Ako razmišljate o dugotrajnom skladištenju čokolade, evo šta treba da znate o njenom roku trajanja, koje vrste čokolade se najbolje skladište i kako da je pakujete.
Da li se čokolada kvari?
Obična čokolada se ne kvari u smislu da postaje nebezbedna za jelo. To je zato što čokolada ima vrlo malo vlage i smatra se „mikrobiološki bezbednom“. Međutim, kada se čuva duže vreme, masti u čokoladi mogu da užegnu i daju joj neprijatan ukus. Dobra vest je da kakao u čokoladi sadrži prirodne antioksidanse, tako da ne može da užegne tako brzo kao druga masna hrana.
Čokolada takođe može da promeni svoj izgled i teksturu kada se čuva duže vreme ili se pak čuva na niskim temperaturama u frižideru. Masti i šećeri mogu da migriraju napolje i izazovu „cvetanje“, beličasti film na spoljašnjoj strani čokolade. I dalje je bezbedna za jelo, ali ne izgleda tako privlačno.
Rok trajanja čokolade
Rok trajanja čokolade je otprilike 9-24 meseca. Razlikuje se u zavisnosti od vrste čokolade i uslova skladištenja. Tamna čokolada ima najduži rok trajanja, a sledi obična mlečna čokolada. Bela čokolada i punjene bombone imaju kraći rok trajanja.
Imajte na umu da ovi rokovi trajanja ne pokazuju kada će čokolada postati nebezbedna za jelo. Umesto toga, oni su vodič za to koliko će vremena proći pre nego što čokolada počne da „cveta“, promeni teksturu ili postane užegla.
Tamna čokolada - 24 meseca na umerenoj temperaturi (12 do 20 stepeni) - 24 meseca na toploj (iznad 20 stepeni);
Mlečna čokolada - 16 meseci na umerenoj temperaturi - 12 meseci na toploj;
Bela čokolada - 16 meseci na umerenoj temperaturi - 12 meseci na toploj;
Čokolada sa krem punjenjem - 18 meseci na umerenoj temperaturi - 12 meseci na toploj temperaturi;
Čokolada sa orasima - 12 meseci na umerenoj temperaturi - 9 meseci na toploj.
Takođe pogledajte neke ideje za ukusne čokoladne deserte:
Komentari