Hrana se može promeniti u pozitivnom pravcu uz pomoć kod nas poznate aromatične biljke - mirisnog bosiljka. Bosiljak nije samo dodatak kulinarskim specijalitetima. Cenjen je zbog mnogih upotreba, a jedna od njih je kao eterično ulje ekstrahovano iz njega. Evo šta možete naučiti o ovom korisnom proizvodu.
Dobijanje eteričnog ulja bosiljka
Eterično ulje bosiljka se dobija iz biljke Ocimum basilicum metodom vodeno-parne destilacije svežih listova i biljke. Mogu se koristiti i sveži cvetni vrhovi bosiljka. Proizvod dobijen na našim prostorima smatra se najkvalitetnijim i sa najboljom aromom. Sveže lišće se destiluje u destileriji da bi se dobio i 100% čist proizvod.
Pored industrijskih metoda, eterično ulje bosiljka se može napraviti i kod kuće. Najjednostavniji recept je sledeći:
Čista i suva staklena tegla napunjena je listovima bosiljka. Prelivaju se nerafinisanim suncokretovim ili maslinovim uljem. Tegla se dobro zatvori i stavi na tamno mesto mesec dana. Nakon što vreme prođe, dobijena infuzija se filtrira i listovi se istiskuju, a zatim odbacuju. Gotovo ulje od bosiljka se čuva u staklenoj posudi u frižideru.
Ulje bosiljka ima različite primene zbog svog odličnog sastava.
Hemijski sastav i karakteristike eteričnog ulja bosiljka
Eterično ulje bosiljka je bistra tečnost blago limunasto žute boje, koja u zavisnosti od sorte dostiže svetlo žuto-zelenu. Aroma mu je jaka, trpka, prijatna i slatka sa blagom notom anisa. Ima visoku isparljivost.
Ulje bosiljka je visoko koncentrovan proizvod, što ga čini veoma moćnim. Jedinjenja u njemu sadrže visoke nivoe antioksidanata i korisnih fitokemikalija.
U hemijskom sastavu ulja bosiljka utisak ostavljaju kamfor, ciniol, estragol, eugenol, linelol, linen, metilsavikol, ocimen i drugi retki sastojci.
Koristi se i za unutrašnju i za spoljašnju upotrebu - za grgorenje, hladne inhalacije, masažu, maske za lice, za kupanje, parno kupatilo, ispiranje i mazanje.
Prednosti eteričnog ulja bosiljka
Ulje bosiljka je tradicionalni lek u našoj narodnoj medicini i zbog svog delovanja se koristi kod glavobolje, kašlja, dijareje, zatvora, bradavica, bubrežnih tegoba i dr. Koristi od ulja bosiljka su mnoge.
Moćno antibakterijsko dejstvo ulja bosiljka
Ovo ulje je impresivno antimikrobno sredstvo protiv bakterija, kvasaca i plesni koje se prenose hranom. Uklanja bakterije u kuhinji i kupatilu, kao i u svakom vlažnom okruženju, kako bi se prečistio vazduh u prostoriji i kako ne bi kontaminirao radne površine.
Ulje bosiljka za prehladu i grip
Eterično ulje bosiljka olakšava prehladu i grip, jer deluje antispazmodičko, posebno efikasno u inhalacijama i u čaju od bosiljka.
Prečišćavanje raznih mirisa
Ulje bosiljka uklanja bakterije i gljivice koje izazivaju različite mirise u kući, u automobilu, na uređajima i još mnogo toga. Ima antibakterijski i antifungalni efekat.
Ulje bosiljka u kulinarstvu
Kuvanje sa bosiljkom je magija. Nekoliko svežih listova bosiljka menja ukus jela i to je poznato svakom kuvaru. Samo 1-2 kapi ulja bosiljka u sosove ili dresinge umesto seckanog svežeg bosiljka daje novi utisak ukusa dobro poznate hrane. Hrana sa bosiljkom odlično miriše, a šansa od bakterija i kontaminacije je znatno smanjena. Prilikom kuvanja koristite ulje od bosiljka za dresing pesto, kapreze salatu, bruskete, mediteranske salate, hladne sendviče i antipaste.
Ulje bosiljka za opuštanje mišića
Protivupalna svojstva ulja bosiljka čine ga dobrim lekom za bolne mišiće. Samo utrljajte nekoliko kapi ulja, zajedno sa kokosovim uljem, u bolne mišiće za trenutno opuštanje i olakšanje.
Ulje bosiljka za infekcije uha
Ovo ulje se preporučuje kao prirodni lek za upale uha. Nekoliko kapi, razblaženih uljem po izboru, treba utrljati iza ušiju i potkolenica kako bi se uklonili otoci. Može se koristiti kokosovo ili bademovo ulje.
Ulje bosiljka za oralnu higijenu
Bakterije lošeg zadaha mogu se ukloniti dodavanjem nekoliko kapi ulja u pastu za zube. Prirodna antibakterijska i antioksidativna svojstva ulja su dobar zaštitnik za zube i desni.
Za više energije i visoku koncentraciju
Udisanje arome ulja bosiljka vraća budnost uma, smanjuje umor, jer je ulje prirodni stimulans za nervni sistem. Može eliminisati letargiju, ometanje i loše raspoloženje. Dobro je praviti difuziju kod kuće, ili ulje razblažiti drugom bazom i naneti smesu na zglob.
Kao repelent za insekte
Poput ulja majčine dušice i citronele, ulje bosiljka odbija komarce i druge insekte koji bodu. Sa njim se može napraviti domaći sprej ili losion i naneti na kožu.
Ulje bosiljka za akne
Akne i bubuljice su uglavnom uzrokovane bakterijama, viškom sebuma i infekcijama, ulje bosiljka je odlična opcija protiv ovih tegoba. Čisti kožu od lezija i bubuljica, a može se nanositi direktno na problematična područja, razblaženo drugim baznim uljem - jojobe, kokosa i dr.
Za problematično varenje
Za probleme sa varenjem, ulje bosiljka je dobar izbor jer je prirodni lek za zatvor. Stomak i područje struka se mogu masirati.
Anti-stresna svojstva ulja bosiljka
Ulje bosiljka smanjuje stres, anksioznost, strah i opušta. Ublažava glavobolje. Sa njim se preporučuje masaža nogu, područja nadbubrežnih žlezda, što smanjuje stres.
Ulje bosiljka za lepu i zdravu kosu
Ovo ulje stimuliše rast kose, posebno u kombinaciji sa uljima ruzmarina i lavande. Za masnu kosu preporučuje se dodavanje nekoliko kapi u šampon, a za perut je dobro pomešati sa sodom bikarbonom i utrljati u koren kose.
Ulje bosiljka za probleme sa mirisom
Nakon virusnih infekcija, ljudi često gube čulo mirisa. Ulje bosiljka je prirodni lek za obnavljanje ovog osnovnog čula.
Ublažavanje prehlade i gripa pomoću ulja bosiljka
Ublažava simptome gripa i prehlade zahvaljujući svojim antispazmodičnim svojstvima. Korisno je kod astme, bronhitisa i sinusnih infekcija.
Kontraindikacije za upotrebu ulja bosiljka
Ulje bosiljka ne treba koristiti tokom trudnoće, jer utiče na nivo hormona, funkciju mišića i nerava. Zbog ove akcije, takođe nije dobra opcija za obolele od epilepsije.
Takođe nije dobar izbor za hipertonike i osobe sa povećanim zgrušavanjem krvi, kao i individualnom netolerancijom na biljku bosiljka.
Za one koji ga koriste važno je da znaju da svake 3 nedelje treba napraviti pauzu kako ne bi došlo do prezasićenja organizma njime. Takođe, sastojak estragol može izazvati neprijatne reakcije kod osoba sa povećanom osetljivošću, pa treba pažljivo razmotriti dozu. Srčani bolesnici sa nepravilnim srčanim ritmom takođe treba da budu veoma oprezni sa uljem bosiljka.
Ne treba zaboraviti da je ovo ulje jako koncentrovano, pa ga treba čuvati dobro zatvoreno, van domašaja dece i ne primenjivati ga svakodnevno, već nakon konsultacije sa specijalistom odrediti učestalost njegove primene.
Pošto je koncentrat, komercijalno je dostupno u malim pakovanjima, što je zgodno i pogodno za upotrebu.
Pogledajte takođe:
- U koja jela se stavlja bosiljak;
- Kako sušiti bosiljak;
- Kako čuvati bosiljak;
- Koristi čaja od bosiljka.
Komentari