Čišćenje zagorelog posuđa je najneprijatniji i težak kućni posao čiji su rezultati nesigurni. A vremenom se svo kućno posuđe istroši i potrebno mu je ili veoma dobro čišćenje ili da se zameni novim. Ovo posebno važi za posuđe za pečenje, za tiganje za prženje i kalupe, u kojima pripremamo različite slatkiše. Postoje trikovi za čišćenje, koji su jednostavni i ne oduzimaju mnogo vremena. Evo nekih od njih kojima možete da očistite prljavštine sa bilo kog posuđa.
Čišćenje zagorelog pomoću soli
So je jedna od najstarijih metoda za čišćenje mrlja sa tepsija i šerpi. Da biste očistili vašu šerpu, sipajte vodu koja treba blago da prekrije dno, i obilnu količinu soli. Uključite ringlu i ostavite da proključa. Kuvajte 5-10 minuta. Zagorelo se posle lako odlepljuje. So može da se doda i u preparate za posuđe i tako se dobija abrazivna mešavina za pranje.
Čišćenje zagorelog gaziranim pićem ili Koka-Kolom
Bilo bi dobro da se mrlja, dobijena prilikom kuvanja tretira pre nego što se osuši. Još pre nego što se mrlja osuši, sipajte Koka-Kolu ili gazirano piće i ostavite da deluje nekoliko minuta. Posle operite preparatom.
Čišćenje zagorelog sokom od paradajza
Sok od paradajza je efikasan način za čišćenje mrlja sa posuđa za kuvanje. Paradajzi sadrže kisela svojstva i ovo pomaže u razgrađivanju masnoća. Sipajte malo soka od paradajza u zagorelu posudu, dodajte so i ovom pastom istrljajte mrlje na posudi. Ostavite da malo deluje u ponovo operite preparatom.
Čišćenje zagorelog sodom za hleb
Ovo je napoznatiji pomoćnik u kuhinji kada je reč o istrošenom posuđu. Na sunđer za pranje sipajte sodu bikarbonu, dodajte u nju malo sirćeta ili limunovog soka. Istrljajte mrlje i ostavite da malo deluje. Posle operite posudu.
Čišćenje zagorelog limunovim sokom
Limunov sok je prirodna kiselina koja može da olakša čišćenje zagorelog posuđa. Mrlje tretirajte direktno limunom. Ostavite da malo deluje, posle operite preparatom.
Kako da se izborimo sa isrpljanim keramičkim i staklenim posuđem?
Ove površine su jedne od najtežih za čišćenje. Mrlje su obično ispečene što ih čini teškim za skidanje. Za taj cilj biće vam potreban tečni sapun, soda za hleb, aluminijumska folija i stara četkica za zube. Četkica za zube se umoči u tečni sapun, a posle u sodu za hleb. Ovom pastom se prekrivaju sve mrlje na posudi. Ostavlja se da odstoji 20-30 minuta. Nakon toga se aluminijumska folija izgužva i njome se istrljaju mrlje pomoću paste.
Kako se čisti jako zamrpljano posuđe od nerđajućeg čelika?
Potrebno je: kisela voda, soda za hleb i grubi sunđer. U zagorelu posudu se sipa soda za hleb, dodaje se hidrogen peroksid i posle još malo sode za hleb. Ostavlja se na 1-2 sata. Posle se pomoću grubog sunđera uklanja zagorelost, koja se bukvalo raskiselila.
Jako zaprljane aluminijumske tepsije
Potrebni su belo sirće i čvrsti sunđer. Posuda se prvo napuni jednakim delovima vode i belog sirćeta. Stavlja se na ringlu da provri. Ostavlja se da se ohadi i posle se sunđerom čiste mrlje, koje lako padaju. Posle se opere preparatom. Posuđe dobija izgled koji je imalo kao novo.
Komentari