Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Beli luk i mleko - obavezni u jelovniku

Beli luk i mleko - obavezni u jelovniku

Paolina SyarovaPaolina Syarova
Početnik
152
Beli luk i mleko

Koja je najkorisnija hrana za naše zdravlje? Naučnici i istraživači su stigli do opšteg rezultata da savremeni čovek treba najveći naglasak da stavi da mleko i na beli luk.

Mleko i mlečni proizvodi su bogati belančevinama, kalcijumom, laktozom, mastima. Tvrdi se da se kod konzumacije 1 šolje mleka dnevno značajno smanjuje rizik od raka želuca. Stručnjaci tvrde da je obrano mleko izuzetno važno za kosti i da je odlično sredstvo za sprečavanje osteoporoze.

Beli luk pak uništava bakterije i viruse. Široko korišćen tokom zimskog perioda, on je nezamenjiv, što se tiče prehlada. Veruje se da aromatično povrće štiti od raka creva, raka želuca i kardiovaskularnih oboljenja.

Osim ove dve namirnice važne za zdravlje u klasifikacije je ušlo još nekoliko vrsta proizvoda i napitaka, a evo i koji su to:

Jaja

Jaja

Bogata luteinom i belančevinama, smanjuju rizik od formiranja tromba, kao i rizika od infarkta i od insulta. Istraživanja dokazaju da ako konzumiramo 6 jaja nedeljno, smanjićemo rizik od raka dojke za otprilike 14%. Stručnjaci tvrde još da konzumacija 1 ili 2 jajeta dnevno ne povećava nivoe holesterola.

Smeđi pirinač

Sadrži veliku količinu vlakana koji pomažu u smanjivanju rizika od raka debelog creva, gojaznosti, kamenja u bubrzima i dr.

Pileće meso

Piletina

najbolji izbor su pileće grudi, pošto je u njima sadržana najmanaj količina masnoća. Da bi bilo još zdravije treba da uklnite i kožicu. Piletina je bogata belančevinama, vitaminima iz grupe B i dr.

Spanać

Spanać

Dobar izvor vitamina A, C, K, povrće izuzetno bogato gvožđem. Štiti od artritisa i osteoporoze, poslednje ali ne najmanje bitno, smanjuje rizik od raka debelog creva.

Šargarepe

Zbog svog visokog sadržaja beta-karotina, šargarepe čuvaju vid.

Paprike

Stručnjaci su kategorični da ne samo slatke, nego i ljute paprike treba da budu prisutne u našem jelovniku. Kapsaicin u ljutim paprikama ne dozvoljavamo u želucu da se razviju štetne bakterije. Slatke paprike su pak bogate vitaminom C, a crveni predstavnici sadrže i lueolin. On štiti od kardiovaskularnih oboljenja.

Borovnice

Toliko male, a sa toliko korisnim materijama. Borovnice su bogate antioksidansima, štite od hemoroida, čira na želucu, oboljenja srca, značajno pomažu kod ublažavanja upala u digestivnom traktu.

Jabuke

Jabuke

Prema različitim istraživanjima, konzumirajući dnevno samo jednu jabuku, značajno ćemo smanjiti rizik da dobijemo Alchajmerovu bolesti. Ovo voće poboljšava rad želuca, takođe jača imunitet, poslednje ali ne najmanje bitno, ima protivupalno dejstvo.

Banane

Sadrže veliku količinu kalijuma. Korisene su i kod lečenja stomačnih kiselina.

Jagode

Jagode

Ako imate potrebnu da nabavite bitamin C, zaboravite limun - okrenite se daleko slađem voću sa velikom količinom vitamina - jagodama. Sadrže još i gvožđe i cink.

Zeleni čaj

Sadržaj katehina u zelenom čaju štiti od raka prostate. Pored toga sprečava razvoj ateroskleroze. Preporučuje se da se konzumiraju oko 4 šolje na dan.

Soja

Beli luk i mleko - obavezni u jelovniku

Korisna svojstva koja su sadržana u soji jačaju nervni sistem. Pored toga, bogata je lecitinom i vitaminima iz grupe B.

Riba

Istraživanja navode da će konzumiranje ribljih jela tri puta nedeljno smanjiti rizik od infarkta za otprilike 50%. Riba je veoma korisna i za mozak, isto kao i jabuke pomaže u smanivanju rizika od Alchajmerove bolesti. Losos i njegov bogat sadržaj omega-3 masnih kiselina smanjuju nivo holesterola i uspevaju za zaštite organizam od nekih vrsta raka.

Začini

Mnogo je bolje da koristite sveže biljke umesto sušene, s obzirom na to da su aromatičnije. Izbegavajte upotrebu soli.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest