Nema osobe koja ne voli svež, sunčan i letnji energetski miris pomorandže. Iz njega se dobija eterično ulje čija je aroma identična onoj u sveže rezanom voću. Svetlo je, iskričavo i osvežavajuće i istovremeno mami svojom mekoćom, nežnošću, slatkoćom i umirujućim dejstvom. Svi ovi efekti su zagarantovani ako se koristi ulje slatke pomorandže, koje se mora razlikovati od ulja bergamota koje je poznato kao gorka pomorandža.
Evo kako se pravi i za šta se koristi ulje slatke pomorandže.
Proizvodnja, hemijski sastav i karakteristike eteričnog ulja pomorandže
Ulje pomorandže je eterično ulje dobijeno iz biljke slatke pomorandže, čiji je latinski naziv Citrus sinensis. Kada ogulimo pomorandžu, male kapljice koje prskaju iz njene kore ispunjavaju okolni prostor neverovatno slatkom i prijatnom aromom. Ovo je aroma koju ima eterično ulje pomorandže, dobijeno hladnim ceđenjem kore ploda.
Ulje pomorandže, koje se najčešće naziva esencijalno ulje slatke pomorandže, takođe se može ekstrahovati iz plodova ili listova i cvetova biljke Citrus sinensis.
Za razliku od soka od pomorandže, esencijalno ulje se ekstrahuje iz pomorandže kroz proces koji takođe uključuje upotrebu etanola.
Ima visoku isparljivost, odlikuje se žutom ili narandžastom bojom, sličnoj narandžastoj, i vodenastim viskozitetom. Njegov rok trajanja je oko 6 meseci. Glavne hemijske komponente ulja pomorandže su: pinen, sabinen, mircen, limonen, linalol, citronelal, neral i geranijal.
Ulje nije toksično niti iritira, ne senzibilizira organizam, ali može imati fototoksični efekat. Zbog toga se ne preporučuje upotreba tokom dužeg izlaganja suncu.
Koristi od eteričnog ulja pomorandže
Zaustavlja rast nekih bakterija i gljivica
Primena eteričnog ulja u koncentraciji od samo 1 % uništava bakteriju Escherichia coli. Takođe se pokazalo da kada se niska koncentracija ulja pomorandže doda inficiranim ljudskim ćelijama, ono ubija bakterije bez oštećenja zdravih ćelija.
Ovo eterično ulje može sprečiti stvaranje gljivica na hrani koje je kvare. Efikasno je protiv značajnog broja gljivica koje utiču na povrće.
Efektivno smanjuje nivo stresa i anksioznosti
Aromaterapija sa esencijalnim uljem pomorandže smanjuje nivoe hormona stresa kortizola i smanjuje broj otkucaja srca u dečjem uzrastu.
Inhalacija sa esencijalnim uljem pomorandže pomaže u borbi protiv depresije.
Ublažava bol kada se primenjuje lokalno ili u tretmanima aromaterapije.
Mešavina esencijalnog ulja pomorandže i ulja đumbira može da pruži ublažavanje bolova kada se primenjuje lokalno na bol u kolenu, prelome kostiju i još mnogo toga. Udisanje arome ulja ima još jači terapeutski efekat.
Pomaže u sportskim aktivnostima
Udisanje ulja pomorandže poboljšava funkciju pluća i time podržava sportske aktivnosti. Vežbe zahtevaju manje vremena i truda da se izvode uz takvu pomoć.
Smanjuje nivoe štetnog holesterola i težine
Koliko god iznenađujuće zvučalo, eterično ulje pomorandže može da pomogne u borbi sa kilogramima. Udisanje njegove arome smanjuje holesterol i pomaže u naporima za otklanjanje viška kilograma. Ovo takođe ima zdrav efekat na celo telo.
Borba protiv insekata
Eterično ulje pomorandže ima svojstva kao preparat protiv insekata. Ulje naneseno na larve i kukuljice kućnih muva ih uništava.
Ima antioksidativne i antikancerogene efekte
Ovo ulje ima moć da uništi ćelije raka u debelom crevu. To je zbog komponente limonena sadržane u ulju. Limonen inhibira rast određenih ćelija raka, a ovo svojstvo ga čini sredstvom za borbu protiv raka. Takođe deluje kod raka pluća i prostate.
Primena ulja pomorandže za emocionalne i duhovne potrebe
Ulje pomorandže se koristi za depresiju, tugu, beznađe. Daje energiju telu, smanjuje strah od nepoznatog i donosi radost i pozitivnost.
Sveža i slatka aroma uliva pozitivna osećanja i pomaže u prevazilaženju postporođajne depresije, poboljšava mentalnu bistrinu i koncentraciju i preporučuje se za harmonizaciju tela, uma i duha.
Ulje pomorandže u medicini
Ovo ulje donosi sreću i toplinu u um i ima snažan opuštajući efekat, pomažući deci da čvršće spavaju noću. Ulje pomorandže efikasno deluje na imuni sistem i pomaže kod prehlade, gripa i kao sredstvo za čišćenje toksina iz organizma, a ovo delovanje je među najčešće korišćenim.
Ulje pomorandže je dobar diuretik i stoga se koristi kao balans vode i u telu za sprečavanje gojaznosti. Njegovo dejstvo, kao stimulans limfnog sistema, deluje povoljno na detoksikaciju, podržava imuni sistem i dovodi do opšteg blagostanja tela.
Široko se koristi kod zatvora i deluje kao opšti tonik, uklanja probavne probleme.
Primena za inhalatore
U terapiji parom, ulje pomorandže pomaže kod nervne napetosti i stresa. Stvara osećaj sreće i topline, smiruje nervni sistem i stabilizuje san.
Primena ulja pomorandže u kozmetici
Primena u uljima za masažu u kupatilu
Kada se nanese za masažu ili u kadu, ulje pomorandže tonira i leči organizam, eliminiše toksine, stimuliše imuni i limfni sistem.
Primena u kremama i losionima
Primenjeno u kremama i losionima, ulje podržava limfni sistem i detoksikaciju kontaminirane kože. Dobro deluje kod dermatitisa, akni, kao i za umirivanje suve i iritirane kože. Njegov ukupni efekat toniranja na kožu potiče od pomaganja formiranju kolagena, koji je neophodan za zdravu, mladalačku kožu.
Neželjeni efekti i kontraindikacije za upotrebu ulja pomorandže
- Ako se ulje pomorandže koristi u aromaterapijske svrhe, prostorija mora prvo biti dobro provetrena.
- Ne treba ga nanositi lokalno blizu očiju.
- Čuvanje ulja na bezbednom mestu je obavezno da bi se izbegle nezgode.
- Trudnice i dojilje mogu da koriste eterično ulje pomorandže samo nakon konsultacije sa lekarom.
- Pošto su esencijalna ulja citrusa fototoksična, nije dobro ovo ulje koristiti neposredno pre izlaska napolje na sunce.
- Oksidirano ulje pomorandže ne treba koristiti. Može izazvati ozbiljnu alergijsku reakciju.
- Eterično ulje pomorandže u bočicama svetlih boja ne treba kupovati i koristiti jer se kvari kada je izloženo sunčevoj svetlosti. Tamne boce štite ulje od njega i stoga su neophodne za skladištenje.
Kombinacija ulja pomorandže sa drugim uljima
Ulje pomorandže se dobro kombinuje sa drugim esencijalnim uljima kao što su biber, cimet, karanfilić, đumbir, majčina dušica, sandalovina i vetiver.
Neke interesantnije upotrebe esencijalnog ulja pomorandže
- Kod kuće se ovo ulje koristi kao dodatak raznim vrstama pića, poslastica i kandiranih orašastih plodova i voća.
- U industriji se od njega prave sapuni, losioni za telo, kreme, proizvodi protiv starenja i bora, proizvodi za lifting, sprejevi, dezodoransi, mirisi.
- U prehrambenoj industriji koristi se kao koncentrat za bezalkoholna pića, u keksićima, čokoladi, konditorskim i pekarskim proizvodima.
Komentari