Basmati pirinač je sorta pirinča dugog zrna sa tankim zrnima i karakterističnog i veoma mirisnog ukusa, pogodna za pripremu raznih egzotičnih nacionalnih jela. Možemo pronaći i beli basmati pirinač i integralni basmati pirinač.
Na hindi jeziku, naziv basmati znači "bogat mirisom" i dolazi od sanskritskog vassaymayup (prožet mirisom). Sa sanskrita njegovo ime je postalo vasumati, a zatim Basmati.
Rasprostranjen je uglavnom u azijskoj kuhinji, uzgaja se uglavnom u Indiji i Pakistanu i u nekim regionima Sjedinjenih Država, ali najbolje sorte se proizvode u podnožju Himalaja.
Basmati pirinač ima 86 različitih sorti. Tradicionalni basmati iz Dehraduna je jedna od najcenjenijih sorti ovog pirinča. Uzgaja se u dolini koja se graniči rekama Gang i Jamuna, koristeći staru tehnologiju bez savremenih alata i metoda u proizvodnji. Alati koje koriste lokalni farmeri su skoro osnovni (drveni srpovi i plugovi), a insekticidi koji se koriste su potpuno prirodni (pepeo i kravlji urin). Zahvaljujući ovoj privrženosti i vernosti tradiciji, pirinač Dehradun je jedan od najautentičnijih oblika basmatija, odličan primer biodiverziteta, koji ovaj pirinač može da ponudi.
Među sortama koje su klasifikovane kao autentične, najvažnije su sledeće: Pandžab, Dehradun, Safidon, Kasturi, Harijana, Pusa, Puk.
Karakteristike basmati pirinča kao zdrave hrane
Basmati pirinač ima prednost što je važan izvor ugljenih hidrata za naše telo i u isto vreme ima nizak glikemijski indeks, za razliku od drugih vrsta pirinča, čak i kada nije celog zrna.
Kao i kod drugih vrsta pirinča, basmati pirinač je potpuno bez glutena, tako da je njegova konzumacija pogodna za one koji pate od celijakije ili one koji moraju privremeno da izbegavaju hranu koja sadrži gluten.
Basmati pirinač ima malo masnoća. Među mineralnim solima koje donosi u naše telo nalazimo pre svega kalijum. Takođe je izvor vlakana, posebno u svojoj integralnoj verziji. Basmati pirinač je takođe lako svarljiv i veoma hranljiv.
Prema Ajurvedi, basmati pirinač je kralj pirinča i generalno je deo satvičnih namirnica, koje donosi energiju i hrane telo, a da ga ne opterećuju.
Nutritivne vrednosti basmati pirinča
Hajde da saznamo koje su nutritivne vrednosti basmati pirinča da biste ovu hranu uključili u svoju ishranu na uravnotežen način. Sledeće hranljive vrednosti imate u 100 g kuvanog basmati pirinča:
Proteini 8 mg
Ugljeni hidrati 78 mg
Šećer 0, 05 mg
Masti 0, 89 mg
Zasićene masti 0, 09 mg
Mononezasićene masti 0, 122 mg
Polinezasićene masti 0, 122 mg
Holesterol 0 mg
Vlakna 0, 4 mg
Natrijum 126 mg
Kalijum 32 mg
Kada je u pitanju unos kalorija, imajte na umu da 100 g kuvanog basmati pirinča ima oko 340-350 kalorija, koje se unesu u naše telo u zavisnosti od sorte.
Glikemijski indeks basmati pirinča
Glikemijski indeks pirinča može biti veoma visok, posebno ako se radi o običnom rafinisanom pirinču, ali u slučaju basmati pirinča glikemijski indeks je prosečan, jednak indeksu 53 za beli basmati pirinač i 45 za integralni basmati pirinač.
Imajte na umu da obični beli pirinač ima visok glikemijski indeks, čak i viši od 80, dok basmati pirinač ima niži glikemijski indeks jer je bogatiji amilopektinom, supstancom koja pomaže u sprečavanju naglog porasta šećera u krvi.
Basmati pirinač u kulinarstvu
Basmati pirinač zapravo ima jedinstven ukus koji nadmašuje bilo koju drugu sortu pirinča. Njegove aromatične note odnose se na jasmin i pre svega na sandalovinu, veoma vrednu indijsku esenciju.
Druga karakteristika Basmati pirinča se, sa druge strane, odnosi na ponašanje u kuvanju. Zrna ovog pirinča sa svojim tipičnim oblikom mača ne ostaju ista kao u sirovoj verziji, već rastu i produžavaju se da bi udvostručila svoju zapreminu u odnosu na prvobitnu veličinu. Osim toga, na kraju kuvanja zrna ostaju čvrsta i dobro odvojena jedno od drugog. Ovaj kvalitet čini basmati idealnim za tipične pripreme orijentalne kuhinje, gde se pirinač ne koristi za pripremu rižota i supa od pirinča, već kao zamena za hleb, kao dodatak začinima za meso ili ribu.
Priprema basmati pirinča
Da biste dobro pripremili basmati pirinač, moraćete da ga prokuvate u vreloj vodi sa prstohvatom soli. Vreme kuvanja basmati pirinča varira od 10 do 30 minuta, u zavisnosti od toga da li je belog ili integralnog zrna. Da biste bili sigurni u vreme kuvanja, uvek proverite šta piše na pakovanju.
Kao i kod bilo koje vrste pirinča, preporučuje se da basmati pirinač nakratko isperete pre kuvanja da biste uklonili sve nečistoće.
Zbog svoje intenzivne arome, basmati pirinač je odličan kao deo jela sa ribom ili jela od mesa i povrća, obogaćen solju, aromatičnim biljem i začinima kao što su kari, aleva paprika, kurkuma i biber.
Basmati pirinač sa svojim karakterističnim ukusom odlično se uklapa u pripremu indijskih i orijentalnih jela. U stvari, možete ga začiniti povrćem, orašastim plodovima i začinima po vašem izboru, uključujući đumbir, cimet, kim i korijander. Basmati pirinač je takođe pogodan kao pirinač za specijalni rižoto.
Sa basmati pirinčem možete pripremiti mnoge klasične recepte sa pirinčem tako što ćete njime zameniti običan pirinač: kuvani pirinač, dinstani pirinač, rižoto, supa od pirinča, krem od pirinča, mleko sa pirinčem, salate od pirinča, punjeno povrće sa pirinčem (tikvice, paprike, paradajz, itd.), arančini pirinač, pirinčane kuglice, kantonski pirinač itd.
Egzotični recepti sa basmati pirinčem
Pilav od Basmati pirinča
Basmati pirinač se može spremati pilav tehnikom, koja se sastoji od tostiranja pirinča u tiganju, posipanja bujonom i kuvanja, poklopljenog i bez mešanja. Ovo kuvanje specifično za tursku kuhinju i kuhinju bliskog istoka se može ostvariti u rerni i na šporetu. Ono što će vam pokazati da je pirinač gotov je stepen njegove vlažnosti: kada se osuši, možete da ga poslužite. Zahvaljujući masti koju upija tokom pečenja, zrna se dobro odvajaju. Na svakih 100 g pirinča potrebno je dodati 200 ml vode.
Biće vam potreban luk, koji treba sitno iseckati i staviti u šerpu sa poklopcem (posuda takođe može da uđe u rernu). Dodajte 50 g maslaca da mleveno meso omekša na laganoj vatri. U ovom trenutku dodajte pirinač i neprestano mešajući, pecite ga 3-4 minuta dok zrna ne postanu providna i razdvojena.
Bujon zagrejte i polako sipajte preko pirinča, mešajući. U ovom trenutku povećajte temperaturu i dovedite tečnost do ključanja i tada prestanite da mešate. Pokrijte posudu i stavite je u zagrejanu rernu na 200 stepeni. Vaš pilav će biti gotov za 18 minuta. Skinite poklopac: ako su zrna potpuno suva, onda je vaš pirinač spreman. Dodajte nekoliko listića maslaca, a zatim izgnječite viljuškom. Da bi bio ukusniji, možete napraviti pilav od basmati pirinča sa kari povrćem.
Basmati pirinač sa šargarepom, graškom i indijskim orahom
Neophodne namirnice za 2 porcije: 180 g basmati pirinča (belog ili integralnog zrna), 100 g svežeg graška, 750 ml malo slane vode ili bujona od povrća, 100 g šargarepe, 50 g indijskih oraščića, 1 prstohvat mlevenog đumbira, aleva paprika i biber, 1 prstohvat asafetida (opciono), 2 kašičice semena kima, 2 kašike maslinovog ulja.
Način pripreme: Da biste pripremili ovaj recept za basmati pirinač, možete koristiti beli basmati pirinač ili, još bolje, integralni pirina. Imajte na umu da integralni pirinač ima duže vreme kuvanja, pa pažljivo pogledajte uputstva na pakovanju. Šargarepu oljuštite i operite i isecite na kockice. Blanširajte je zajedno sa svežim graškom 5 minuta. Pripremite 750 ml malo slane vode ili bujona od povrća, po vašem receptu i ukusu. Sve ostavite da prokuva u šerpi. U veliki tiganj sipajte 1 kašiku maslinovog ulja i kratko zagrejte. Sipajte basmati pirinač i tostirajte ga oko 1 minut, lagano mešajući drvenom kašikom.
Zatim u tiganj kod pirinča dodajte kutlaču vode ili bujona i dodajte začine. Dodajte još jednu kutlaču ključale vode ili bujona od povrća i dodajte šargarepu i grašak u tiganj. Nastavite da dodajete vodu ili bujon, kao kod normalnog kuvanja rižota. Vreme kuvanja je oko 15 minuta za beli basmati pirinač i oko 35 minuta za integralni basmati pirinač. Kada je pirinač skoro gotov, zagrejte mali tiganj u kome možete tostirati indijske oraščiće nekoliko minuta. U ovom trenutku, kada je pirinač skuvan, sve što treba da uradite je da ga začinite jednom ili dve kašike maslinovog ulja, dodate tostirane indijske oraščiće, začinite solju i biberom, promešate i poslužite.
Kantonski pirinač - originalni recept
Sastojci: 200 g basmati pirinča, 1 glavica luka, 6 kašika maslaca od kikirikija, 250 g graška, 1 kašika soja sosa, 125 g kuvane šunke, 3 jaja, ulje, so po ukusu.
Priprema: Pirinač skuvajte u slanoj vodi, a grašak dinstajte sa malo ulja dolivanjem vrele slane vode dok se ne skuva. Isecite luk i podelite ga na dva dela. Umutite jaja sa solju i polovinom crnog luka, zagrejte dve kašike ulja, dodajte smesu od jaja i promešajte, prebacite u tanjir i sitno iseckajte. Kada je pirinač skuvan (pre nego što se raskuva), ocedite ga, dinstajte minut sa dve kašike ulja, drugom polovinom seckanog crnog luka i soja sosom. Prodinstajte šunku i grašak sa solju i uljem, pomešajte sastojke i dinstajte na laganoj vatri nekoliko sekundi.
Arančini sa Basmati pirinčem
Sastojci za 4 porcije: 180 g basmati pirinča, 2 kesice šafrana, 200 g mešavine mlevenog mesa, 100 g kuvanog graška, 60 g šargarepe, 60 g crnog luka, 40 g štapića celera, 50 g rendanog parmezana, 20 g belog vina, bujon po ukusu, po ukusu so i biber, 10 g maslinovog ulja, 1 jaje, ulje za prženje, jaje i prezle za pohovanje
Priprema: Povrće isecite na sitne komade i propržite na maslinovom ulju. Dodajte mleveno meso, posle prženja deglazirajte belim vinom i ostavite da ispari. Začinite solju i biberom. Dodajte pirinač i prokuvajte ga u sosu, po potrebi dolijte malo vrućeg bujona. 5/10 minuta po završetku kuvanja dodati šafran, prethodno rastvoren u posudi vrućeg bujona. Dodajte grašak, pa ga pomešajte sa rendanim sirom. Pustite da se pirinač ohladi. Dodajte jaje, pa rukama oblikujte arančine. Pohujte arančine u lagano razmućeno jaje, a zatim u prezle. Pržite u dosta zagrejanog ulja i ocedite, kada dobiju zlatnu boju, na kuhinjskom papiru. Poslužite toplo.
Veganski krem od pirinča
Neophodni proizvodi za 1 porciju: 40 g basmati pirinča, 200 ml bademovog mleka, cimet ili vanila po ukusu, 1/2 banane, 1 kašičica putera od kikirikija, zaslađivač po ukusu.
Priprema: Bademovo mleko (po ukusu sa prstohvatom cimeta i/ili vanile) stavite u šerpu, prokuvajte i kuvajte basmati pirinač u njemu 10 minuta (ili u svakom slučaju prema vremenu navedenom na pakovanju). Kada je dobro skuvan, ostavite da se ohladi, a zatim ispasirajte blenderom. Kremastu strukturu prilagodite svom ukusu, eventualno dodajte još mleka ili vode dok sve mešate. Sipajte u čašu i ohladite. Poslužite sa isečenom bananom, puterom od kikirikija i zaslađivačem po želji. Naravno, krem možete ukrasiti onim što najviše volite: svežim voćem, suvim voćem, čokoladom, medom, orašastim plodovima, džemom.
Komentari