Maksimalna bezopasna upotreba alkohola je do 14 doza sedmično, kategorični su naučnici. To je na primer 6 čaša vina srednje veličine. Ali je čak i tada alkohol toksičan.
Šta se dešava sa našim telom nakon jedne čaše alkohola
Sastojak u njemu, koji je uzrok mnogih problema je etanol. On je odgovoran za osećaj umora i niste odmorni čak i nakon prethodne večeri sa jednom čašom alkohola. Ulaskom u telo, etanol dolazi do jetre koja počinje da ga razgrađuje
Prvo ga pretvara u acetaldehid, nakon toga u acetat. Oba sastojka su otrovna, i organizam pokušava da ih izbaci - u najboljem slučaju kroz organe za varenje, a u najlošijem - povraćanjem.
Povećava se odlazak u toalet.
Alkohol je diuretik, on postiška hormon koji tera da bubrezi zadržavaju vodu. A rezultat toga je da počinje da oslobađa više vode i to vas tera da češće odlazite u toalet.
Promene u mozgu
Kada jednom uđe u vaše telo, alkohol počinje da utiče uzbuđujuće i zadržavajuće neurotransmitere u mozgu. Uticaj alkohola vodi do toga da ne mislite trezveno i radite stvari koje ne biste radili u normalnom stanju. Negativan uticaj je i na centre u mozgu koji su odgovorni za pokrete tela, disanje i svest.
San, nakon kojeg niste odmorni
Alkohol nas uvodi u režim stresa. Telo ga otkriva kao toksin i koristi sve resurse da izađe na kraj sa njim. Svaka doza alkohola telu odzima minimum sat, tek nakon toga organzam može ući u stanje smirenosti. Tj. nakon dve velike ćaše vina kasno uveče, treba da imate više sati za san da biste se probudili odmorni i u kondiciji.
Mnoge stvari igraju ulogu u brzini prerade alkohola u telu. Među njima je uzrast, kilogrami, čak i rasa. Dobra vest je da je jetra organ koji se regeneriđe i male količine alkohola je neće opteretiti mnogo. Jenda čaša, nekoliko sati pre spavanja nije opasna.
Komentari