Čokolada je iskušenje kome malo ko može da odoli. Njen sladak i bogat ukus predstavlja ozbiljan izazov za čula svake osobe. Nije slučajno što je mesto čokolade veoma cenjeno u svetu kulinarstva.
Uprkos svom slatkom ukusu, nije slučajno da je čokolada svrstana u nezdravu hranu, koju treba smanjiti ili ukloniti sa jelovnika. Ovo tumačenje je zbog nekvalitetnih alternativa čokoladi, u kojima se koriste boje i veštački zaslađivači. Među najzdravijim čokoladama je crna čokolada, koja je bogata antioksidansima. Međutim, isto ne važi i za belu čokoladu, koja je među omiljenim vrstama ovog slatkog iskušenja.
Da li je bela čokolada korisna?
Mnogi naučnici se slažu da bela čokolada nema blagotvorno dejstvo na organizam i da je stoga treba izbegavati. Među glavnim razlozima za to je visok sadržaj kalorija, visok sadržaj šećera i nedostatak dovoljno hranljivih materija.
Bela čokolada sadrži mnogo više šećera i masti od drugih vrsta. U 100 mg ima 458 kalorija; 27,2 g masti, od kojih je 16,5 g zasićenih. Zasićene masti doprinose povećanju težine i povećanju holesterola. Pored toga, one ubrzavaju proces taloženja plaka na unutrašnjim zidovima krvnih sudova. Ovi negativni efekti zasićenih masti mogu izazvati dijabetes, kao i niz kardiovaskularnih bolesti.
U sastavu bele čokolade je i rafinisani šećer, koji iznosi 50,1 g. Ova količina znatno premašuje normalan unos za muškarce, koji iznosi 26 g šećera dnevno. Još je opasniji za žene, jer im je dozvoljeno da konzumiraju do 24 g dnevno.
Prekoračenje dnevnog unosa može dovesti do gojaznosti, kao i do pojave stomatoloških tegoba.
Međutim, ponekad možete pobeći u slatka iskušenja i upotrebiti belu čokoladu za glazuru kolača od šargarepe, kao i za pravljenje glazura za torte.
Komentari