Jedan od životno važnih minerala za ljudski organizam je gvožđe. Kada postoji nedostatak gvožđa u organizmu, to vodi do anemije. Ona se pojavljuje sa simptomima kao što su umor i slabost. Ovi simptomi su povezani sa manjom količinom kiseonika, koji prodire u tkiva. To je tako, jer osnovna funkcija gvožđa u organizmu jeste da prenese kiseonik do svake ćelije. Od razvoja deficita gvožđa ugrožena su najviše deca, trudnice i žene pred menopauzu.
Suvišna količina gvožđa u organizmu se ne usvaja, već se nagomilava i to za sobom vodi neželjene posledice. Posebno za decu je veoma važno da unos gvožđa bude kontrolisan od strane lekara.
Kada količina gvožđa u organizmu je veća bego što je to potrebno, nastupa predoziranje. To najčešće vodi do sledećih neprijatnih simptoma: mučnine, povraćanje, problemi sa želucem, dijareja ili zatvor, kiseline. Takođe, imajte u vidu da kada uzimate preparate koji sadrže gvožđe, ispražnjivanja postaju crne boje.
Ako određeni vremenski period uzimate preparate koji sadrže velike doze gvožđa, to će dovesti do njegovog nagomilavanja u tkivima i organima. Kada postoji nagomilano gvožđe u jetri, to vodi do narušavanja njene funkcije.
Još ozbiljniji položaj jeste ako se gvožđe taloži u srcu, jer može da razvije zatajenje srca. Posledica za kožu i sluzokožu je pojava tipičnog bojenja. Kod nagomilavanja gvožđa u organizmu možete razviti i dijabetes.
Unos velikih doaz gvožđa (na primer iznad 100 puta od preporučene dnevne doze) je toksična za organizam. Počinje često povraćanje, diareja uz krv, povređivanje i umiranje dela ćelija gastrointestinalnog trakta i u najgorim slučajevima može imati fatalne posledice. Ovo je osnovni razlog da čuvate decu da nemaju dostup do preparata koji sadrže gvožđe.
Kada se pacijentima u bolničnim uslovima daju preparati koji sadrže gvožđe mogu imati sledeće neželjene efekte: bolove u zglobovima, povećanje limfnih čvorova, povećanu temperaturu ili glavobolju. Nisu retki ni slučajevi anafilaktičkog šoka.
Zato oprezno sa gvožđem, uvek konsultujte lekara!
Komentari