Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Sok od pomorandže - koliko je ukusan, toliko je i opasan

Sok od pomorandže - koliko je ukusan, toliko je i opasan

Eliana VasilevaEliana Vasileva
Početnik
35
Sok od pomorandže

Za sok od pomorandže može se s pravom reći da je najčešći i najčešće konzumirani sok na svetu. Mnogima je prva asocijacija koja im padne na pamet kada se pomene "čaša svežeg soka” svežina soka od pomorandže.

Većina reklama kompanija koje proizvode prirodne sokove koriste piće od pomorandže za lice napitka, iako proizvode ogroman asortiman voćnih sokova.

Ali da li je sok od pomorandže bezbedan kada se konzumira u velikim količinama? Ispostavilo se da da. Omiljeno piće mnogih od nas ima svoje indikacije i kontraindikacije, kao i optimalnu dozu.

Koristi od soka od pomorandže

Sveže ceđeni sok od pomorandže sadrži obilje vitamina A i B. U ne baš velikim količinama sadrži i vitamine B (B6, B2, B1), vitamin K i E, biotin, folnu kiselinu, kao i inozitol, niacin i jedanaest esencijalnih aminokiselina.

Sok od pomorandže je veoma koristan

Pored toga, sok od pomorandže sadrži mikroelemente kalijum, kalcijum, fosfor, bakar, gvožđe, magnezijum i cink.

Zbog velike količine vitamina C, sok od pomorandže pomaže jačanju imuniteta, bori se protiv umora, jača krvne sudove. Sveže piće od pomorandže se često preporučuje za hipertenziju i aterosklerozu.

Sveže ceđeni sok od pomorandže suzbija upale u telu. Bogatstvo antioksidanata ima odlične antiinflamatorne efekte, koji zaustavljaju oksidativni stres izazvan slobodnim radikalima. Antioksidansi u soku od pomorandže štite od opasnih bolesti, kao što su srčani i moždani udar.

Sok od pomorandže preporučuje se za konzumiranje osobama, koje boluju od bolesti zglobova, jetre, pluća, kože, pomaže kod anemije.

Veoma dragocena karakteristika svežeg soka od pomorandže je njegova sposobnost da štiti od kamena u bubregu. To je zbog limunske kiseline sadržane u njemu, koja sprečava stvaranje kamena u bubregu, koji remete funkciju bubrega i otežavaju prirodnu drenažu organa.

Vitamin C u soku od pomorandže je pravi eliksir za zdravu i lepu kožu. Stimuliše sintezu kolagena i štiti kožu od štetnih ultraljubičastih zraka. Pijte više soka od pomorandže tokom vrelih letnjih meseci, kada je koža podložnija štetnom uticaju sunčeve svetlosti.

Štetnost soka od pomorandže

Sok od pomorandže može da bude i opasan

Sok od pomorandže NIJE koristan napitak za osobe sa visokom kiselošću želudačnog soka, za one koji pate od gastritisa ili čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.

Ovaj okrepljujući napitak se ne preporučuje ako imate skoro sve bolesti creva. Uverite se da nemate takve probleme pre nego što ponovo posegnete za ovim sokom.

Ako patite od neke od ovih bolesti, ali stvarno volite sok od pomorandže, stručnjaci savetuju da ga razblažite vodom.

Sok od pomorandže, kao i svi drugi voćni sokovi, ima jedan važan nedostatak. Činjenica da sadrži puno voćnog šećera. Zbog toga, konzumiran u većim količinama, sok od pomorandže može lako postati uzrok gojaznosti ili dijabetesa tipa II – naravno, u kombinaciji sa svim ostalim što jedemo i pijemo (korisno ili ne).

Treba napomenuti da se u pogledu rizika od dijabetesa ili gojaznosti, sok od pomorandže pokazuje kao rizičan. U poređenju sa sokom od jabuke, pomorandža je dvostruko "opasnija i podmuklija".

Sok od pomorandže se preporučuje u mnogim dijetama za mršavljenje, ali upravo voćni šećer u njegovom sastavu može otežati gubitak kilograma. Pijući sok, ne shvatamo kako apsorbujemo velike količine kalorija u tečnom obliku, a to je ozbiljan rizik za vaš izgled. Dakle, umesto da gubimo na težini, možemo čak i da počnemo da dobijamo na težini.

Prema nekim nutricionistima, sok od pomorandže može biti mnogo opasniji nego što smo mislili. Može da sadrži opasne bakterije koje dovode do stomačnih infekcija i oboljenja. Sličan efekat se javlja kod nepravilnog skladištenja voća i skladištenja soka u metalnim posudama sa lošom higijenom.

Ako odlučite da kupite sok od pomorandže, uvek vodite računa o mestu gde ga poručujete. Ako ga pripremate kod kuće, obavezno dobro očistite presu za citruse ili sokovnik.

Koristi i štete od soka od pomorandže

Pravilna upotreba soka

Stručnjaci podsećaju da je dozvoljena korisna količina soka od pomorandže, koju osoba treba da konzumira u roku od nedelju dana iznosi od tri do šest čaša (od 150-200 ml). Ovo se odnosi na potpuno zdrave ljude koji nemaju stomačne tegobe. Čak i ako nemate nijedno od navedenih stanja, ne treba preterivati sa ispijanjem ovog soka od citrusa. Kao i sa svim zdravim namirnicama, pravilo je da se ne preteruje.

Izbegavajte da pijete sok od pomorandže na prazan stomak, jer dodatno iritira sluzokožu. Mnogi od nas ga kombinuju sa jutarnjom šoljicom kafe, što je još štetnije za stomak, jer i kofein iritira stomak. Najbolje je da posegnete za šoljicom kafe najmanje 30 minuta pre ili posle ispijanja svežeg soka od pomorandže. Pokušajte da doručkujete unapred da biste izvukli maksimum iz ceđenog soka bez nepotrebnog ugrožavanja zdravlja.

Uz sok od pomorandže, preporučujemo da pripremite ukusnu tortu od pomorandže.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest