome slatka su i prijatna po ukusu. Meso je pokriveno debelom, prozračnom kožicom. Plodovi keracude se konzumiraju u svežem stanju. Oni se takođe koriste u proizvodnji belih stonih vina, koja imaju prijatan ukus i karakterističan miris. Plod je pogodan i za pravljenje likerskih vina.
Keracuda se najuspešnije razvija na brdovitim terenima sa dobrom izloženošću. Vrsta je relativno otporna i izdržljiva na sušu, a takođe i na niže temperature. Nije podložna ni truljenju. Ako se loze dorbo razvijaju, primećuje se snažan rast i odlična plodnost. Prinos je takođe visok. Keracuda se ubraja u vrste krožđa koje zru relativno kasno. Berba kod ove loze nastupa krajem meseca septembra.
Istorija keracude
Smatra se da je keracuda vrsta koja na ovim zemljama raste vekovima. Postoje različite legende koje objašnjavaju odakle potiče ime sorte. Kao što znamo gajenje loze je bilo rasprostranjeno još u vizantijsko vreme. Tada je jedan vojni šef prošao pokraj loze ove vrste goržđa i pogled mu se zaustavio na poređana zrna grožđa. Bio je ipresioniran njima i čak ih je upoređivao s bradavicama svoje žene.
Ona se zvala Keracuda. Tako je ova vrsta počela da nosi taj naziv. Neki su ga zvali i kukuruz zbog poređanih i zbijenih grozdova. Do danas on se pretežno gaji u oblasti Kresnensko. Proizvođači vina se još čude kako se događa da samo sat nakon što se vino nalije iz kace, menja svoju boju.
Karakteristike keracude
Vino, proizvdeno od ove vrste se karakteriše slamnato-žutom bojom koja odmah privlači pogled. U Ilindencima je nazivaju caricom vina. Lokalni ljudi su ubeđeni da je vino koje je proizvedeno tamo najboljeg kvaliteta ukusa. Postoje i ćilibarske nijanse. Aroma ovog eliksira od grožđa je fina i prijatna, zasićena cvetnim notama. Pri otpijanju i najneiskusnije nepce može da oseti svežinu i delikatnu egzotiku vina. Lokalni proizvođači vina kažu za njega da je veoma pitko, ali i da mnogo brzo zamagli čovekovu svest. Savetuje se da se uzima lagano i u malim gutljajima. Ali i u malim količinama.
Serviranje keracude
Da bi mogli da predstavimo keracudu u najboljem svetlu pred našim gostima, treba da se pridržavamo nekih karakteristika vina. Pre servirannja je preporučljivo da ga blago ohladimo, dok se u zavisnosti od uzrasta ono hladi na različitim temperaturama. Ako raspolažete mlađim vinom temperatura treba da mu bude oko 8-9 stepeni. Ako je naprotiv odležalo, dobro je da je malo toplijem odnosno oko 10-12 stepeni.
Kada servirate vino, izaberite odgovarajuće čaše za to. Najbolje je da se zaustavite na univerzalnoj čaši za belo vino. Ona je pogodna za skoro sve vrste belih vina, tako da ako je nemate pri ruci, ali rešite da kupite, budite sigruni da ste obavili dosta praktičnu kupovinu.
Posuda se odlikuje vitkom strukturom i sa nožicom srednjih razmera. U donjem delu čaša se postepeno širi, a u zoni oko nožice polako se sužava. U gronjem delu takođe se sužava. Harmonične krivine čaše dozvoljavaju da se pri otpijanju prvo osete kisele note vina, a nakon toga i slatke.
Vino od sorte keracuda je idealno za kombinovanje sa ribom i morskim delikatesima, dok, podrazumeva, ne treba da budu začinejni preterano teškim začinima, da se ne uguše osobine ukusa grožđanog eliksira. Ogovarajući specijaliteti u ovom slučaju su Hek sa pavlakom, Prženi hek sa belim lukom, Bela riba u rerni, File od ajkule sa ruskim sosom, Ajkula u belancu, Pečena skuša u majonezu, Dimljena skuša i dr. Možete da se zaustavite na raznim specijalitetima sa ostrigama, rakovima, škampima, jastozima, lignjama, hobotnicama. Ako vam se ne dopada morska kuhinja možete da izaberete jela s lakšim živinskim mesom.
Radovaćete se nazaboravnim rezultatima ako kombinujete keracudu sa Želiranim prepelicama, Pečenim prepelicama u kremu od citrusa, Pečenom jarebicom, Piletom u pergamentu, a takođe i Piletom u zelenom bademovom sosu. Možete da kobinujete vino sa različitim vrstama omleta. U ovoj kategoriji predlažemo vam Rolat od omleta sa spanaćem i Omlet Asorti u rerni. Smeliji gastronomi kombinuju keracudu s kruškama, jabukama i breskvama. Opšte uzev, svo voće sa naših geografskih širina moglo bi da se koristi kao meze za ovo vino. Dodatno mogu da se zaslade šećerom ili medom.
Komentari