Čeri paradajz je izuzetno simpatičan i ukusan. Može da se uključi u svaki recept za salatu, supu i glavno jelo, kako svež, tako i spremljen po nekoj od metoda za čuvanje tokom zime. Karakterišu ga tipičan ukus i bogata aroma.
Sušeni čeri paradajz koji se prodaje u prodavnicama je prerađen kroz dehidratatore. To ih čini preterano suvim i žilavim, što zahteva da ih nakisnete u vodi pre upotrebe.
Tako se osim arome gube i važni hranljivi kvaliteti. Najbolji je marinirani sušeni paradajz u maslinovom ulju, ali cena mu je često dosta visoka. Zbog toga je najslađe da ih napravite kod kuće. Evo kako:
Sušeni čeri paradajz
Potrebni sastojci: 12-14 komada čeri paradajza, 1 kg soli, 1/2 kg šećera, 1 kašičica suve majčine dušice, 3 supene kašike maslinovog ulja.
Način pripreme: Rerna se zagreje do 220 stepeni. Paradajščići se iseku na polovine i pažljivo se odstrani ostatak drške. Ređaju se u vatrostalnu činiju, sa isečenim gornjim delom, i posole se, pospe se šećerom i suvom majčinom dušicom. Zaliju se maslinovim uljem i stavljaju se u rernu.
Mogu da se pospu i iseckanim začinima po izboru. Rerna se odmah isključuje, a paradajz se ostavi unutra da se suši od 4 sata do jednog dana i jedne noći. Za vreme sušenja vratašca od rerne se ne otvaraju.
Sušeni paradajzi najbolje se čuvaju u maslinovom ulju. U zavisnosti od vlažnosti koja je ostala u njima i načina čuvanja, mogu da traju maksimum 2 meseca.
Sušeni paradajz se ređaju u teglu, između njih se stavlja nekoliko celih čenova belog luka i nekoliko stručaka svežeg bosiljka. Tegla se zatvara i čuva se na tamnom i suvom mestu,
Od čeri paradajza mogu da se spreme i turšije.
Turšija od čeri paradajza
Potrebni sastojci: 1 kg čeri paradajza, 10 čenova starog belog luka, 1 vezica sušene mirođije, 8 zrna crnog bibera, 1 vezica svežeg peršuna, 5 zrna kardamona, 5 zrna karanfilića, 3 komada lovorovog lista, 2 supene kašike morske soli, 1 supena kašika šećera, 6 supenih kašika jabukovog sirćeta, 1/2 kašičice muskatnog oraščića.
Način pripreme: Paradajz se opere. Izbocka se iglom ili čačkalicom na nekoliko mesta. Stavi se u teglu. Odozgo se stave začini, peršun, mirođija i beli luk.
U maloj šerpi se prokuva voda sa morskom soli, šećerom i muskatnim oraščićem. Ringla se smanji, nakon čega se dodaje sirće.
Tegle se zaliju sa blago ohlađenom marinadom. Zatvore se poklopcima i sterilišu se 15-20 minuta.
Komentari