Navikli smo da meso prihvatamo kao ukusan, ali štetan deo našeg svakodnevnog jelovnika. Meso, međutim, nije samo korisno već i neophodno za organizam. Meso je dobar izvor vrednih minerala, posebno gvožđa. Masne kiseline (linolenska i palmitinska) u mesu štite od raka i bore se protiv virusa.
Da bi meso bilo ukusnije i zdravije:
- Pre kuvanja mesa, uverite se da je potpuno odmrznuto.
- Ne odmrzavajte meso u mikrotalasnoj pećnici.
- Meso je najbolje odmrznuti polako, na primer u frižideru.
- Za brže odmrzavanje, obavezno ga s vremena na vreme okrenite.
- Ne solite sirovo meso pre kuvanja, njegova površina će postati tvrda.
- Ako želite ukusno, sočno kuvano meso, na primer za salatu, meso u velikom komadu stavite u ključalu vodu na jakoj vatri, a nakon što voda ponovo proključa, smanjite vatru na tihu i kuvajte.
- Za bogat bujon uzmite meso sa kostima. Dodajte hladnu vodu i kuvajte na laganoj vatri.
- Mesni bujon posolite pola sata pre nego što je gotov.
- Meso mlade životinje je bolje za prženje, žilavo meso stare jedinke se kuva ili dinsta.
- Meso je bolje dinstati u posudi debelih zidova sa dobro zatvorenim poklopcem na laganoj vatri.
- Ako odlučite da pržite žilavo meso, onda ga pripremite. Čekićem istucite meso, poprskajte sokom od limuna, dajte mu vremena da ga upije. Takođe, meso možete marinirati u senfu nekoliko sati, nakon čega se senf može skinuti sa površine mesa vodom ili papirnim ubrusom. Možete zapržiti meso.
- Pre kuvanja, meso treba popreko u odnosu na pravac mišićnih vlakana. Jelo će izgledati lepše.
- Prilikom prženja mesa u tiganju povremeno ga prelijte masnoćom koja se stvorila tokom prženja. U rerni - periodično prelivajte masnoćom koja se formira tokom pečenja, ili vrućim bujonom. Ovo će pečeno meso učiniti mekšim i sočnijim.
- Da bi nemasno meso bilo sočnije, ono puni se masnoćom tako što se nožem prave udubljenja pa se dodaje masnoća u njih. Da bi se poboljšao ukus mesa, može se napuniti biljem i začinima.
- Da li želite hrskave kotlete? Uvaljajte ih u brašno, premažite umućenim jajetom, a zatim ih uvaljajte u prezle.
- Ukusna džigerica. Temeljno očistite džigericu od membrana. Ako se ne odvajaju dobro, potopite džigericu 1 minut u vruću vodu. Isecite na male komade i ostavite u mleku 1-2 sata. Džigericu posolite na samom kraju ili kada je jelo gotovo, inače će postati žilava. Kuvajte 10-15 minuta, u zavisnosti od veličine komada.
- U nedostatku frižidera pre kuvanja sveže meso može da se čuva jedan dan ako je umotano u tanku krpu navlaženu sirćetom. Ili ga marinirajte za roštilj, tako sigurno neće izgubiti svojstva.
- Ako se dimljena kobasica teško ljušti, potopite je u hladnu vodu na pola minuta.
Već znate trikove i korisne savete o kuvanju mesa koje možete koristiti za pečenu svinjetinu ili ukusne šnicle.
Komentari