Eleutherococcus senticosus (Sibirski ženšen) je rod od trideset i osam vrsta bodljikavog žbunja i drveća iz porodice Araliaceae. On je biljka endemična za region Sibir. Biljka je uvedena u medicinu kao rezultat potrage ruskih naučnika za lekom koji jača imunološki sistem ljudi.
Sibirski ženšen se široko koristi u medicini u Kini i Rusiji; za profilaktiku infektivnih bolesti. Ova dragocena biljka savršeno pomaže imunološkom sistemu da se prilagodi raznim nepovoljnim uslovima.
Izuzetno je efikasan u povećavanju energije u ljudskom telu. Sušeno korenje biljke sibirski ženšen se koristi u različitim ekstraktima i dodacima ishrani koji mogu da sadrže nekoliko suštinski važnih supstanci kao što su vitamini, minerali, celuloza i etanol.
Sibirski ženšen nalazi veliku primenu i u narodnoj medicini, s obzirom na to da njegove aktivne komponente mogu da obezbede zaštitu od različitih stresnih faktora i da pomognu u povećanju fizičke izdržljivosti, dok je istovremeno relativno bezopasan i bez posebnih neželjenih efekata.
Eleutherococcus senticosus (sibirski ženšen) se masovno upotrebljava u različitim ekstraktima i zbog njegovih "adaptogenih" svojstava. Intenzivna klinička istraživanja su potvrdila prikladnost takozvanog "adaptogena" - leka koji pomaže zdravlju ljudskog organizma, ili tačnije povećava mentalne performanse tokom procesa rada i poboljšava ukupno fiziološko stanje individue kod sprovođenja hemoterapije koja je direktno vezana sa borbom protiv raka.
Takođe, održava funkciju nadbubrežnih žlezda. Povećava formiranje crvenih krvnih zrnaca i tako pomaže u sprečavanju anemije. Jača digestivni trakt i dobro bi bilo da se sibirski ženšen uzima pre jela. Takođe normalizuje šećer u krvi.
Biljna monografija Evropske zajednice navodi da sibirski ženšen ima i svoje kontraindikacije. Nije odgovarajuć za ljude sa krvnim pritiskom preko sto i osamdeset na devedeset. Sibirski ženšen može potencijalno da izoštri hipertoniju.
Treba da se koristi veoma pažljivo kod pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima (na primer aterosklerotskom ili reumatskom bolešću srca), s obzirom na to da može da izazove ubrzano lupanje srca, tahikardiju i već gore pomenutu hipertoniju.
Komentari