Bonapeti.rs»Recepti»Hleb i testa»Milibrot»Milibrot sa kvasom i suvim grožđem

Milibrot sa kvasom i suvim grožđem

Yordanka KovachevaYordanka Kovacheva
Autor
3k88117k
Milibrot sa kvasom i suvim grožđem
Fotografije: Yordanka Kovacheva
6 / 9
Omiljeno
Skuvaj
Dodaj
Prijavi
Priprema
30 min.
Kuvanje
35 min.
Ukupno
65 min.
Porcije
10
"Struktura ovog milibrota je malo drugačija, ali ukus je i dalje raskošan"

Potrebni sastojci

  • brašno - 300 g + za posipanje radne površine
  • jaja - 2 komada + 1 žumance
  • ulje - 40 g
  • sveže mleko - 80 ml
  • kravlji maslac - 30 g
  • prirodni kvas - 90 g
  • šećer - 80 g + za posipanje
  • vanila - 1 kesica od 2 g
  • kora pomorandže - 1 i 1/2 supene kašike, fino izrendana
  • kora limuna - 1 supena kašika, fino izrendana
  • suvo grožđe - 1 šaka
  • rum - 4 kapljice
* merne jedinice

Način pripreme

Da biste napravili milibrot sa prirodnim kvasom, prvo se naoružajte strpljenjem i znajte da će vam oduzeti malo više vremena od običnog.

Za razliku od testa sa kvascem, ovo s kvasom iziskuje više mešenja i dugotrajno narastanje, posebno kada je dodatno otežano s više šećera i masnoće.

Ono što treba da uradite jeste da prethodno osvežite svoj kvas kašikom, dve brašna i malo vode i da sačekate otprilike sat, dva da nadođe. U principu ne postoji tačno vreme za aktiviranje domaćeg kvasa iz razloga što je svaki drugačiji i uzgaja se različito dugo, a samim tim ni snaga nije jedna te ista. Postoje domaćice koje svoj kvas uzgajaju godinu dana, druge dve nedelje - naravno da je dugotrajnije uzgajanje jače i testo sa njime brže narasta. Ulogu igra i samo brašno od kojeg je uzet i održavan, da li je belo, da li je integralno, ražano, pšenično, speltino itd.

Moj kvas je uzet iz ražanog brašna i dopunjen je najrazličitijim - belim brašnom, speltinim i drugim.

Ali da pristupimo receptu:

U posudi se pomešaju brašno, osveženi kvas (90 g), blago umućena jaja sa šećerom, uljem i mlekom. Dodaju se arome kora citrusa i vanile.

Umesi se glatko testo tako što se postepeno ubacuje maslac u njega. Mesi se dugo i ukoliko se lepi, dodatno se posipa brašnom. Može da se koristi multipraktik, koji će uštedeti vreme i napore, a i da spreči kritični momenat u početku kada se testo dosta lepi.

Kada je gotovo, ostavlja se u posudi da raste satima dok ne udvostruči svoju zapreminu (rekli smo da tačno vreme ne može da se odredi). Posuda treba da bude uvijena streč folijom.

Ja ga zamesim po podne i ostavljam do uveče. Ukoliko se još uvek nije dovoljno podiglo, stavljam ga u frižider do narednog dana. Ujutru vadim i ono je naraslo. Sačekam da se otpusti na sobnoj temperaturi, dodajem suvo grožđe, premesim nekoliko minuta i oblikujem pogaču.

Imajte u vidu da čak i da je milibrot savršeno oblikovan, prilikom naredne ponovne fermentacije oblici će se gotovo slepiti, ali ovo na kraju krajeva nije problem.

Oblikovana milibrot pletenica se stavlja u podamzan ili prekriven papirom za pečenje duboki kalup za kolač sa standardnim pravougaonim dimenzijama.

Tako ponovo raste tokom celog dana ili dok se ne ispuni ceo kalup.

Premazuje se žumancem umućenim s nekoliko kapljica vode i ulja i posipa se šećerom natopljenim rumom.

Peče se u prethodno zagrejanoj rerni na 170°C otprilike 35 minuta i nadgleda se da odozgo ne zagori. Ako krene da tamni pokriva se aluminijumskom folijom tokom poslednjih minuta.

Gotov domaći milibort se ostavlja da se ohladi pre nego što se iseče. On ima autentičan ukus, ali njegova struktura je malo drugačija.

Definitivno je neodoljiv i mnogo ukusan!

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni: