Način pripreme
Veoma zgodan način da čuvate paprike i za zimu da spremite punjene paprike, kada su sveže skupe. Na ovaj način bude mnogo put bolje, nego da tokom zime koristite sušene paprike. U praksi je to poput punjenih svežih paprika. I tako...
Očistite papriku (možete da koristite zelenu i crvenu) od drški i semenki. Blanširajte papriku u šerpi sa jako posoljenom vodom, na 5 l vode se stavlja 5 supenih kašika s vrha sitne soli i 3 kašičice limuntusa.
Kada voda provri, ubacujete po nekoliko komada na 2-3 minute. Vadite ih i stavlja u drugu posudu sa poklopcem da se dinstaju. Cilj je da paprika blago omekša, kako bi mogla zbijeno da se slaže u tegle. Ja u jednu teglu za kompot stavljam 5-6 komada.
Kada ste u etapama blanširali sve, sačekajte da se malo ohladi i ređajt eu teglice, tako što dodajete 4 supene kašike tečnosti u kojoj ste blanširali na dno svake teglice. Paprike u teglama će ispustiti dodatno tečnosti.
Sterilizujte 12 minuta od momenta kada voda proključa, koliko je potrebno za poklopac. Za fotografije sam pronašla zaboravljenu teglu na jednoj polici na terasi, pripremljenu pre godinu dana, da biste imali predstavu. Imajući u vidu da leti temperatura tamo dostiže 40 stepeni, relativno je sačuvana. Gledać da okačimo i ovogodišnju Blanširanu papriku u teglama za zimu kada napravim sledeće nedelje.
Tako ćete cele zime moći da punite paprike sirom ili da pripremate paprike sa pasuljem za Božić, ili paprike sa mlevenim mesom i pirinčem, isto kao da ste koristili sveže.