Bonapeti.rs»Članci»Povrće»Ljute paprike Habanero

Ljute paprike Habanero

Iliana AngelovaIliana Angelova
Početnik
445
Ljute peprike habanero
Fotografija: Randy Fath/ Unsplash

Povrće, poznato kao paprika ili papričice, ima dve glavne sorte - slatku papriku i ljutu papriku. Ljuta verzija, naravno, izaziva više radoznalosti, zato što stvara osećaj ukusa koji ne samo da budi jedno od čula, već ga i raznosi.

Kada se govori o sortama i vrstama ljutih paprika, odmah se postavlja pitanje koja je najljuća. Odgovor na ovo pitanje nije apsolutno definitivan, iako postoji Skovilj skala koja meri ljutinu. Na ovoj skali prvo mesto često zauzima jedna sorta, a zatim druga. Godine 1999. ljuta paprika Habanero upisana je u Ginisovu knjigu rekorda kao najljuća paprika na svetu i odmah je privukla pažnju ljubitelja pikantnosti. Evo i više o njoj.

Opis ljute paprike Habanero

Paprika je pikantna ljuta paprika. Nezrele Habanero paprike imaju zelenu boju, ali kada sazru, dobijaju druge boje. Najčešće su obojene u narandžasto i crveno, ali ima i paprika u beloj, smeđoj, žutoj, zelenoj ili ljubičastoj boji. Obično sazrela začinjena Habanero paprika je dugačka 2 do 6 centimetara.

Habanero je višegodišnja cvetna biljna vrsta, što znači da uz pravilnu negu i uslove uzgoja može da sveta i stoga donosi plodove dugi niz godina. Čili paprika se takođe uzgaja u kontejnerima u bašti.

U umerenim klimatskim uslovima, međutim, biljka se uzgaja kao godišnja, odnosno zamenjuje se novom biljkom sledećeg proleća.

U tropskim i suptropskim regijama, čili, kao i druge ljute papričice, proizvodi voće tokom cele godine. Sve dok su uslovi povoljni, biljka neprekidno donosi plodove.

Poreklo i istorija ljute paprike Habanero

Habanero paprika ima ozbiljnu istoriju. Ona je već dugo prisutna u istoriji hrane. Meksička arheološka iskopavanja otkrila su kultivisani Habanero, koji je star preko 8.500 godina. Netaknuti plod blago kultivisanog čilija, pronađen u pretkeramičkim poljima pećine u peruanskim planinama, datira iz 6500. godine pre Hrista.

Smatra se da je Habanero potiče sa Kube, jer je dobio ime po kubanskom gradu La Habana, u Sjedinjenim Državama poznatom kao Havana, jer je bio uključen u ozbiljnu trgovinu.

Međutim, pošto je poluostrvo Jukatan najveći proizvođač Habanera, zaista se smatra meksičkom paprikom. Ostali moderni proizvođači mogu se naći u raznim zemljama Centralne i Južne Amerike i, naravno, javnim vrtovima u Sjedinjenim Državama.

Habanero čili su španski kolonisti širili u drugim delovima sveta do te mere da je taksonomija iz18. veka uzela Kinu kao mesto porekla i nazvala Habanero kineskom paprikom. Postoji još jedna zanimljiva veza ove vrste papričice sa drugom začinskom biljkom.

Veza Habanero papričice sa Scotch Bonnet papričicom

Habanero
Fotografija: Krista Bennett/ Unsplash

Habanero paprika je usko povezana sa Skoč bonet (Scotch bonnet). To su sorte iste vrste i imaju sličan nivo toplote, ali imaju nešto različite vrste mahuna.

I škotska čili paprika i Habanero imaju tanku, voštanu kožu. Takođe imaju sličan nivo toplote i ukusa, pri čemu obe sorte imaju u proseku približno isti nivo oštrine. Naravno, stvarni obim značajno varira od jednog ploda do drugog prema metodama uzgoja, genetici, stresu biljaka i klimi.

Sorte ljutih papričica Habanero i njihovi kvaliteti ukusa

Habanero smeđa i čokoladna sorta

Nekoliko uzgajivača pokušalo je selektivno uzgajati biljke kako bi proizveli toplije, teže i veće paprike. Većina Habanerosa ima između 200 i 300 hiljada jedinica na Skovil skali.

Istraživači u Teksasu su 2004. godine stvorili meku verziju habanera, ali su zadržali njegovu tradicionalnu aromu i ukus. Mekša verzija je dobijena ukrštanjem Jukatan Habanero paprike sa bolivijskim čilijem bez toplote tokom nekoliko generacija. Uzgajivač Michael Mazurek koristio je mutaciju koju je otkrio čileanski institut za čili papričice kako bi stvorio verziju bez toplote pod nazivom Habanada, uzgojenu 2007. godine i objavljenu 2014. godine.

Crni habanero je alternativni naziv koji se često koristi za opis tamno smeđe sorte čilija, koja je nešto manja i sferična.

Pronađene su neke semenke za koje se veruje da su starije od 7.000 godina. Crni Habanero ima egzotičan i neobičan ukus i topliji je od običnog Habanera sa ocenom između 425 hiljada i 577 hiljada skovil jedinica.

Mali komadi koji se koriste u kuvanju mogu imati dramatičan uticaj na celokupno jelo. Crni Habanero raste znatno više od drugih sorti Habanero čilija. U osušenom obliku, mogu se čuvati duže vreme i mogu se rekonstituirati u vodi, a zatim dodati u smese za sosove. Ranije su bili poznati kao habanero negro ili po svom nahuatl imenu, koje su trgovci začinima u 19. veku preveli na engleski kao crni Habanero.

Karipski crveni Habanero

Karipski crni Habanero, sorta iz porodice Habanero, još je jedna sorta, citrusnog i blago zadimljenog ukusa, sa Skovil rejtingom u rasponu od 300 hiljada do 445 hiljada Skovil jedinica.

Narandžasti Habanero

Najrasprostranjenija narandžasta Habanero paprika ima tropski, voćni ukus, što ove paprike čini veoma popularnim među kuvarima, kako amaterima, tako i profesionalcima. A ispod slatkoće nalazi se suptilna zadimljenost.

Druge Habanero vrste

Druge vrste Habanero paprika, kao što su peruanski beli Habanero ili Roatan, imaju slične profile ukusa, ali se razlikuju od čokoladnog Habanera, za koji važi da, kao i druge ljute paprike s čokoladnom nijansom, ima dimniji, zemljani ukus koji ide zajedno uz njegovu dodatnu pikantnost.

Kombinacija ljute papričice Habanero

Tropsko voće kao što su ananas i mango su očigledno dobra kombinacija, ali jabuka i narandža takođe rade podjednako dobro. Zbog svog ukusa, ljuti čili često igra ulogu glavnog izvora toplote za vruće sosove na bazi voća. Pored toga, đumbir je još jedan odličan sastojak za neutralizaciju Habanerovog gorućeg ugriza.

Ljutina Habanero papričice prema Skovil skali

Salsa sa habanerom

Habanero prvenstvo u Ginisu više nije aktuelan, zato što ga druge ljute papričice prestižu, ali u današnje vreme Habanero čvrsto sedi u ekstra vrućoj zoni skale, procenjenoj od 100 hiljada do 350 hiljada. Nadmašuje lagane ljute papričice kao mnogo manje začinjen poblano sa ljutinom od 1000 do 1500 skovil jedinica, ali je još uvek daleko ispod raspona super ljutih čili paprika.

U poređenju sa sablasnom paprikom, koja može dostići milion stovilnih jedinica, Habanero je tri do deset puta mekši.

Zanimljiva činjenica je da je jedna od najzačinjenijih ljutih paprika na svetu - Carolina Reaper, ukrštena između Bhut jolokia, koja se naziva i duh paprika, sa posebno oštrim crvenim Habanerom.

Što se tiče vrućine prilikom konzumacije, ona je oko 76 puta vruća od prosečnog Halapenja. U ekstremima, najblaži Halapenjo protiv najljućeg Habanera, 140 puta je ljući.

Uprkos tome, u poređenju sa nekim od trenutno najljućih paprika na svetu, Habanero je zaista vrlo tih u svojoj ljutini.

Šta treba da znamo pre konzumiranja Habanero čili papričice

Svako bi trebalo da ima na umu da je Habanero vrlo ljut, ali nijanse njegovog ukusa još uvek sjaje. Osim toga, to je često najljuća paprika koja se može naći sveža na policama prodavnica.

Uprkos tome, za razliku od nekih začinjenih ljutih paprika, u ovoj paprici ima puno ukusa koji ide uz toplotu. Aroma citrusa sa blagim nagoveštajem dima čini ga veoma popularnim u ljutim sosovima, praškovima i drugim začinima.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas