Drvo cimeta je poreklom iz Šri Lanke, ali se zbog svojih koristi uzgaja na mnogim mestima širom sveta. Začin cimet, koji se dobija od njega poznat je u svim kuhinjama, nosi isto ime i zbog svoje neverovatne arome simbol je topline, udobnosti i praznične atmosfere.
Opis cimeta
Ekstrakcija mirisnog začina zahteva dosta vremena. Bere se, suši i usitnjava da dođe do nas u obliku koji poznajemo. Takođe ima mnogo vrsta sličnog sastava i neznatnih razlika u boji, ima crveno-braon boju kao i sivo-braon nijansu.
Sve vrste cimeta osim cejlonskog sadrže kumarin, koji je toksičan za ljudsko telo. Pojedine vrste nisu jednakog kvaliteta, Cejlonski nadmašuje ostale, a najbolje sorte su tanke kao papir.
Koristi od cimeta su zbog njegovog sastava, a on predodređuje široku upotrebu proizvoda.
Hranljivi sastav cimeta
Cimet ima divno bogat sastav, što ga čini korisnim začinom. Sadrži esencijalna ulja, koja su zaslužna za njenu prijatnu aromu i sladak ukus.
Proizvod je bogat i taninima, šećerima i mineralima, među kojima se izdvaja kalcijum.
Sastav cimeta karakterišu polifenoli i antioksidansi, kao i neke jedinstvene hemikalije kao što su cinamaldehid i cimetova kiselina sa mnogim zdravstvenim koristima. Cimaldehidu se pripisuje antibakterijska svojstva i usporava razvoj ćelija raka.
Najopipljivije koristi dolaze od visokog sadržaja vlakana u proizvodu, 100 grama cimeta sadrži 53 grama vlakana.
Sastav začina sadrži i vitamine A i B3, C, K1, E, gvožđe, kalijum, kalcijum, magnezijum, selen, cink, fosfor i mangan.
U 100 grama začina ima 247 kalorija; 1, 2 grama masti; 81 gram ugljenih hidrata i 4 grama proteina.
Upotreba cimeta
Zahvaljujući svom sastavu, cimet se koristi u narodnoj medicini za poboljšanje varenja i kao opšti tonik. Deluje tonično na digestivni trakt i stimuliše apetit. Smiruje bolove u stomaku i poboljšava ukus brojnih lekova. Cimet reguliše nivo šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2 i poboljšava insulinski odgovor u masnom i mišićnom tkivu, poboljšava sintezu glikogena.
U kulinarstvu cimet je začin za slatkiše, kompote, slatka i drugu hranu, a posebno su uspešne kombinacije sa karanfilićem, muškatnim oraščićem i anisom.
Komentari