Pošto frižider služi za skladištenje proizvoda koje jedemo, moraju se poštovati dobre higijenske procedure kako bi se sprečilo da štetne bakterije i plesni uđu u našu hranu.
Čišćenje spoljašnjih delova frižidera se ponavlja onoliko često koliko je potrebno. Dovoljno je pranje vodon i sapunom ili odgovarajućim deterdžentom.
Kada čistite zadnju stranu frižidera, frižider prvo mora da se isključi. Tamo se nakuplja mnogo prašine i mora se ukloniti najmanje nekoliko puta godišnje.
Čišćenje se vrši običnim usisivačem sa odgovarajućim priključkom za uske prostore. Ovo će poboljšati uslove za razmenu toplote i smanjiti potrošnju električne energije.
Za frižidere gde je kompresor spoljašnji, a ne iza unutrašnjeg zida, ova procedura je posebno važna, jer nakupljanje prašine usporava rad kompresora i može čak da izazove probleme.
Pre čišćenja unutrašnjosti frižidera, potrebno ga je isključiti iz napajanja i ukloniti sve namirnice iz njega.
Ako frižider nema NoFrost sistem, njegov deo zamrzivača se takođe mora prethodno odmrznuti. Preporučuje se čišćenje unutrašnjosti frižidera najmanje 3 puta mesečno.
Čišćenje frižidera može se obaviti vodom u koju je dodata soda bikarbona – 1 kašika na 1 litar vode. Soda bikarbona, osim što će površine učiniti savršeno čistim, takođe će ukloniti bakterije. Gumene zaptivke i isparivač se čiste samo toplom vodom.
Prilikom čišćenja frižidera treba paziti da voda ne uđe u termostat ili sistem sijalice. Očišćeni frižider se obriše iznutra i spolja suvom mekom krpom.
Da biste uklonili neprijatne mirise u frižideru, nakon čišćenja stavite parče sveže isečenog limuna, čašu sode ili sirćeta ili samo parče običnog hleba.
Ako je miris prejak, obrišite unutrašnjost frižidera krpom natopljenom vodom i sa malo sirćeta.
Naravno, mogu se koristiti i specijalno dizajnirani upijači aroma i ugljeni filteri.
Pogledajte još:
- kako odmrznuti frižider;
- zašto frižider bruji;
Komentari