Brokoli

AdminAdmin
Glavni urednik
25036
Svež brokoli

Brokoli je biljka u obliku drveta koja ima kompaktnu cvetnu glavu pričvršćenu za drške i stabljike različitih veličina. Zbog različitih komponenti, ovo povrće ima kompleks ukusa i tekstura u rasponu od mekog i cvetnog (cvet) do vlaknastih i hrskavih (drška i stabljike). Brokoli pripada porodici Cruciferous, koja uključuje kupus, karfiol, prokelj. Sve povrće iz ove porodice poznato je po bogatom sadržaju vrednih hranljivih materija i niskom sadržaju kalorija.

Boja ovog povrća može varirati od sivozelene i tamnozelene do travnjak zelene u zavisnosti od sorte. Jedna od najpopularnijih vrsta brokolija je poznata kao italijanska zelena ili kalabreza, nazvana po italijanskoj pokrajini Kalabrija u kojoj je prvobitno rasla. Brokoli je iz porodice karfiola. Ostalo povrće povezano sa brokolijem su brokolini (ukrštanje brokolija i kupusa) i brokoflauer (broko cvet) (ukrštanje brokolija i karfiola).

Brokoli potiče iz Italije. U antičko rimsko doba ovo povrće se proizvodilo od divljeg kupusa. Brzo se proširio na Bliski istok, gde je bio cenjen zbog svojih jestivih cvetnih glavica, a potom je dalje uzgajan u Italiji. Brokoli je donet u Sjedinjene Države tokom kolonijalnih vremena i popularizovan od strane italijanskih imigranta.

Sastav brokolija

Brokoli sadrži glikozinolate — fitokemikalije koje se razlažu u jedinjenja koja se zovu indoli i izotiocijanati (kao što je sulforafan).

Brokoli takođe sadrži karotenoide i lutein. Odličan su izvor vitamina K, C i A, kao i folata, vlakana, fosfora, kalijuma, magnezijuma i vitamina B6 i E. 156 grama brokolija sadrži 43, 68 kalorija i 4, 66 grama proteina. Bogate su gvožđem, vitaminima B5 i B9.

Brokoli

Izbor i čuvanje brokolija

Prilikom biranja brokolija treba izabrati one sa kompaktnim cvetnim glavicama koje nisu udarane. Trebalo bi da budu ujednačene boje - ili tamnozelene ili ljubičasto-zelene, u zavisnosti od sorte, ali ne sa žućkastim nijansama. Pored toga, brokoli ne bi trebalo da ima žućkasti cvet, jer je to znak da je prezreo. Stabljike i drške treba da budu čvrste bez sluzavih mrlja na njima.

Brokoli treba čuvati u otvorenim plastičnim kesama u frižideru, gde može da ostane svež nedelju dana. Ne treba ga prati pre stavljanja u frižider. Brokoli se može čuvati godinu dana ako se blanšira, a zatim zamrzne.

Upotreba brokolija u kulinarstvu

Da biste maksimalno iskoristili korisne osobine brokolija, pripremite ga što je pre moguće nakon kupovine. Kuvajte ga kraće vreme da ostane hrskav i svež.

Brokoli se može dinstati, kuvati i peći. Pre toga, njihova stabljika se uklanja, a sam brokoli se deli na male cvetove. Ako će se stabljika koristiti u receptu, potrebno je da je oljuštite i iseckate na kolutove. Ako želite da koristite brokoli u salati, prvo ga prokuvajte, a zatim ohladite u posudi sa ledenom vodom kako bi zadržao lepu zelenu boju. Brokoli se odlično slaže sa plavim sirom, sirom i pavlakom.

Brokoli u sosu

Od njega se prave izuzetna zapečena jela u rerni. Savršeno se kombinuje sa piletinom. Kuvani brokoli se može začiniti samo rastopljenim maslacem i belim lukom. Njegov ukus je dobro upotpunjen senfom i sokom od limuna. Pohovani brokoli je ukusno i veoma brzo predjelo.

Kuvanje brokolija daje oštar miris jedinjenja sumpora koji se oslobađaju tokom obrade, što je prilično neprijatno.

