Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Zašto treba da jedemo kiselo mleko svakog dana?

Zašto treba da jedemo kiselo mleko svakog dana?

Iliana AngelovaIliana Angelova
Početnik
3945
jesti kiselo mleko

Ako treba da smislimo rečenicu o koristima kiselog mleka, možemo da parafraziramo već onu koja je smišljena za jabuku i ona će glasiti: jedna kantica kiselog mleka na dan držaće doktora daleko od mene.

Ova misao je sasvim odgovarajuća za kiselo mleko. Njegove koristi su tu zbog sadržaja vitamina K1 i K2; probiotika, mikoelemenata, među kojima se ističu kalcijum, magnezijum i kalijum. Zajedno sa vlaknima oni doprinose zdravoj ishrani. Različita istraživanja dokazuju da kiselo mleko smanjuje rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 i raka pluća.

Kiselo mleko je blagotvorno za rad gastrointestilanog trakta. Ono stvara sloj u crevina koji je kao pregrada pred toksinima na njihovom putu ka cirkulatornom sistemu. Jednostavan način za poboljšavanje digestivnih procesa i jačanje metabolizma je svakodnevna konzumacija kiselog mleka. Blagotvorno delovanje kiselog mleka na mikrobiom utiče i na imunološki sistem, tonus i smanjuje stanja stresa.

Kiselo mleko se nalazi među superhranom koja je prevencija za mnoga oboljenja. Među njima najpre se nalaze oboljenja kostiju i zglobova i zbog toga je odgovarajuće kada nastupi menopauza, za zaštitu od osteoporoze. Dobar izbor je i za trudnice, za potpomaganje oblikovanju koštanog sistema ploda.

Kiselo mleko snabdeva organizam jodom i pomaže radu štitne žlezde. Ovaj mlečni proizvod može da dostavi jednu trećinu neophodne dnevne doze joda za organizam.

Mleko sadrži latkotripeptide - supstancu, sličnu proteinima, koja spušta krvni pritisak i štiti od insulta.

kiselo mleko

Koja vrsta kiselog mleka i u kojim količinama se preporučuje?

Kiselo mleko sa malim procentom mlečne masti, predstavljano kao korisnije, posebno kod debljanja, ne utiče na težinu. Ovo je ustanovljeno nakon globalnog proučavanja španskih nutricionista.

Korisna svojstva su svojstvena punomasnom mleku, a ne dijetalnom. Poznato je da u procesu fermentacije učestvuju dve mlečno-kisele bakterije - Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus, ali one preživljavaju i od koristi su samo kada su u simbiozi. Pod njihovim uticajem se menja kako mlečni šećer, tako i materije belančevina i masnoće u mleku koje formiraju njegove ukuse i kvalitete mirisa.

Metaboliti dobijeni prilikom procesa fermentacije imaju zdrave efekte. Kiselo mleko je prirodno sredstvo protiv trovanja hranom, ima antikancerogeno delovanje i tonira telo, ali kada nije izvučen deo njegovih korisnih sastojaka. U dijetalnom mleku oni su zamenjeni šećerom.

Prema stručnjacima doza od 300 grama mleka, podeljena na dva unosa, je količina koja će dati sve koristi koje su neophodne telu u toku dana. Da bi bilo još ukusnije i korisno, dobro bi bilo da se garnira svežim voćem i da se kombinuje sa mediteranskom dijetom.

Ako volite kiselo mleko, preporučujemo da probate neki od naših recepata za:

- kolač sa kiselim mlekom;

- palačinke sa kiselim mlekom;

- domaće kiselo mleko.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest