Pečurke bukovače su vrsta bazidiomiceta koje imaju veoma zanimljiv oblik. Drška pečurke raste sa drveta i veoma je tvrda. Ima belo, žilavo i čvrsto meso. Veruje se da bukovače nemaju otrovnog dvojnika.
Pečurka nema miris i ukus, ali kada se kuva veoma je ukusna. Kapa ili šešir pečurke ima tanak početak nalik na jezik, ali kasnije postaje pljosnat i raširen. Kapa ima karakteristično udubljenje u sredini, kao i blago talasaste krajeve. Boja bukovače varira između sive, srebrne, braonkaste i sličnih nijansi. Stare bukovače su izbledele boje, a mlade bukovače su bogate svetle boje pepela, glatke i sjajne. Kapa pečurke može dostići širinu do 15 cm.
Zbog zanimljivog izgleda, pečurka se lako razlikuje od ostalih šumskih pečuraka koje rastu na drveću. Nalazi se uglavnom u listopadnim šumama, po kišnom vremenu pre nego što padne prvi sneg. Vrlo retko se nalazi u četinarskim šumama. Pečurke bukovače ne rastu pojedinačno, već u velikim grupama.
Bukovača se može pomešati sa dve pečurke – svetložutom bukovačom i kraljevskom trubom, ali one zapravo rastu na različitim mestima i u različitim godišnjim dobima, tako da je malo verovatno da ćete ove vrste pomešati sa bukovačom.
Pogledajte neke ukusne ideje za pripremu bukovače: pohovane bukovače, supa od bukovače i bukovača na roštilju.
Komentari