Način pripreme
Obavezno je da sastojci budu topli, iste temperature. Dovoljno je da u sobi, u kojoj ćete mesiti milibrot, bude toplo, i da sastojci brašno, šećer, jaja prethodno ostavite u njoj. To će pomoći da se dobro pomešaju, što će sprečiti da se testo preseče.
Aktivirajte kvasac sa šećerom, 2 supene kašike brašna i toplim mlekom (ne treba da bude vrelo, nego mlako, jer će ako je temperatura visoka kvasac se neće aktivirati), dok ne nadođe - tj. dok smesu ne pokriju balončići (oko 20 minuta). Brašno prosejte sa solju. Jaja umutite sa šećerom. U njih dodajte vanilu i izrendanu koru od limuna.
U velikoj posudi napravite udubljenje od brašna i u sredinusipajte umućena, malo ugrejana jaja, šećer i mleko, polovinu mekog maslaca i kvasac. Mešajte drvenom kašikom dok ne dobijete loptu.
Testo mesite rukama, potopljenim u rastopljeni maslac, dok ga ne potrošite - što se testo duže mesi, gluten u njemu će se više razviti i stvoriće se dobre veze, koje će učiniti da testo bude elastično.
Stavite na toplo da nadođe (1-2.5 sata). Za vreme narastanja testa možete ga premesiti još jednom. Nadošlo testo premesite još jednom i pomešajte sa suvim grožđem.
Podelite na 2-5 loptica, od kojih napravite fitilje. Namažite ih uljem pre nego što ih upletete. Stavite ih u pleh, visokih ivica. Ponovo ostavite da nadođe dok se ne udvostruči.
Namažite žumancem i 1 supenom kašikom mleka, pospite šećerom i stavite da se peče u ugrejanoj rerni na 220 stepeni (kako šećer ne bi izgoreo, prethodno ga rasporedite mokrim rukama i ako se miliborot ukrašava orašastim plodovima, dobro je da se pokvase pre nego što ih stavite).
Nakon 10 minuta smanjite temperaturu na 180-190 stepeni i pecite dok ne bude gotovo. Ako se prepeče bude suv. Nemojte ga otvarati, nego gledajte sve vreme i ako počne brzo da rumeni odozgo, pokrijte ga aluminijumskom folijom.
Milibrot je obredni hleb i važno je da ga zamesite sa dobrim mislima, možda je to samo sujeverje, ali mislim da su loša osećanja najlošiji sastojak.