Način pripreme
Torta Ptičije mleko je iz ruske kuhinje.
Ova unikatno ukusna torta prvi put je stvorena 1978. godine u Moskvi i predstavlja sufle sa čokoladnom glazurom. Bila je veoma popularna i ljudi su satima čekali kako bi mogli da je kupe. Recept za tortu se čuvao u strogoj tajnosti, ali srećom to više nije tako.
Klasični recpet za Ptičije mleko se pravi sa bizeom, što su belanca i šećer umućeni u sneg, ali lično ja više volim varijantu koju Vam danas predstavljam.
Evo i kako tačno pripremam koru:
Mikserom dobro umutim jaja i šećer, nakon čega u njih dodajem suve sastojke - brašno, kakao i prašak za pecivo. Mutim još jednom dobro mikserom i na kraju dodajem istopljeni maslac.
Smesu sipam u kalup koji podmazujem maslacem ili prekrivam papirom za pečenje. Pečem u prethodno zagrejanoj rerni na umerenoj temperaturi - 180 stepeni dok ne bude gotovo. Čačkalicom za zube proveravam da li je domaća kora za tortu gotova. Kada zabodete čačkalicu u koru, po njoj ne treba da ostaje od smese.
Sufle (krem) se pravi tako što se prethodno natopi želatin u sveže mleko kako bi nabubrio, nakon čega ga stavljam na ringlu i pazim da ne proključa.
Dok se rastvoreni želatin hladi, u posudi mešam kiselu pavlaku (možete da koristite ceđeno kiselo mleko) sa šećerom. Kada se želatin ohladio, u tankom mlazu ga sipam u kiselu pavlaku uz neprestano mešanje.
U drugoj posudi mešam tečnu pavlaku, nakon čega u nju dodajem smesu od želatina. Gotov krem za tortu sipam u već hladnu koru, tako što sam unapred izabrala odgovarajući kalup.
Glazuru za tortu pravim na pari. Usitnim čokoladu, dodajem maslac, šećer i mleko i mešam nekoliko minuta dok se ne dobije homogena smesa.
Ostavljam rusku tortu da se stegne na nekoliko sati u frižideru i nakon toga prelivam glazurom.
Dekoracija nije obavezna, u klasičnoj varijanti je čak izostavljena, ali ja sam dodala cvetiće od fondana.