Glintvajn

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Glavni urednik
41196
Glintvajn

Glintvajn je zajednički naziv za aromatično kuvano vino u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj. Posebno je popularno tokom Božića, kada je na Božićnim vašarima u mnogim evropskim državama prisutna neverovatna praznična atmosfera, upravo zahvaljujući ovom napitku. Za glintvajn se slobodno može reći da predsavlja pravi Božić u čaši, jer se njegova umerene konzumacija tokom hladnih zimskih dana i više nego preporučuje.

Naziv glintvajn dolazi iz nemačkog jezika - gluhende Wein, što u bukvalnom prevoodu znači - vino koje gori. U nekim jezicima se može sresti i naziv gljukvajn ili glintvajn, a razlog da postoji nekoliko varijanti za ovaj napitak jeste da je putem ruskog jezika dospela u druge.

Istorija glintvajna

Istorija ovog aromatičnog pića nije u potpunosti razjašnjena. Još uvek se ne zna ko je prvi rešio da zagreje vino i da mu doda aromatične začine. Mnogo više se zna o drugim popularnim toplim napicima poput punča i groga, ali jedno je sigurno - glintvajn je dosta stariji napitak od pretodna dva.

Grog je čaj sa rumom, limunom i šećerom, a prvi put se pojavio sredinom 18. veka. Punš je indijski izum, koji se veoma svideo britanskim doseljenicima. Kada su ovo piće preneli u Veliku Britaniju, pored uobičajenih sastojaka (rum, sok od citrusa, vino, cimet, šećer i karanfilić), oni su dodali i čaj.

Pravljenje glintvajna

Glintvajn

Već nam je poznato da pravljenje kuvanog vina nije komplikovano, ali imak postoje određene specifičnosti koje treba znati. Prvo, treba pomenuti da se može koristiti i crno i belo vino, ali je poželjno da to bude crno. Takođe, možete pomešati crno i belo vino. Vrsta vina nije od velikog značaja, ali nemojte da pravite ovaj napitak od mnogo kiselih vina.

Sledeći važan sastojak za glintvajn jesu začini. Oni su od velikog značaja, jer zahvaljujući njima glintvajn dobija specifičan ukus. Neki od začina su obavezni, dok druge možete dodavati u zavisnosti od toga šta volite.

Tri obavezna začina za glintvajn su - štapić cimeta, karanfilić i biber. Po želji, možete dodati vanilu, muskatni oraščić, piment, kardamon.

U osnovne sastojke glintvajna spadaju i komadići mandarine, pomorandže i jabuke. Imajte u vidu da jabuke i citrusi treba da budu dobro očišćeni od semenki i kore.

Čime se glintvajn može zasladiti? Ovde su mišljenja različita - neki vole smeđi šećer, drugi ipak biraju med. Za 1 l vina je dovoljno 2 - 3 kašike meda ili šećera (zavisi koliko volite da bude slatko).

Oni što vole nešto jača alkoholna pića potrebno je da znaju da pri kuvanju vina jedan deo alkohola isparava, pa se zato može dodati malo ruma, rakije ili brendija, koji će obnoviti procenat alkohola.

Kuvano vino sa začinima

Kada počnete da kuvate vino, nemoje da dozvolie da proključa, jer to negativno utiče na ukus. Sipajte vino u šerpu i stavite je na tihu vatru.

Kada se vino zagreje, počnite da mešate, dok sastojci ne otpuste svoje arome. Glintvajn sipajte u debele porcelanske šolje, a poželjno je i da se procedi.

Predlažemo vam i jedan konkretan recept za glintvajn, a potrebni sastojci su: flaša crnog vina po želji, 100 ml konjaka, 10 g karanfilića, 5 g cimeta, 100 g šećera, limun, oko 600 ml vode, karanfilić.

Sipajte vino u šerpu, pomešajte ga sa vodom, šećerom, cimetom i karanfilićem, pa ga postepeno zagrevajte, a na kraju ga procedite i dodajte konjak. Sipajte u odgovarajuće šolje, ukrasite kriškama limuna i odmah poslužite.

Recepata za glintvajn su bezbroj, a slobodno se može tvrditi da gotovo svaki proizvođač na Božićnom vašaru u Evropi ima svoj način pravljenja, ali ukus uvek bude neverovatan.

Koristi od glintvajna

Glintvajn

Zima je doba prehlada i gripa, pa se osim tadicionalnih lekova može lečiti i mnogo ukusnijim napitkom - kuvanim vinom, naravno. Tajna se krije u mešavini začina, koji se dodaju za aromu glintvajna, ali i u činjenici da se vino uvek pije toplo.

Glintvajn pomaže kod prehlade, ublažava kašalj i simptome gripa. Da bi vino bilo efikasnije, treba ga piti dok je vruće.

Glintvajn, napravljen na klasičan način, preporučuje se ljudima koji se fizički dosta opterećuju, kao i onima koji su preležali infekcije. Glintvajn širi krvne sudove i daje dodatne kalorije organizmu. Glintvajn daje snagu i jača organizam. Sve koristi se mogu osetiti samo ako se ne preteruje u konzumaciji.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni