Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Opasni čajevi tokom trudnoće

Opasni čajevi tokom trudnoće

Diana IvanovaDiana Ivanova
Početnik
9859
Čajevi u trudnoći

Tokom trudnoće žene imaju mnogo pitanja o tome šta mogu, a šta ne mogu da rade. Izuzetno mnogo je važno da znaju koji čaj za trudnice mogu da piju (naročito ako to vole) i koji može biti opasan u ovoj situaciji.

Kao opšte pravilo, trudnice treba da se konsultuju sa svojim lekarom o konzumiranju proizvoda za koje nisu svesne kako će uticati na njih i bebu. Ali ipak, pokušaćemo da vas upoznamo sa opasnim čajevima tokom trudnoće.

Klasični čaj tokom trudnoće (crni, zeleni, puer, itd.)

Ako volite da pijete crni čaj, zapamtite da sadrži kofein, a norma ove supstance za trudnicu je 200-300 mg dnevno. Naravno, niko ne nosi poseban kalkulator čaja u džepu, a izračunati koliko tačno kofeina dobijete sa svakom šoljicom je prilično teško.

Zato je bolje da se crni čaj skuva slab (tako da se namače 10-15 sekundi) ili razblažen sa više vode (ako više volite ovaj način pripreme). Ista pravila važe za one koji vole da piju zeleni čaj, kao i beli, žuti čaj, oolong i puer. U ovim vrstama čaja nema ništa manje kofeina nego u klasičnom crnom (a još više u matcha čaju).

Opšti medicinski saveti za zdrave žene svode se na savet da ne piju više od 3 šoljice običnog čaja napravljenog od listova čajnog grma. Kofein može lako da prođe kroz placentu i bebina nezrela jetra teško ga razlaže. Prema tome, veća je verovatnoća da će bebe imati neželjene efekte od količine kofeina koje bi se smatrale bezbednim za odrasle. Važno je zapamtiti da se kofein takođe nalazi u mnogim gaziranim pićima, čokoladi, kakau i samoj kafi. Zato, kada sebi merite dozvoljenu količinu čaja, razmislite o drugim proizvodima koje dnevno konzumirate.

Bilni čajevi tokom trudnoće

Opasni čajevi za trudnice

Iako je opšteprihvaćeno da su biljni čajevi korisniji za trudnice od klasičnih, ovo je zapravo veoma kontroverzno pitanje. Kao i kod tradicionalnih listova čaja, trudnica treba da koristi bilo koje biljno piće u umerenim količinama, jer čak i najsigurnije biljke u velikim količinama mogu naškoditi bebi. Ali postoje i mnoge biljke koje su apsolutno kontraindikovane u trudnoći.

Obično neke biljke od kojih se priprema čaj povećavaju tonus materice i mogu dovesti do pobačaja. Druge mogu učiniti trudnicu uzbuđenom, što se takođe ne preporučuje. A drugi mogu direktno štetiti razvoju fetusa.

Opasno bilje za trudnice

- Bosiljak, koji se često nalazi u mediteranskoj kuhinji, nije zabranjen u malim količinama u sastavu hrane, ali treba izbegavati njegovu upotrebu u biljnim preparatima;

- Kamilica aktivira jajnike, čime se povećava nivo estrogena, što doprinosi povećanom tonusu mišića materice;

- Peršun izaziva kontrakcije materice, što može izazvati prevremeni porođaj;

- Lavanda, majčina dušica, kleka, hajdučka trava, seme komorača, muškatni oraščić, karanfilić, peršun, sok od aloje, kopriva, listovi maline su u stanju da aktivno stimulišu matericu i izazovu pobačaj;

- Arnika, rusomača, vratić - povećavaju dotok krvi u karlične organe, što može izazvati abortus u prisustvu predisponirajućih stanja;

- Anis, detelina, piskavica, sladić, žalfija, hmelj, lucerka - pomeraju hormonsku ravnotežu ka prevlasti estrogena, što dovodi ne samo do fizičkih, već i psihičkih problema kod trudnica;

- Đumbir, lavanda, rusa, hajdučka trava - u velikim količinama utiču na smanjenje materice;

- Luk, paprika, aloja, Ehinacea - preporuka za ograničenje konzumacije se odnosi na mogućnost da izazovu poremećaj normalnog funkcionisanja želuca tokom trudnoće. Aloja takođe stimuliše pokretljivost creva, izazivajući dijareju.

- Aloja, rabarbara, morski bučak, ricinusovo ulje, sena - ove biljke su poznate po svom laksativnom dejstvu. Organska jedinjenja koja se nalaze u njima izazivaju navalu krvi u matericu, što negativno utiče na trudnoću.

- Eleuterokok, radiola, kineska limunska trava ne preporučuju se trudnicama zbog posebnosti njihovog delovanja: stimulišu nervni sistem i podižu pritisak.

- Viburnum - Udike - ima svojstvo stimulacije aktivnosti materice. Plodovi udike, čajevi i voćni napici na njihovoj bazi snižavaju pritisak. To negativno utiče na trudnice sa već niskim pritiskom, što je uobičajeno u prvom tromesečju. Nije preporučljivo koristiti udiku sa povećanim zgrušavanjem krvi i sklonošću ka trombozi.

- Žuti kantarion, žalfija i miloduh mogu da poremete placentnu cirkulaciju krvi i dovedu do kiseoničkog izgladnjivanja fetusa;

Opasni čajevi u trudnoći

- Koren sladića i kineska magnolija, hmelj, anis, kukuruzna dlaka mogu dovesti do povećane nervoze i glavobolje kod trudnica;

- Ginseng, peli, valerijana, maslačak, divlji ruzmarin i crvena detelina - pogoršavaju toksičnost i negativno utiču na intrauterino formiranje fetusa, u ekstremnim slučajevima dovodeći do pojave anomalija i malformacija.

- Močvarna nana. Ovo je jedina vrsta nane koja je strogo zabranjena za trudnice. Sadrži veoma toksičnu supstancu, a upotreba čaja od nane podstiče krvarenje iz materice. Budite oprezni i sa drugim vrstama nane. Skoro svaka vrsta nane sadrži esencijalna ulja, što nije baš korisno za buduću majku.

Na listu zabranjenih čajeva za trudnice takođe su sve biljke koje su toksične i treba ih koristiti oprezno čak i u odsustvu trudnoće. Obično se ne koriste za svakodnevni čaj, ali se ipak mogu uključiti u bilo koju mešavinu biljnog čaja, ali ne tokom trudnoće.

Opšta pravila za pijenje čaja tokom trudnoće

- izbegavajte pravljenje jakih čajeva;

- uzdržite se od dodavanja raznih začinskih i aromatičnih biljaka u čaj;

- ne uzimajte čaj od biljnih mešavina sa mnogo komponenti - uvek će se naći neodgovarajuća biljka ili kombinacija;

- u prvom tromesečju se ne preporučuje uzimanje kombinovanih biljnih čajeva, jer se formiraju svi organi i sistemi bebe.

Uvek uzimajte biljni čaj nakon konsultacije sa svojim lekarom. Pridržavajte se preporuka i doza koje vam je on propisao jer on najbolje poznaje vašu istoriju trudnoće i zdravlje.

Imajte na umu da postoji mnogo mehanizama prodiranja biljaka u placentu, pa čak i ponekad same komponente nisu u potpunosti shvaćene. Sami lekari su veoma skeptični prema biljkama, tako da je neophodno jasno razumeti i izračunati mogući rizik, ako je potrebno.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest