Sve više domaćica preferira da konzervira meso u teglama, više nego da ga čuva u zamrzivaču. Razlozi za to su višestruki i raznovrsni, a na prvom mestu je to što meso konzervirno u teglama mnogo bolje očuva ukus i miris u poređenju sa mesom koje je zamrznuto.
Ne i na poslednjem mestu je činjenica da je mnogo lakše da otvorite teglu i da za veoma malo vremena pripremite ukusno jelo za celu porodicu, što je veoma značajno za sve one koji rade puno radno vreme.
Najvažnije pitanje, koje svi sebi postavljaju, je koliko vremena je meso iz tegli dobro za upotrebu?
Na žalost, nema jednog tačnog odgovora na ovo pitanje, jer kvalitet domaćih mesnih konzervi u najvećem stepenu zavisi od kvaliteta mesa, kao i od strogog poštovanja pravila konzerviranja.
Stručnjaci preporučuju upotrebu standardnih tegli sa zapreminom od 1 litra. Pre procesa konzerviranja mesa, tegle treba da se operu vrućom vodom i da se osuše, pokrivene krpom, kako se ne bi zaprljale.
U zavisnosti od toga, da li ćete konzervirati sirovo ili već uprženo meso ili meso obrađeno drugim termičkim procesom, određuje se i vreme sterilizacije tegli. Bilo koju varijantu da izaberete, nemojte zaboraviti da se tegle pune do 2 cm ispod vrha, a ne do vrha.
Nakon pravilnog postavljanja poklopaca i njihovog zatvaranja, sledi hermetičko zatvaranje, koje se obavlja ovako: Tegle sa mesom se stavljaju u toplu vodu i nakon toga se kuvaju.
Vreme za sterilizaciju tegli varira od minimum 1 sata za tegle u kojima je meso već termički obrađeno i minimum 2 sata za sirovo meso.
Kod pravilne sterilizacije tegle sa mesom imaju rok trajanja preko 1 godine. Preporučuje se, ipak, da se iskoriste u okviru sledećih 3 ili 6 meseci.
Važno je da kada otvorite teglu da čujete karakteristični zvuk pucanja poklopca. U slučaju da sumnjate u kvalitet mesa iz tegle, ni u kom slučaju ga nemojte jesti, već otvorite drugu teglu.
Komentari