Postoje sve vrste skala za merenje veličina u svim oblastima života. Nije moguće da ne postoji skala za merenje ljutine paprika. Takav način merenja postoji, zove se Skovilova skala. Merenje je za količinu kapsaicina koju treba razblažiti da bi se eliminisao osećaj pečenja koji se javlja kada se jede ljuta paprika. Skala počinje od 0 za slatku papriku i ide do 16 miliona jedinica za čisti kapsaicin.
Prema ovoj skali, najljuća paprika na svetu ove godine je Carolina Reaper, iako su dve čak ljuće nego što je izmereno, odgovarajuće nazvane Dragon's Breath i Pepper Ek. Ova poslednja je najljuća paprika do sada pronađena.
Među širokim izborom sorti ljute paprike, jedna od srednje klase je stekla svetsku slavu. To je ljuta Halapenjo paprika. Kod nje je izmereno od 2.500 do oko 8.000 jedinica. Šta je to u njoj što ju je učinilo toliko poznatom, koje su prednosti i upotreba ove paprike i koje još zanimljivosti možemo saznati o gorućoj hrani za kojom redovno posežemo, uprkos njenom vatrenom ukusu? Dobro je saznati odgovore na ova i druga pitanja koja se odnose na začinjeno meksičko iskušenje Halapenjo.
Šta čini paprike ljutima i čime nas privlači ukus ljutine?
Osećaj pečenja u ustima koji dobijemo nakon ugriza ljute papričice je uzrokovan hemijskim jedinjenjem kapsaicinoidima. To su supstance bez mirisa koje se nalaze u beloj unutrašnjosti paprike. Kada se konzumiraju, ove supstance se vezuju za receptore koji reaguju na toplotni bol u ustima i grlu. Mozak prima poruku o pečenju i šalje signal telu da ukloni goruću supstancu. To dovodi do toga da telo ubrzava metabolizam. Kao rezultat rada tela da se izbori sa pečenjem, prilikom konzumiranja dolazi do rashladnog znoja, suzenja i curenja iz nosa. Oslobađaju se endorfini, koji ublažavaju bolove u telu.
Čoveka privlači nutritivni izazov ljute paprike zbog iskustva konzumacije ljutog, a priroda ga je učinila takvim jer su čili papričice dobre – smanjuju rizik od smrti, raka, srčanih bolesti i promovišu dugovečnost. Što više kapsaicina, to je više toplote, ali i više koristi. Međutim, ova supstanca nije dovoljna da ljuta paprika bude na čelu korisnih. Halapenjo to kategorički dokazuje nakon što se pogleda sastav ovog začinskog povrća.
Suština i nutritivni sastav Halapenjo paprike
Ime Halapenjo odnosi se na rod ljutih paprika. Male su do srednje veličine. Zelene su i crvene boje. Meksiko je njihova domovina, ali su dobro poznate u svim delovima sveta.
Halapenjo paprike su bogate kapsaicinom, a umerena upotreba ove supstance kroz paprike pomaže:
- Za regulisanje kiseline u želucu
- Za ubrzanje metabolizma
- Podešavanje težine
- Da uništi kancerogene ćelije u telu
- Za smanjenje nivoa holesterola u krvi
Hranjljivi sastav Halapenjo paprika je impresivan. Sadrže pravo bogatstvo vitamina i minerala, štiteći telo od slobodnih radikala. Među korisnim sastojcima nalaze se: vitamini A i C, E, K, B6, flavonoidi - beta karoten, lutein, alfa karoten.
Kao i drugo povrće, paprika Halapenjo sadrži vlakna. Samo jedna šoljica obezbeđuje 2 procenta vaših dnevnih potreba za vlaknima. Vitamin C ima ulogu antioksidansa, a vitamin B6 je uključen u preko 140 procesa u telu.
Korisna svojstva paprike Halapenjo
Ognjena paprika štiti organizam od problema sa zglobovima, poboljšava cirkulaciju krvi, štiti od stomačnih tegoba, korisna je za pluća, podiže tonus, a samim tim i fizičku aktivnost. Postoje mnoge druge koristi koje zaslužuju pažnju.
Mršavljenje sa paprikama
Kapsaicin u Halapenju, kao i drugi kapsaicinoidi, podstiču metabolizam za 4-5 procenata dnevno i tako pomažu u gubitku težine. Ovaj dodatak topi masnoću na stomaku. Ima nizak sadržaj kalorija i stoga konzumacija ljutog iskušenja ne stvara rizik od dobijanja na težini.
Uspešno se bore protiv raka
Kapsaicin je poznat po svojim antikancerogenim svojstvima. Može da ubije preko 40 vrsta ćelija raka bez uticaja na zdrave. Uspešno lečenje kancera je zahvaljujući njegovoj sposobnosti da zaustavi njihovu deobu, uspori stvaranje krvnih sudova oko tumorske formacije, zaustavi širenje tumora na druge organe. Međutim, potrebno je više istraživanja u ovom pravcu jer izgleda da količina igra ulogu.
Ima analgetički efekat
Kapsaicin takođe ima analgetički efekat. Ova sposobnost se koristi u proizvodnji krema i flastera za spoljnu primenu, uglavnom za bolove u zglobovima.
Efekat ublažavanja bolova dolazi od privremenog blokiranja receptora za bol u oblasti primene. U početku se oseća peckanje, praćeno utrnućem i uklanjanjem bola.
Kapsaicin sprejevi se takođe proizvode za prskanje u nos za migrene. Međutim, nije jasno da li konzumiranje Halapenjo paprike može imati efekat ublažavanja bolova.
Prevencija protiv čira na želucu
Pošto je čir na želucu uzrokovan faktorom kao što je visoka kiselost želuca, ljuta paprika je preventiva jer smanjuje kiselost želučanih sokova.
Kapsaicin u ljutoj paprici pomaže organizmu da poništi štetu od alkohola i lekova protiv bolova u prevelikim dozama.
Bori se protiv infekcija
Jedinjenja ljute paprike su veoma efikasna u usporavanju rasta bakterija i kvasaca i na taj način sprečavaju razmnožavanje bakterija i toksina koji izazivaju trovanje hranom.
Pored trovanja hranom, kapsaicin takođe zaustavlja infekcije streptokoknog grla, bakterijski karijes i još mnogo toga.
Podržava zdravlje srca
Kapsaicin smanjuje efekat visokog holesterola, visokog krvnog pritiska i tako održava srce zdravim. Sa konzumacijom 5 grama ljute halapenjo paprike šećer u krvi se stabilizuje i nema opasnosti od naglog rasta, što je dokazano u medicini.
Upotreba Halapenjo paprike u kuvanju
Vatrene paprike su popularne u meksičkoj kuhinji. Mogu se jesti sirove, kuvane, dimljene, sušene u prah. Različiti tretmani nisu značajno uništili raspoloživi kapsaicin. Koriste se u guakamole sosu, čili kon karneu, takosu, kesadilji i još mnogo toga. Dodaju se u fahitas, recepte za kukuruzni hleb, načos, salvas i sve vrste poslastica.
Mogu se dodati u jela od mesa, pekarske proizvode, sireve, u kuvana, marinirana jela, u začinjene sosove. Što više kapsaicina, to je više zdravstvenih koristi, to je recept, ali sve je više dokaza da su i ne tako začinjena jedinjenja kapsaicina takođe korisna. Zato su korisne i manje ljute paprike poput onih sa uklonjenom membranom.
Neželjeni efekti konzumiranja Halapenjo paprike
Uprkos koristima od Halapenjo paprika, treba biti oprezan. Nisu pogodne za trudnice, dojilje, pacijente sa gastritisom, čirom i drugim stomačnim tegobama. Najčešći neželjeni efekat kada se konzumira je peckanje u ustima. Ljudi koji imaju nisku toleranciju na dejstvo ljute paprike treba da uklone belu membranu unutar paprike pre upotrebe u hrani. Male crvene paprike, bez braon boje, lakše su, a tragovi govore o pikantnijem ukusu.
Komentari