Uz brokoli možete pripremiti mnoga ukusna jela: pečeni brokoli, dinstan brokoli, supa od brokolija, zapečeno jelo od brokolija, pire od brokolija i mnoga druga.

Koristi od brokolija

Brokolijev sulforafan i indoli pomažu u borbi protiv određenih karcinoma kao što su rak pluća, debelog creva, dojke, jajnika i mokraćne bešike.

Novo istraživanje dokazuje da ove supstance u brokoliju deluju i na mnogo dubljem nivou. Ova jedinjenja zapravo signaliziraju genima da povećaju proizvodnju enzima uključenih u detoksikaciju, proces čišćenja kojim telo uklanja štetna jedinjenja.

Brokoli bogat sulforafanom takođe pomaže u lečenju ili prevenciji infekcije, što je glavni uzrok čireva.

Sulforafan takođe može pomoći u popravljanju kože oštećene suncem. Brokoli takođe pomaže u smanjenju rizika od srčane bolesti. Oni sadrže moćne antioksidante iz porodice karotenoida koji se zovu lutein i zeaksantin, koji su dobri za vid i očno sočivo.

Brokoli takođe pomaže da se izgrade jake kosti. Jedna šolja kuvanog brokolija sadrži 74 mg kalcijuma plus 123 mg vitamina C, što značajno poboljšava apsorpciju kalcijuma. Ovo povrće je takođe korisno za izgradnju jakog imunog sistema. Brokoli takođe smanjuje rizik od urođenih mana, jer jedna šolja brokolija snabdeva 94 mcg folata i vitamina B, koji su neophodni za pravilnu deobu ćelija i sintezu DNK.

Brokoli je izuzetno koristan i za zdravlje očiju. Lutein koji sadrže sprečava pojavu kao posledicu starenja makularnu degeneraciju i kataraktu. Vitamin A u njima takođe pomaže u oštrijem vidu i održavanju oštrine vida.

Brokoli reguliše krvni pritisak i izuzetno je koristan za hipertenziju. Zahvaljujući svom sadržaju magnezijuma i kalcijuma, odlična su prirodna alternativa za lečenje visokog krvnog pritiska.

Koristi od brokolija za žene

Iako je koristan za sve, brokoli donosi posebne zdravstvene koristi ženskoj polovini čovečanstva. Istina je da ne vole sve dame ovo povrće, ali ono čini čuda za žensko telo.

Koristi od brokolija

Pre svega brokoli u velikoj meri pomaže gubitku težine i koristi se u raznim dijetama za postizanje željenog tela. Dokazano je da ubrzava metabolizam i podržava prirodni gubitak težine.

Vitamin E u brokoliju je veoma dragocen za zdravlje kože, kosu, eliminiše štetne toksične materije i usporava procese starenja u telu. Dijetalna vlakna u brokoliju pomažu varenje i sprečavaju zatvor, kojem su sklone mnoge žene.

Folna kiselina se često smatra pretežno ženskim vitaminom. Važna je za plodnost i pokazalo se da povećava šanse za začeće, a tokom trudnoće podržava zdravlje i fetusa i majke.

Brokoli ima i holeretski efekat, što je izuzetno važno u smislu smanjenja celulita od kojeg pate mnoge žene. Štetne masti u organizmu se smanjuju i olakšava rad jetre.

Koristi od brokolija za decu

Iako deca retko pokazuju želju da zagrizu brokoli, dejstvo brokolija na organizam u razvoju je izuzetno važno. Vitamini u brokoliju jačaju imuni sistem dece, ne izazivaju iritacije i alergije, štite od raznih zapaljenskih procesa.

Poslednjih godina došlo je do ozbiljnog porasta gojaznosti kod dece, a upravo brokoli pomaže protiv nagomilavanja viška kilograma. Može se kombinovati sa drugim povrćem ako se detetu ne sviđa njegov ukus.

Štete od brokolija

Brokoli sadrži prirodne supstance zvane goitrogeni, koji mogu uticati na funkciju štitne žlezde. Ljudi sa problemima sa štitnom žlezdom treba da izbegavaju konzumaciju brokolija. Ipak, najbolje je da se konsultujete sa lekarom pre nego što ga potpuno isključite iz jelovnika.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas