Kada neko ima problema nakon konzumiranja svežeg mleka, smatra se da ima netolerantnost na laktozu. Posledice su neprijatna stanja u stomaku kao što je bol, nadutost, gasovi, proliv.
Mleko ili laktoza je osnovna hrana ljudima dok su mladi. Rađanjem se u našem telu stvara enzim laktaza, koji ima zadatak da razgrađuje laktozu (mleko) na glukozu, a glukozu do galaktoze, koja se apsorbuje u krvni sistem.
Ovaj enzim prestaje da se stvara u organizmu zbog genetskih razloga negde oko pete godine života. Taj proces automatski čini da se mleko ne prerađuje u sistemu za varenje. Na ovaj način ono ostaje u debelom crevu danima, gde fermentiše i pravi probleme kao što su podutost, gasovi, a ponekad i ozbiljnije probleme prilikom redovne konzumacije svežeg mleka.
Izuzetak čine neki ljudi, koji nose genetsku mutaciju u svom DNK i enzim laktoza nastavlja da se stvara i luči u njihovom organizmu.
Taj proces može da traje još nekoliko godina ili ceo život. I zbog tog razloga, te osobe nemaju problem sa varenjem svežeg mleka.
U svetu, više od 60% stanovništva gubi sposobnost da razgrađuje mleko u zrelim godinama.
Naučnici nisu sigurni zbog čega neki ljudi gube taj gen, a druge ne. Nije jasno da li ova mutacija ima uticaj na očuvanje ljudske rase, ali jedno je sigurno - ne treba preterivati sa svežim mlekom.
Komentari