Došao je period pravljenja najrazličitijih konzervi i turšija. Paradajz se koristi u dosta gozbi i konzerve od ovog povrća su obavezne.
Sterilišu se lako. U nekim receptima se dodaje više sastojaka kao što je luk, peršun ili neki drugi začin.
Za one koji ne vole začine i luk, postoje recepti koji sadrže samo paradajz. Osim toga, zavisi da li želite oljušten ili neoljušten paradajza - ustvari, proces ljuštenja nije uopšte komplikovan, dovoljno je da ne pripremate mnogo konzervi, pošto će to sigurno usporiti. Evo kako možete da pripremite paradajz kod kuće.
Sterilizovani ljušteni paradajz
Potrebni sastojci: 5 kg zrelog paradajza, 5 listova celera, 3 glavice luka, so.
Način pripreme: odaberite prvo mekši paradajz i isecite na četvrtine. Nakon toga posolite i ostavite na vatri u odgovarajućoj posudi da se dinstaju.
U njih dodajte luk, sitno iseckan, kao i ilistove celera. Ostavite desetak minuta na vatri, nakon toga izgnječite na pire.
Preostali paradajz oljuštite, a to je najlakše ako ga blanširate. Stavite na nekoliko sekundu u vrelu vodu, nakon toga izvadite i pokvasite hladnom vodom. Na taj način se veoma lako ljušti.
Nakon toga dobro poređajte u odgovarajuće tegle i prelijte toplim paradajz pireom - tečnost treba da dođe do 1 cm ispod ivice tegle. Zatvorite poklopce i sterilizujte oko 15-20 minuta.
Ako ne volite celer ili vam se čini kao neodgovarajući začin, možete ga zameniti peršunom. Ako ga stavljate, potrebno je da ga dinstate zajedn osa lukom i peršunom. Sledeći recept koji vam predlažemo je peršun, bez luka. Evo šta vam je potrebno;
Sterilizovani paradajz
Potrebni sastojci: paradajz, so, peršun.
Način pripreme: deo paradajza sameljite, a preostali isecite na četvritne. Komade paradajza stavite u tegle i odozgo prelijte sokom od paradajza. Nakon toga zatvorite tegle i kuvajte 10 minuta.
Komentari