Majonez koji kupujemo u prodavnicama je mešavina nezdravih masti, konzervansa i šećera sumnjivog porekla.
Studija je pokazala da se kupovni majonez priprema uglavnom od sojine, kukuruzne ili druge biljne masti.
Biljna mast sadrži omega-6 masne kiseline, koje su generalno korisne za ljudsko telo. Ali većina namirnica nudi ogromne količine omega-6 i premalo omega-3 masnih kiselina, što dovodi do zdravstvenog disbalansa.
Ovaj disbalans masnih kiselina povećava rizik od gojaznosti, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, osteoporoze, upalnih i autoimunih bolesti kao što je reumatoidni artritis i nekih karcinoma.
Stručnjaci upozoravaju da čak i ako na pakovanju majoneza stoji da sadrži maslinovo ulje, to ne znači da nije napunjen drugim sojinim i biljnim mastima.
1 supena kašika kupovnog majoneza sadrži 1 gram šećera.
Kod majoneza sa smanjenim sadržajem masti nalazi se 4 grama šećera.
Zbog ovog prevelikog sadržaja šećera, stručnjaci preporučuju da ne konzumirate više od 1-2 kašike majoneza 1-2 puta nedeljno.
Niskomasni majonezi su veoma kontraindikovani ako korisnik pokušava da vodi zdrav način života ili kontroliše nivo šećera u krvi.
Majonez u prodavnicama je pun raznih sintetičkih sastojaka kao što su konzervansi, arome, pa čak i mononatrijum glutamat - E621.
Monnatrijum glutamat je natrijumova so glutaminske kiseline i beli je kristalni prah koji se koristi kao aroma.
Dodatak je prihvaćen od strane Evropske unije kao bezbedan, ali brojne nezavisne laboratorijske studije su pokazale da mononatrijum glutamat može izazvati migrene, loše varenje, lupanje srca, astmu, pa čak i anafilaktički šok (anafilaksa).
Stručnjaci savetuju da ako puno volite majonez, napravite ga kod kuće kako biste bili sigurni da vam neće u velikoj meri štetiti.
Čak i ako ga pripremate kod kuće, preporučuje se da ga ne konzumirate više od 2-4 dana u nedelji.
Takođe pogledajte da li je majonez zdrav i kako napraviti veganski majonez.
Komentari